У справедливості — відмовити!

Поділитися
Справу про замах на гендиректора компанії "Фармак" хочуть закрити без належного дорозслідування

22 серпня Апеляційний суд м. Києва ухвалив рішення, що не дозволить слідчим органам спустити на гальмах одну з найбільш резонансних справ останніх років - про замах на генерального директора ПАТ "Фармак" Філю Іванівну Жебровську. Втім, представники потерпілої не сподіваються на швидку перемогу, оскільки домогтися справедливого покарання злочинців у нашій країні, як виявилося, складно навіть людям, які належать до промислової еліти нашого суспільства.

Та про все по порядку. Багато хто напевне пам'ятає події, що сталися вранці 9 червня 2009 р. Філя Іванівна Жебровська збиралася їхати на роботу. Коли вона була вже біля службової машини, несподівано пролунав постріл. Куля влучила в жінку, але, на щастя, натрапила на металевий аксесуар і втратила свою смертоносну силу. Вбивця, побачивши, що жертва жива, спробував вистрілити ще раз, але кулю заклинило, і це врятувало постраждалій життя. Наступної миті на вбивцю накинувся водій Жебровської, однак затримати злочинця йому не вдалося - після короткої боротьби нападник зник.

На місці злочину залишилася сплющена куля, моторолер злочинця і його мобільний телефон. Недалеко від будинку Жебровської знайшли стріляну гільзу, мотоциклетний шолом і пістолет. На жаль, описати злочинця ані сама постраждала, ані її водій не змогли: під час нападу він був у костюмі мотоцикліста й шоломі. Однак аналіз біологічних слідів на внутрішній поверхні шолома, дзвінки з мобільного, а також низка деяких інших незаперечних доказів дали слідчим змогу вийти на організаторів злочину.

За підсумками попереднього розслідування, за організацію замаху на вбивство за ч. 2 ст. 115 КК України затримали двох осіб. Один з них виявився колишнім співробітником міліції, другий мав документи журналіста малотиражної полтавської газети. На той момент у слідчих не було жодного сумніву, що саме підозрювані, які перебувають у СІЗО, винні в цьому тяжкому злочині.

Однак невдовзі справа повернулася геть несподіваним боком. 29 листопада 2011 р. адвокати підсудних подали клопотання про направлення справи на додаткове розслідування, а також про зміну запобіжного заходу з тримання під вартою на підписку про невиїзд. Здавалося б, це абсолютно неможливо. Але, на величезне здивування представників постраждалої, дії захисту повністю підтримав прокурор: на обґрунтування свого рішення він вказав той факт, що його відомство несумлінно провело слідчі дії. Небувалий випадок!

Тим часом передача справи з суду на додаткове розслідування можлива лише в разі, якщо, цитуємо п. 9 ст. 281 КК, "неповнота або неправильність досудового слідства не можуть бути усунуті в судовому засіданні". У клопотанні ж захисники не вказали обставин, які не можуть бути вирішені в залі суду. Водночас вони поставили під сумнів висновки балістичної й судово-медичної експертиз, проведених професійними експертами. Зате продемонстрували результати власноручно проведеної експертизи. Для цього один з адвокатів підсудних, не маючи фахової освіти в галузі судово-медичної експертизи, зробив постріли з пістолета в... шматки м'яса! Результати цих "досліджень" він приніс у суд і попросив долучити до матеріалів справи. Дуже дивно, що його прохання задовольнили!

Після цього в адвокатів постраждалої виникли серйозні підозри, що співробітники прокуратури м. Києва мають певну зацікавленість у тому, щоб підсудні уникли відповідальності.

"Підсудні обвинувачуються у вчиненні особливо тяжких злочинів, за які передбачено покарання у вигляді довічного позбавлення волі. Були серйозні побоювання, що при зміні запобіжного заходу вони можуть просто втекти. Але в цьому випадку найбільше дивують дії прокуратури, завдання якої підтримувати держобвинувачення і припиняти спроби злочинців уникнути покарання", - сказав тоді адвокат потерпілої Євген Пугачов. Попри протести представників Філі Жебровської,
15 грудня 2011 р. Апеляційний суд Києва відправив справу на додаткове розслідування й звільнив з-під варти одного з обвинувачених. Адвокати потерпілої подали касаційну скаргу до Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ. Яке ж було їхнє здивування, коли Вищий спецсуд також постановив відправити справу на дорозслідування, але при цьому звільнив з-під варти і другого обвинуваченого!

Після цього, за словами Євгена Пугачова, представники Ф.Жебровської зверталися зі скаргами до Генеральної прокуратури, СБУ, адміністрації президента, однак так і не змогли домогтися реакції на дії прокуратури м. Києва.

Та найдивовижніше сталося потім. Одержавши справу для додаткового розслідування, керівництво столичної прокуратури направило її не тому слідчому, який вів її від самого початку, а зовсім іншому. Новий слідчий, очевидно, не бажаючи особливо вникати в суть справи, поставив своєрідний рекорд проведення слідчих дій. Усупереч постановам двох судів - Вищого спеціалізованого й Апеляційного суду м. Києва - він не став проводити додаткового розслідування, а просто взяв і закрив справу!

"Тобто, попри всі докази, завдяки яким на самому початку слідства ні в кого не виникало сумнівів у винуватості обвинувачених, попри приписи суду, старший слідчий Подільського РУГУ МВС України не став проводити жодних слідчих дій, а відразу виніс постанову про припинення кримінальної справи щодо обвинувачених згідно з ч. 2 ст. 213 КПК України за недоведеністю їхньої участі у вчиненні злочину. Також він скасував обвинуваченим усі запобіжні заходи, зокрема й підписку про невиїзд. Створено небезпечний прецедент: уперше в історії незалежної України до винесення вироку суду з-під варти звільняють обвинувачених за ч. 2 ст. 115 КК України (замах на вбивство), причому без будь-якого запобіжного заходу", - сказав тоді адвокат потерпілої.

Згодом, у травні 2012 р., постанову про припинення справи скасував суд, і справу ще раз направили на дорозслідування. Однак, за словами адвоката потерпілої, "попри те що в даній справі судами всіх інстанцій було винесене рішення про необхідність проведення дорозслідування в повному обсязі, органи слідства з 15 пунктів усіх необхідних заходів провели лише одну (!) слідчу дію. Та й то з участю не обвинувачених, а потерпілої та її водія, що практично ніяк не могло вплинути на доказ винуватості злочинців". "Слідчий зобов'язаний був виконати рішення всіх судів стосовно дорозслідування, зібрати додаткові матеріали й направити справу до суду для винесення справедливого вироку, - переконаний адвокат потерпілої. - Всупереч цьому 19 листопада 2012 р. старшим слідчим з особливо важливих справ головного слідчого управління УВС м. Києва знову була винесена постанова про припинення кримінальної справи щодо обвинувачених і про зняття з обвинувачених останнього запобіжного заходу - підписки про невиїзд. Ми вважаємо, що постанова про припинення справи винесена з грубим порушенням кримінально-процесуального законодавства України, є передчасною і підлягає скасуванню".

Намагаючись усе-таки домогтися справедливого розслідування справи, адвокати Філі Жебровської в січні цього року спробували оскаржити постанову про припинення справи. На перший судовий розгляд у Шевченківському районному суді м. Києва ні слідчий, ні прокурор з'явитися, очевидно, не вважали за потрібне. Відбулося засідання на початку квітня, у задоволенні скарги потерпілої, яка бажала лише одного - домогтися справедливості й відновити слідство, було відмовлено.

На думку іншого адвоката Філі Жебровської, Дмитра Таранчука, "Шевченківський суд м. Києва при винесенні постанови про відмову в задоволенні скарги на постанову про припинення справи спирався на результати частково проведеного слідства, а в самій постанові суду явно видно невідповідність висновків суду фактичним обставинам справи". По суті, підставою для винесення рішення стала не сукупність доказів з матеріалів кримінальної справи, а лише ті уривчасті факти, які на той момент здалися суду більш підходящими.

Однак Філя Жебровська ніколи не стала б тією людиною, якою її знає вся країна, якби в складній ситуації опускала руки. Буквально відразу ж на це, щонайменше дивне, рішення Шевченківського суду адвокати потерпілої подали скаргу до Апеляційного суду м. Києва. 22 серпня відбулося засідання, на якому скаргу адвоката Філі Жебровської задовольнили, а постанову Шевченківського
районного суду скасували. Також було скасовано й постанову від 19 листопада 2012 р. про припинення кримінальної справи й зняття з обвинувачених запобіжного заходу у вигляді підписки про невиїзд. Нову спробу закрити справу було припинено.

Та ні сама Філя Іванівна, ні її адвокати не мають ілюзій щодо подальших перспектив справи - вони розуміють, що до торжества справедливості ще дуже далеко. "За рішенням останнього суду справу направлено на дорозслідування, фігурантам справи повернуто статус обвинувачених і запобіжний захід у вигляді підписки про невиїзд. Таким чином, було відновлено справедливість і законність у питанні щодо обвинувачених у даній кримінальній справі, і знову з'явився шанс провести повне, об'єктивне й компетентне дорозслідування", - каже Дмитро Таранчук.

"Крапку в цій справі повинен поставити суд. Однак ми розуміємо, що справедливе рішення суду одержати буде доволі складно, - продовжує адвокат. - У цій справі розвитком подій може бути не проведення належного дорозслідування, а спроби слідчих органів знову закрити кримінальну справу. Наприклад, шляхом витребування справи на розслідування в МВС України або передачі справи новому слідчому з подальшим винесенням постанови про нове припинення кримінальної справи щодо обвинувачених без проведення належного дорозслідування. Це свідчить про існування сильного лобі з боку обвинувачених і їхніх покровителів у структурах правоохоронних органів України на різних рівнях".

У кожному разі, стверджує адвокат, Філя Жебровська не опускає рук, вона готова боротися й обстоювати свої права, і якщо знадобиться, то й у Європейському суді з прав людини. Для неї важливо, щоб істину було доведено, винні понесли заслужене покарання, і справедливість було відновлено.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі