Новий російський документальний фільм про радянське військове вторгнення в Чехословаччину в серпні 1968 року викликав обурення урядів 3, пише Російська служба Бі-бі-сі.
В картині "Варшавський договір. Розсекречені сторінки", яка вийшла в ефір телеканалу "Росія 1", говориться, що "метою введення військ у Чехословаччину було запобігання військового перевороту, який підтримувався Заходом", а військовий блок на чолі з Радянським Союзом був оборонною організацією, що протистояла агресивного НАТО. Останнє, стверджують автори стрічки, нібито прикривало легендою про мирне цивільне повстання збройний переворот.
Чеський уряд у зв'язку з цим фільмом, а також через включення низки чеських громадян в "чорний список" викликало в МЗС російського посла. Міністр закордонних справ Чехії Любомир Заоралек заявив, що даний фільм "вводить в оману".
Словаччина також висловила Росії офіційний протест. У фільмі, як йдеться в заяві влади країни, вторгнення радянських військ представлено як дружній крок з метою захисту від потенційної загрози. У МЗС Словаччини наполягають на "повазі до правди", особливо в контексті "великої трагедії для Чехословаччини і її громадян".
"Ми впевнені, що російська влада вживе необхідних заходів для запобігання спотворень в цій трагічній чолі в історії словацько-російських двосторонніх відносин", - йдеться в заяві.
В заяві МЗС Словаччини говориться, що Росія в минулому принесла офіційні вибачення за напад і наступну окупацію Чехословаччини.
У Братиславі заявили, що рішення випустити в ефір цей фільм нашкодило дружнім відносинам Словаччини та Росії. У заяві також підкреслюється, що влада Словаччини завжди відмітала спроби переглянути історію Другої Світової війни і принизити роль Червоної армії.
З січня по серпень 1968 року в Чехословаччині тривали ліберальні реформи. Цей період отримав назву "Празька весна". Пом'якшення цензури в ЗМІ і створення "соціалізму з людським обличчям" центральне радянське керівництво не сприйняло. В Чехословаччину були відправлені 2 тисяч танків і п'ятсот тисяч військових армій країн Варшавського договору (крім Румунії). Жертвами почалися зіткнень стали більше ста осіб.