Внутрішня безпека

Поділитися
Міністр внутрішніх справ Василь Цушко нещодавно зазначав, що впродовж останніх трьох років навди...

Міністр внутрішніх справ Василь Цушко нещодавно зазначав, що впродовж останніх трьох років навдивовижу багато, а якщо точніше — утричі більше, стало кримінальних справ щодо працівників міліції, як і складених адмінпротоколів про порушення антикорупційного законодавства. Безперечно, це свідчить про те, що багатьом високим керівникам у погонах було не до опікування моральним здоров’ям підлеглих — яких, до речі, через некомплект постійно доводилося вишукувати у сусідніх службах чи районах.

Три роки тому лише за матеріалами тодішньої ВБ до дисциплінарної відповідальності притягнули майже дев’ять тисяч міліціонерів, а кожного десятого з них звільнили з роботи. Нині темп такої санації, певно, наштовхнувся на неабияке внутрішнє гальмування, бо чим інакше пояснити, що з часом таких порушників стало удвічі менше? Невже наше суспільство, а з ним — і правоохоронці, позбулося ментальних рудиментів минулих епох? Чи, може, всі — від сержанта до генерала — отримали щеплення з гарантією, що пацієнт «цього» більше не зробить? Авжеж що ні.

Ще один момент. На жаль, у своєму недавньому кількісному зростанні, коли у 2005—2006 роках підрозділи ВБ в єдиному пориві злилися з інспекцією з особового складу, вони наступили на явні «граблі», що боляче вдарили по іміджу служби інспіруванням призабутої репресивної методи у процесі «функціональної чистки». Результат такого «лікування» — потроєння масиву кримінальних справ (із 221 до 711), порушених щодо правоохоронців. Особливо це стосувалося середнього начальницького складу. Себто тоді найбільше «негідників» виявилося серед капітанів та майорів. Проте це не привело до очікуваного лікувального ефекту.

«Чужі» — себто представники інших правоохоронних структур — СБУ, прокуратури — спромоглися натомість накопати у міліцейських нетрях чимало компромату, що ліг в основу «анамнезу» 322 матеріалів щодо корупції торік. Та й громада, розворушена майданами, у сумлінній вірі в силу слова правди з потроєною енергією почала надсилати до регіональних управлінь і в головний київський «офіс» на вул. Богомольця заяви та інформацію про неправомірні вчинки вартових правопорядку (2004 р. — 6235 заяв, 2006 — 17,6 тисяч!). Тобто свою застережну функцію «об’єднане чистилище» насправді не продемонструвало.

Здалося, що «менти» украй розслабилися — вони не тільки нехтували принциповими засадами своєї професії, а й свідомо не зважали на особисте дотримання законів, чого вимагають від співвітчизників. Не кажучи вже про шалені хабарі, це виявилося в найелементарнішому — неповазі до правил дорожнього руху. Адже за три останні роки більш як утричі побільшало трагедій і ДТП на шляхах, учасниками яких стали міліціонери: з 257 до 526 випадків. Навряд чи це сталося через шалене збільшення міліцейського автопарку — як службового, так і приватного.

За інформацією, що надійшла до СВБ ГУБОЗ МВС із Департаменту інформаційних технологій та підрозділів на місцях, із початку року було виявлено майже 30 порушень антикорупційного законодавства, які вчинили працівники міліції.

Триває реорганізація МВС, триває вона і в Службі ВБ, яка насамперед повинна захищати добросовісного працівника ОВС, у тому числі від проникнення в його середовище «агентів» кримінального світу. І є чимало фактів такої справді ефективної її діяльності.

Нещодавно працівники столичного УВБ спільно з представниками УСБУ задокументували протиправну діяльність начальника ВБНОН Печерського райуправління міліції. Старший лейтенант забажав від наркокур’єрки «хабаровидний» внесок у розмірі 700 доларів. Як «бартер» вона мала отримати припинення кримінального переслідування під гарантію у вигляді чесного слова опера.

На продовження теми — епізоди із життя-буття кримських наркоторговців, шестеро з яких зліпили свою «конторку» і небідно існували, збуваючи дурман. Але «дорогу кайфу» підкопали раптово, навіть не допомогли покровителі-опікуни наркотрафіка. За інформацією СВБ МВС, прикривали той шлях керівники та сищики одного з оперативних підрозділів Сімферопольського міськуправління міліції, отримуючи щомісяця від злочинців 2 тис. доларів за «дах».

Загалом, за матеріалами СВБ із початку року порушено майже 140 кримінальних справ, фігурантами яких стали люди у міліцейській формі. Приблизно 1,6 тисячі були покарані у дисциплінарному порядку, а 130 осіб звільнили з правоохоронних органів. Аналіз тих справ дозволяє констатувати, що міліцейські структури найбільш уражені «коростою» службового підробляння — це чи не кожна п’ята кримінальна справа із зазначених. Далі за поширеністю йдуть перевищення влади або повноважень — також 20% усіх справ, трохи менше — хабарництво (до речі, найбільше здирників викрили на Дніпропетровщині, у Криму і в столиці) та зловживання владою чи перевищення службового становища.

Прокуратура порушила дві справи за катування громадян у Запорізькій та Одеській областях. «Лідерами», якщо можна так казати, ранжування негативу є Дніпропетровщина, Донбас, Львівська та Одеська області й Київ, де найбільше було виявлено лиходіїв у погонах. Примітно, що інший «антирейтинг», але вже за службами, має такий вигляд: очолює список карний розшук, за ним — ДАІ, слідство і департамент боротьби з економічною злочинністю.

Початок реальної роботи підрозділів ВБ на місцях засвідчує і той факт, що із 4205 заяв громадян про неправомірні дії правоохоронців підтвердилося 468 випадків. Безпосередньо до СВБ з початку року надійшло 1822 таких звернень — це на 14% менше, ніж торік. Відтак, у служби з’явилася можливість приділяти кожному сигналові більше уваги.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі