У січні 2002 року прокуратура Криму порушила 11 кримінальних справ щодо посадових осіб про невиплату заробітної плати робітникам підприємств, фірм та організацій. Про це повідомив начальник відділу з дотримання і застосування законів прокуратури АРК Юрій Лисогоря на міжвідомчій нараді. У результаті прокурорських перевірок 60 керівників підприємств притягнуто до дисциплінарної й адміністративної відповідальності, виплачено понад 4 млн. грн. зарплати.
За словами Юрія Лисогорі, керівники підприємств, що мають заборгованість із зарплат, не стягують дебіторської заборгованості, витрачають надходження коштів на придбання матеріальних цінностей, які не беруть участі в основному виробництві, а також фінансують не першочергові витрати. Так, директор Старокримського заводу залізобетонних виробів, не виплачуючи зарплату робітникам у повному обсязі, оплачував працю свою, дружини та сина за невідпрацьований час. А директор сільгосптовариства «Воинское» (Красноперекопський район) за наявності заборгованості із зарплат в обсязі 451 тис. грн. вирішив придбати легковий автомобіль.
Юрій Лисогоря зазначив, що в Керчі замість зарплати поширена видача великих поворотних позичок. Так, підприємства «Морське товариство інк.» і «Морське товариство лтд.» за наявності заборгованості із зарплат на суму 498 тис. грн. і 749 тис. грн., відповідно, надало робітникам позички в обсязі 446 і 847 тис. грн.
Начальник відділу прокуратури повідомив, що 1316 підприємств Криму здійснюють неправомірне нарахування та виплату зарплат, нижчих встановленого державою мінімуму. Торік у результаті прокурорських перевірок виплачено 11,5 млн. грн. заборгованості із зарплат, до різних видів відповідальності притягнуто 79 посадових осіб, порушено п’ять кримінальних справ. У результаті спільних зусиль правоохоронних органів 2001-го заборгованість із заробітної платні робітникам підприємств, установ і організацій Криму, порівняно з 2000 роком, знизилася на 45 відсотків і становить зараз 82,7 млн. грн., що теж не жарти.
Як правило, підприємства якщо вже порушують фінансову дисципліну, то «до кінця»! Такого висновку дійшла заступник голови ДПА в АРК Ольга Тулякова, яка розповіла журналістам, що 2001-го лише 51,1 відсотка із 34 тисяч кримських підприємств сплатили прибутковий податок.
За її даними, у Сакському районі не сплачували прибуткового податку 34 відсотки всіх підприємств, у Первомайському — 47 , у Судаку — 48, в Арм’янську — 49 відсотків. При цьому 4630 працюючих підприємств виплачували інші види податків. Таким чином, вважає О.Тулякова, «підприємства або взагалі не нараховували своїм робітникам заробітної плати, або віддавали її «чорною готівкою». Крім того, керівники окремих підприємств «вигадують різні схеми уникнення сплати податків», у тому числі виплачуючи позички, не оподатковані прибутковим податком. ДПА виявила 776 діючих підприємств, що виплачували зарплату нижчу від мінімальної. Більшість їх розміщена в Судаку, Євпаторії, Керчі, Білогірському районі. Так, два підприємства Білогірського району, отримавши по більш ніж одному мільйону гривень валового прибутку, у бюджет не сплатили ні копійки. «Це означає, що вони офіційно не виплатили зарплату, але я не думаю, що керівники цих підприємств і їх робітники не одержали доходів», — сказала Ольга Тулякова. Вона зазначила, що всі ці підприємства взято під контроль, частину їх включено в національний план перевірок на поточний рік.
Торік питома вага прибуткового податку в бюджеті АРК становила 29,7 відсотка, тобто 317 млн. грн.
З участю прокуратури питання про погашення заборгованості із зарплат протягом року дев’ять разів розглядалися на засіданнях уряду Криму, оголошено догани міністрам освіти й охорони здоров’я, позбавлено надбавок і премій глав Джанкойської, Сакської, Нижньогірської та інших районних адміністрацій. З ініціативи Фонду майна та галузевих міністерств уряду, замінено 11 керівників акціонерних товариств, переобрано 45 голів правлінь АТ.
На цю міжвідомчу нараду, присвячену даній проблемі, було запрошено керівників підприємств-боржників. І кожному з них під розписку вручили розпорядження прокурора Криму про усунення порушення законів про своєчасну виплату зарплати. Наступний крок прокуратури — притягнення до кримінальної відповідальності...