Повідомлення про трагедію в селі Сеньківе облетіло Харківщину за лічені години. Такого ще не було. У суперечці за поле, за те, кому косити багаторічну траву, загинула жінка. Ще кілька людей, серед них чотирирічна дитина, травмовані. Страхав засіб, до якого вдався у суперечці керівник сільгосппідприємства, — сівши за кермо комбайна, направив його на гурт людей.
12 грудня 1992 року колишній колгосп «Україна» рішенням загальних зборів колгоспників реорганізовано у КСП «Україна». 31 січня 2000 року КСП стає приватним сільгосппідприємством «Україна», засновник — колишній керівник КСП В.Заїка. 14 травня 2001 року співвласники землі й майна розривають договір оренди земельних паїв із КСП «Україна» і створюють нове агропідприємство. Розпорядженням голови Куп’янської райдержадміністрації від 16.07.2001 року зареєстровано СТОВ «Прометей». Збори засновників обирають генеральним директором І.Момота.
Нове агропідприємство укладає з 231 співвласником договір оренди земельних паїв площею 1200 гектарів. 70 земельних паїв на 374 гектари залишаються незатребуваними. Землі державного резерву становлять 230 гектарів. Усього державі відходять 1804 гектари. У ході реформування 59 осіб виходять із господарства зі своїми земельними і майновими паями без створення юридичної особи.
Створено парадоксальну ситуацію. З одного боку, в «Прометея» — чинний договір оренди на земельну ділянку. З другого — дев’ятьом громадянам, на підставі рішень виконкому Сеньківської сільради від 27 грудня 2001 року №75 і від 17 січня 2002 року №5, видано державні акти на право приватної власності на землю на цьому ж полі.
Поле за чотири кілометри від села, що стало причиною розбрату, засіяне багаторічними травами. Обидві конфліктуючі сторони вважають, що мають право претендувати на цю землю.
Вже після трагедії прокуратура і комісія з вивчення стану справ, створена розпорядженням голови облдержадміністрації, встановлять, що державні акти дев’ятьом жителям с. Сеньківе виготовлено з численними порушеннями. Що лише двоє з них написали заяви на їхнє виготовлення, що земельна комісія в Сеньківській сільраді не розглядала питання розпаювання земель у контурі поля, а при невикористаних землях пайового фонду розпайовано землі запасу, що засідання виконкому фактично не проводилося.
Рішення виконкому про передачу в приватну власність близько 12 гектарів земель запасу суперечить вимогам п.12 Перехідних положень Земельного кодексу України, оскільки ці питання віднесено до компетенції райдержадміністрації. Ніхто з власників державних актів їх особисто не одержував, без оформлення відповідних документів вони були вручені сторонньому. Як повідомила прокуратура, рішення сільради про заміну земельних сертифікатів на державні акти прийнято без попереднього розірвання укладених договорів оренди земель запасу з «Прометеєм», і лише в травні цього року сільрада і райвідділ земельних ресурсів інформували керівника «Прометея» І.Момота про прагнення дев’ятьох осіб самостійно господарювати на своїх земельних ділянках.
Клубок непорозумінь наростав, конфлікт розпалювався. 24 травня І.Момот звертається до голови Куп’янської райдержадміністрації С.Радькова з проханням розібратися в ситуації. На місце виїжджає заступник начальника управління С.Водолажська — компромісного рішення вона не знаходить. Момот повторно звертається до голови райдержадміністрації. 1 червня С.Радьков виїжджає в господарство. Створено комісію з врегулювання питання. 2 червня до першого заступника голови райдержадміністрації звертаються люди, котрі одержали держакти. А 3 червня, не дочекавшись приїзду комісії, конфліктуючі сторони виходять на поле з’ясовувати стосунки. Привід — розпорядження І.Момота почати покіс на полі багаторічних трав.
Близько 10-ї години Ігор Момот разом із комбайнером приїжджають на поле. Гурт людей перекриває дорогу. Керівник «Прометея» пропонує розійтися. Люди стоять. Момот наказує комбайнеру рухатися вперед. Комбайнер відмовляється. Момот сідає за кермо і направляє комбайн на своїх односельців. Результат — смерть і травми, кримінальна справа й арешт.
Дві сторони не могли визначити, кому належить урожай багаторічних трав. Хоча жодна зі сторін на цей врожай ніякого юридичного права не мала.
Вже пізніше, під час розслідування буде доведено, що якби не порушення у виготовленні і видачі державних актів, конфлікту вдалося б уникнути. Відсутність системи контролю з боку обласного управління земельних ресурсів дозволило голові і секретарю Сеньківської сільради сфальсифікувати відповідні рішення, а Куп’янській філії кадастрового центру виготовити держакти з грубими порушеннями законодавства.
Трагедія засвідчила: у Харківській області далеко не все гаразд із врегулюванням майнових відносин у сфері реформованих КСП. Більшість конфліктів виникає в господарствах, де починаючи з 2000 року змінилося по кілька засновників і кожна така зміна призвела до створення нового агроформування. Так сталося і в с.Сеньківе, де на базі КСП спочатку створили приватне підприємство «Україна», а через півтора року, коли значну частину майна вже розбазарили, на базі залишків від колишнього КСП з’явилося товариство з обмеженою відповідальністю. Майнові взаємини не були врегульовані, не було вирішено і одне з найважливіших питань — правонаступництво актів і боргів.
За словами прокурора Харківської області Володимира Кривобока, лише цього року в обласну прокуратуру надійшло 29 скарг у зв’язку з порушеннями законодавства під час аграрної реформи. Найпоширеніші — безпідставне невключення чи вилучення зі списків на одержання сертифікатів, порушення прав працівників соціальної сфери і пенсіонерів на одержання земельної ділянки (паю), невчасне внесення орендарями орендної плати за здані в оренду земельні паї. Є факти безпідставного одержання земельних ділянок під час розпаювання земель сільгосппідприємств, незаконного використання колективного майна сільськогосподарських підприємств.
Як показує практика, багато ситуацій не врегульовано законодавчо. Так, відповідно до указу Президента, кожний власник землі, котрий одержав державний акт на право приватної власності на землю, може розпоряджатися нею на власний розсуд. Та окремі орендодавці подають заяви про припинення дії договору оренди в той час, коли земельні площі вже засіяно чи підготовлено до посіву. І виникає спір. Дмитро Тризна, голова Богодухівської райдержадміністрації, вважає, що було б доцільно на законодавчому рівні встановити період припинення дії договорів, передбачити й інші ситуації:
— Земельний кодекс дає можливість отримати у власність для ведення особистого господарства земельну ділянку до двох гектарів. При цьому розмір ділянки може бути збільшений за рахунок паю. Займаючись особистим сільським господарством, громадянин не є суб’єктом підприємницької діяльності, не належить до працюючих, йому не нараховується заробітна плата і він, відповідно, не сплачує податків. У зв’язку із цим виникає необхідність про прийняття закону про особисте сільське господарство, де має бути визначений його статус, порядок і розмір податків.
Новим Земельним кодексом передбачається розмежування земель державної і комунальної власності, але відповідних нормативно-правових документів досі немає. Відповідно до Перехідних положень Земельного кодексу розмежування земель державної і комунальної власності проводиться за рахунок коштів відповідних бюджетів, але в бюджетах цього року вони не закладені. Не врегульовано питання використання реформованими сільгосппідприємствами так званих безгоспних земельних ділянок, місцезнаходження власників яких із різних причин невідоме. Реформовані підприємства їх використовують, але водночас їх у будь-який момент можна обвинуватити в самозахопленні. Необхідна процедура визнання таких земельних ділянок безгоспними, котра передбачає порядок їхнього подальшого використання.
Що стосується ситуації в с.Сеньківе, то за фактом навмисного убивства Катерини Войтенко 1949 року народження відкрито кримінальну справу за ознаками злочину, передбаченого ст.115 ч.1 КК України. Триває слідство, під час якого розслідуються і питання законності розпаювання земель.