007 речей, які розповів POLITICO глава таємної розвідки MI6: Україна і Празька весна

Поділитися
007 речей, які розповів POLITICO глава таємної розвідки MI6: Україна і Празька весна © moderni-dejiny.cz
Річард Мур бачить чимало паралелей між нинішньою кон'юнктурою в Європі та протестами проти радянського впливу, які супроводжували процес десталінізації Чехословаччини наприкінці 60х років. 

У 55-ту річницю Празької весни глава британської секретної розвідувальної служби зустрівся з журналісткою POLITICO Енн МакЕлвой, яка має багатий досвід репортажів із-за «залізної завіси» — щоб поговорити про загрози з боку Росії, найманців "Вагнера", які, схоже, вичерпались і переїхали в Білорусь для "перезавантаження", про Китай та штучний інтелект, який застосовують у шпигунстві. 

У рідкісному ексклюзивному інтерв’ю Річард Мур, який рік тому давав прогноз щодо українського фронту, звернувся до росіян, які розчарувалися у своєму керівництві.  Він зробив дещо завуальований заклик до їхнього вербування, водночас оцінивши, що Путін перебував під «внутрішнім тиском» після заколоту найманців, який показав його слабкість.

«Приєднайтеся до нас — наші двері завжди відкриті», — сказав Мур, відомий в агентстві під кодовим іменем «C» під час промови на зустрічі POLITICO, організованій британським посольством у Празі.

Глава MI6, який очолив агентство у 2020 році після кар’єри в дипломатії, неодноразово посилався на історію Праги як центру опору проти російського домінування як паралель з нинішніми часами. У той час як студенти міста очолили повстання проти радянських окупантів, яке було жорстоко придушене російськими танками, Чехія — давно відома як майданчик для шпигунів — тепер є членом НАТО та ЄС, а також рішуче підтримує Україну.

«Коли ми думали про мій приїзд сюди, це здавалося дуже хорошим місцем, щоб говорити про Україну зокрема. Паралелі такі сильні, чи не так?» він сказав. «Це остання європейська країна, яка бачила, як російські танки перетинають її кордон, і в такому ж становищі  опинилася Україна».

Мур позитивно оцінив ситуацію на полі бою в Україні, зазначивши, що за останній місяць сили Києва повернули більше території, ніж росіяни за рік. І зробив попередження африканським лідерам, які покладаються на ПВК "Вагнер", щоб утриматись при владі.

«Якщо російські найманці можуть зрадити Путіна, то кого ще вони можуть зрадити?» – сказав він у промові, єдиній публічній, яку він планує виголосити цього року.

Британський еквівалент ЦРУ

Зауваження Мура прозвучали в той момент, коли MI6 посилює свої зусилля щодо взаємодії з громадськістю. Заснована під іншою назвою до Першої світової війни, МІ-6 — британський еквівалент ЦРУ США, тоді як МІ-5 більше нагадує ФБР — багато років діяла абсолютно поза увагою громадськості. Британський уряд офіційно визнав його існування лише в 1994 році.

Протягом тих років у тіні навколо шпигунського агентства та його штату таємних агентів склалася багата історія — багато в чому завдяки таким авторам, як Грем Грін і Джон Ле Карре, а також культовому персонажу Джеймса Бонда 007, вигаданому Яном Флемінгом.

MI6 модернізувала свій імідж і тепер працює в блискучій штаб-квартирі на березі Темзи в Лондоні. Але Мур сказав, що він приймає міфологію, що оточує його офіс, зокрема, пишучи зеленим чорнилом, відповідно до столітньої традиції.

Між коментарями про глобальну шпигунську гру Мур висвітлював свої грайливі запонки — які були у формі банок з марміту та містили слова «любов» і «ненависть» на обох зап’ястях. Будучи дипломатом, Мур пояснив міжнародній аудиторії, що марміт — це приправа з дріжджового екстракту, яка має «дуже сильний смак», яку або обожнюють, або ненавидять навіть у Британії. Візьми це, Джеймс Бонд! 

Ось сім висновків з інтерв’ю Мура POLITICO в Празі.

1. Зберегти життя бійців попри контрнаступ – тому й повільно

Оскільки вторгнення Росії триває вже майже 18 місяців, західні союзники Києва приділяють пильну увагу ходу контрнаступу, який розпочався на початку цього літа. Українські командири підкреслили виклики на полі бою, оскільки глибоко закріплені російські війська усіяли фронт багатьма тисячами мін, які сповільнюють просування України.

Прогрес Києва, який відбувається без потужної підтримки з повітря, став причиною критики, що Україна просувається надто повільно. Але Мур зауважив позитивний момент.

«Ну, це важка робота, і, знаєте, українські чиновники та військові цього не цураються. І у росіян був шанс створити захист, який дуже важко подолати», – сказав він.

«Але я повертаюся до того, що українські командири, на відміну від російських, хочуть зберегти життя своїх військових і тому рухаються з належною обережністю. Вони все одно повернули більше території за місяць, ніж росіянам вдалося досягти за рік».

2. Щоб не «принижувати» Путіна – заберіть війська

З початку війни деякі західні лідери — особливо президент Франції Еммануель Макрон — висловили занепокоєння щодо ризику «приниження» Путіна. Мур, схоже, погодився, сказавши, що метою Заходу було не збентежити Росію чи самого Путіна.

«Ніхто не хоче принижувати Путіна, тим більше ніхто не хоче принижувати великий народ Росії», — сказав він. «Але маршрут для них дуже чіткий: зпаберіть усі свої війська».

Він додав: «Більшість конфліктів закінчуються якимись переговорами. Україна має визначати умови миру, а не ми. Наша робота полягає в тому, щоб спробувати поставити їх у найсильнішу можливу позицію для переговорів, (щоб Київ міг говорити з Москвою) з позиції сили, і це те, що ми маємо намір зробити».

3. Кремль «під тиском»

Майже через 1,5 роки після повторного вторгнення Росії в Україну та через місяць після припинення заколоту Пригожиним Мур сказав, що неможливо визначити, що відбувається в голові Путіна. Але він дав сувору оцінку його  становищу в російській владній структурі.

«Він явно перебуває під тиском. У вас немає групи найманців, яка просувається по автомагістралі в напрямку Ростова і наближається до 125 кілометрів від Москви, якщо ви не зовсім передбачили, що це станеться», – сказав він.

«Я думаю, що він, мабуть, відчуває певний тиск. Прігожин був його креатурою, повністю створеною Путіним, і все ж він обернувся проти нього», – додав Мур. «Він уклав угоду, щоб врятувати свою шкуру, використовуючи добрі послуги лідера Білорусі».

4. Виклик для усіх російських перебіжчиків

Мур надіслав відкрите запрошення росіянам, які розчаровані своїм лідером і кровопролиттям в Україні, закликавши їх зв’язатися з британськими службами безпеки.

«Я запрошую їх зробити те, що інші вже зробили за останні 18 місяців, і об’єднатися з нами», — сказав він у своєму підготовленому виступі. Під час свого інтерв’ю він додав: «Правда в тому, що люди продовжують приходити до нас, Енн, і, звичайно, роблячи це, вони ризикують. Але ми дбаємо про людей, які приходять і працюють з нами, і, звичайно, наші успіхи ніколи не знаються».

5. «Величезні» можливості Китаю

Незважаючи на інтенсивну увагу до Росії, керівник розвідки підкреслив, що головне занепокоєння Британії на світовій арені сьогодні – це Китай, якого він назвав неминучим.

«Зараз ми приділяємо Китаю більше ресурсів, ніж будь-якій іншій місії». Це відображає «важливість Китаю у світі» та «надзвичайну потребу» зрозуміти можливості китайського уряду, сказав він.

Щодо розвідувальних операцій Китаю на Заході Мур сказав: «Як і в усьому іншому з Китаєм, ви повинні дивитися на їх масштаб». Можливості Китаю «величезні, і вони розгортаються за кордоном у великій кількості», додав він.

6. Шпигунство в епоху ШІ

З розвитком штучного інтелекту деякі критики стверджують, що ШІ зробить людей-агентів неактуальними. Мур рішуче заперечував цю тезу, стверджуючи, що людський інтелект залишається вирішальним, щоб робити те, що «машини не можуть зробити», підкреслюючи при цьому, що MI6 «експериментує як божевільна» зі ШІ.

«Якщо штучний інтелект буде спрямований у напрямку, який виходить за межі міжнародної координації та розроблений зі злим умислом, це дуже небезпечно. Як ми вже можемо сказати з можливостями генеративного штучного інтелекту, до цього потрібно буде ставитися дуже обережно», — сказав він.

7. Сум'яття в Ірані через дрони

Мур навів спокусливу підказку про розбрат всередині секретного режиму Ірану. Хоча Іран був ключовим прихильником вторгнення Путіна, надаючи безпілотники, які тероризували українські війська та міста, бос MI6 сказав, що надання безпілотників викликало суперечки серед лідерів Ірану.

«Рішення Ірану постачати Росії безпілотники-смертники, які завдають випадкових руйнувань містам України, спровокувало внутрішні чвари на найвищому рівні режиму в Тегерані», — сказав він у підготовленому коментарі. «Іран, імовірно, вирішив заробити гроші, а також, ймовірно, отримати деякі військові ноу-хау в обмін на підтримку росіян».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі