Європейські стандарти правосуддя можуть бути реалізовані в Україні вже найближчим часом, заявив міністр юстиції Микола Оніщук на зустрічі зі співдоповідачами Моніторингового комітету Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) Ренатою Вольвенд і Ханне Северінсен. Гості перебувають в Україні у рамках підготовки доповіді про виконання зобов’язань перед Радою Європи.
Під час переговорів співдоповідачі Ради Європи зацікавилися питаннями реформування юридичної галузі, зокрема судової реформи, а також перспективами реформування прокуратури в Україні і проблемами підпорядкування пенітенціарної системи Мін’юсту.
Український міністр юстиції проінформував експертів про розробку низки законопроектів, у тому числі змін до розділу 8 Конституції України — «Правосуддя», які мають закласти основу для кардинальних змін у цій сфері. У судовій сфері повинні відбутися зрушення, насамперед у порядку доступу до суддівської професії й у відповідальності суддів, вважає М.Оніщук.
«Серед іншого передбачається змінити нинішній порядок призначення і звільнення суддів, позбавивши цієї функції державні органи, які несуть у собі політичну складову, і передати ці функції національній магістратурі — Вищій раді юстиції. Планується також запровадити дворічну підготовку суддів як умову доступу до професійної діяльності», — сказав глава Мін’юсту.
Крім того, планується продемонструвати суттєві зрушення у сфері виконання покарань. Уряд має намір максимально демілітаризувати і гуманізувати карну систему, запровадити підготовку кадрів для системи виконання покарань на базі цивільних навчальних закладів, створити сучасні установи виконання покарань, які б відповідали європейським стандартам. Серед першочергових кроків у цьому напрямі М.Оніщук назвав підпорядкування Мін’юстові Департаменту виконання покарань.
Відповідаючи на зауваження співдоповідачів Ради Європи про незначну перевагу коаліції у ВР, що може загальмувати реалізацію цих планів, український міністр висловив впевненість у тому, що реформи підтримають усі фракції Верховної Ради. На його переконання, ці питання не належать до гострополітичних сфер і розглядаються в Україні як загальнонаціональні проблеми.