Агресією в Керченській протоці Росія порушила низку міжнародних договорів - Зеркаль

Поділитися
Агресією в Керченській протоці Росія порушила низку міжнародних договорів - Зеркаль © МВС України
В МЗС підкреслили, що будь-які претензії РФ на територіальні води України були визнані нелегітимними.

Своїми діями у Керченській протоці Росія порушила низку міжнародних угод та зобов'язань перед Україною. Зокрема, напад на українські кораблі є застосуванням сили на території України, що порушує базову норму міжнародного права, закріплену в частині 4 статті 2 Статуту ООН, зазначила заступник міністра закордонних справ Олена Зеркаль.

Також вона додала, що дії РФ є узурпацією суверенних прав України, гарантованих статтею 2 Конвенції ООН з міжнародного права, стороною якої є Росія. При цьому будь-які посилання РФ на порушення начебто її державного кордону є нелегітимними.

"Будь-які претензії РФ на територіальні води України були визнані нелегітимними Генеральною Асамблеєю ООН та стали підставою для запровадження контрзаходів проти РФ з боку України та наших партнерів – США, ЄС, Канади, тощо", - зазначила Зеркаль.

Також напад РФ на українські кораблі є порушенням свободи судноплавства. Зокрема статті 38 та 44 Конвенції ООН з морського права суворо забороняють перешкоджати мирному транзиту Керченською протокою.

"Слід додати, РФ також своїми діями підтверджують нікчемність двосторонніх угод щодо Керченської протоки та Азовського моря, оскільки РФ не мала і не має наміру їх дотримуватися, тож усі посилання РФ на якісь ефемерні "спільні внутрішні води України і Росії" є безпідставними". – додала представник МЗС.

Дії РФ також є погіршенням правового спору між Україною та РФ, який від 2016 року є предметом розгляду відповідним трибуналом. Такі дії суперечать як Конвенції ООН з морського права так і загальному міжнародному праву.

"Усі перелічені порушення міжнародного права стануть предметом розгляду Ради Безпеки ООН. Відповідно до статуту ООН Україна шукатиме шляхів мирного врегулювання спору, як це передбачено статтею 33 Статуту, і зберігає за собою можливість застосування права на самозахист, визначеного статтею 51 Статуту", - наголосила Зеркаль.

"Щодо статусу захоплених екіпажів, то, відповідно до Женевських конвенції 1949 вони є військовополоненими і РФ має дотримуватися усіх зобов'язань за цією Конвенцією. Ми працюємо з Міжнародним Комітетом Червоного Хреста", - додала вона.

Напередодні російські прикордонники атакували і захопили два катери та рейдовий буксир Військово-морських Збройних сил України. Усі три судна внаслідок обстрілу росіянами втратили хід. Поранення дістали шестеро українських моряків з 23 членів екіпажів.

Перед цим російський корабель протаранив рейдовий буксир "Яни Капу", який у супроводі бронекатерів "Бердянськ" і "Нікополь" прямував з Одеси до Маріуполя. Унаслідок тарану пошкоджено головний двигун, обшивку та леєрну огорожу буксира, втрачено рятувальний плотик.

Командування ВМС ЗСУ наголошує на тому, що про перехід повідомлялося заздалегідь, відповідно до норм міжнародного права щодо забезпечення безпеки судноплавства. У ФСБ Росії стверджують, що жодних повідомлень не отримували, і пояснюють агресію нібито "захистом державного кордону".

Україна ініціювала екстрене засідання Ради Безпеки ООН у зв'язку із ситуацію в Азовському та Чорному морях. Своэю чергою в РФ також вимагають скликання Ради безпеки ООН 26 листопада та традиційно відхрещуються від причетності до ескалації на Азові. Засідання Ради Безпеки ООН призначено на 11:00 (18:00 за Київським часом).

Президент Порошенко скликав Військовий кабінет, вночі з 25 на 26 листопада відбулося екстрене засідання Ради національної безпеки і оборони (РНБО), на ньому Порошенко ініціював запровадження в Україні воєнного стану строком на 60 днів. На 16:00 заплановане позачергове закрите засідання Верховної Ради щодо введення в країні воєнного стану.

Українські правоохоронці переходять на посилений режим несення служби, ЗСУ та СБУ приведені в повну бойову готовність, у море вийшли кораблі Військово-морських сил України.

Свою оцінку ситуації в Азовському та Чорному морях також дали міжнародні організації і зовнішньополітичні відомства країн-партнерів України.

Поділитися
Підготував/ла Ирина Знась
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі