Президент України Петро Порошенко має намір внести в парламент проект постанови про запровадження воєнного стану. Відповідну заяву глава держави зробив в ході екстреного засідання Ради національної безпеки і оборони в ніч на понеділок, 26 листопада.
Секретар РНБО Олександр Турчинов уточнив, що Рада рекомендує ввести режим воєнного стану терміном на 60 діб.
Порошенко додав, що Верховна Рада має розглянути проект постанови на позачерговому засіданні в понеділок.
За словами президента, відповідні консультації з головою парламенту Андрієм Парубієм вже проведено.
Президент запевнив, що введення військового стану не передбачає обмеження громадянських прав і свобод, загальної мобілізації та ведення будь-яких наступальних дій для звільнення окупованих територій.
"Україна залишається вірною свої міжнародним зобов'язанням", - підкреслив глава держави.
При цьому Порошенко закликав ветеранів АТО / ООС, військовослужбовців резерву першої черги до готовності.
Голова Нацбанку Яків Смолій запевнив, що введення військового положення не повинно позначитися на функціонуванні банківської системи.
Міністр інформаційної політики Юрій Стець, у свою чергу, заявив, що проект не передбачає обмежень свободи слова. Однак закликав співгромадян користуватися офіційними джерелами інформації і вказав на небезпеку інформаційних спецоперацій, у тому числі, в соціальних мережах.
Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков і голова Національної поліції Сергій Князєв повідомили про переведення поліції і Національної гвардії на посилений режим несення служби. А також пообіцяли, що правоохоронці докладуть максимум зусиль для забезпечення безпеки громадян та недопущення провокацій, зокрема, проти дипломатичних установ.
Як повідомлялося, 25 листопада російські прикордонники атакували і захопили два катери та рейдовий буксир Військово-морських сил Збройних сил України. Всі три судна в результаті обстрілу росіянами втратили хід. Поранення отримали шестеро українських моряків.
Перед цим російський корабель протаранив рейдовий буксир "Яни Капу" ВМС ЗСУ, який у супроводі бронекатерів "Бердянськ" і "Нікополь" прямував з Одеси до Маріуполя.
Керченську протоку росіяни заблокували танкером з відключеною системою автоматичної ідентифікаційної.
Україна ініціювала екстрене засідання Ради Безпеки ООН у зв'язку з ситуацією в Азовському і Чорному морях, а президент Петро Порошенко скликав військовий кабінет. Рада національної безпеки й оборони має намір розглянути можливість введення воєнного стану.
Командування Військово-морських сил Збройних сил України підкреслює той факт, що про перехід повідомлялося заздалегідь, відповідно до норм міжнародного права щодо забезпечення безпеки судноплавства. У свою чергу в ФСБ Росії стверджують, що ніяких повідомлень не отримували, і пояснюють агресію нібито "захистом державного кордону".