ЯКА ТАМ СУДОВА РЕФОРМА БЕЗ ОЛІВЦІВ…

Поділитися
Як зауважив на прес-конференції напередодні професійного свята голова Верховного Суду України Ві...
Віталий Бойко

Як зауважив на прес-конференції напередодні професійного свята голова Верховного Суду України Віталій Бойко, до існуючої в Україні системи судоустрою варто внести ще чимало змін, щоб вона повною мірою відповідала чинній Конституції. Серед принципових удосконалень: створення можливості для розгляду в апеляційному порядку рішень судів середнього рівня; законодавче запровадження суду присяжних; позбавлення функцій матеріального забезпечення судової діяльності виконавчого органу — Міністерства юстиції, тим паче — функції реорганізації роботи судів.

Даючи правову оцінку указу Президента про ліквідацію судів, Віталій Бойко зауважив, що це приклад того, як не можна реформувати судову систему, оскільки не були враховані особливості судової діяльності. Ця «ліквідація» зайвий раз підтвердила, що суди по суті продовжують бути залежними від рішень виконавчої влади. Хоч остання не може і не повинна нести відповідальність за роботу органів судочинства.

Наразі суди лише готуються до усвідомлення того, що мають право скасовувати положення нормативно-правових актів, якщо вони не відповідають законам і Конституції України. Однак на захист своїх корпоративних прав поки так і не виступили. Втім, як з’ясувалося на прес-конференції, ВСУ готовий розглянути відповідний позов щодо законності указу Президента України про ліквідацію судів за умови, що до повноважень ВСУ належить аналіз судової практики, оцінка чинного законодавства та надання роз’яснень з питань його застосування. Відповідна скарга на неправомірність дій гаранта Конституції вже навіть направлена на розгляд Печерського районного суду столиці. Позов може бути розглянутий Печерським судом, підтвердив Віталій Бойко.

Нецілісність судової гілки влади залишає невирішеною ще одну проблему — надзвичайно важкі фінансові умови роботи судів і суддів. Так, цього року у зв’язку з розширенням функцій судів було прийнято рішення про збільшення кількості суддів на 1800 чоловік. Однак виконати це рішення неможливо — немає приміщень для суддів і для судових засідань, немає навіть можливості доставити обвинувачених у апеляційний та касаційний суди, як того вимагають зміни до законодавства.

Крім того, за перше півріччя нинішнього року при незмінному рівні кримінальних справ кількість цивільних позовів збільшилася на 200 тисяч. За прогнозами суддів, очікується не менше мільйона позовів ДАІ до громадян за порушення правил дорожнього руху. Усе це ляже на плечі суддів, при тому що матеріальне забезпечення запроваджених новацій не було передбачено. Суди ще й до того повинні переглянути справи щодо засуджених громадян на їх відповідність новому Кримінальному кодексу України, наголошує голова Верховного Суду.

«Розширення діяльності судів не має матеріально-технічного обгрунтування, — наголосив Віталій Бойко. — І це проблема з проблем, якою управління юстиції не спішить перейматися». ВСУ наполягає на проведенні детальних підрахунків необхідних витрат — від олівця до оргтехніки, з тим, щоб судова система не буксувала.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі