Щонайменше п’ять проблем у діяльності кримінально-виконавчої служби потребують першочергових і наполегливих зусиль із боку держави для їх вирішення. Про це заявив міністр юстиції Микола Оніщук, виступаючи на розширеному засіданні колегії Державного департаменту України з питань виконання покарань.
За словами міністра юстиції, незважаючи на значні зусилля, яких докладають Міністерство юстиції та Департамент із питань виконання покарань до вдосконалення діяльності кримінально-виконавчої служби, трапляються випадки порушення прав засуджених представниками адміністрації установ виконання покарань, грубість із боку персоналу, про що свідчать скарги засуджених та їхніх родичів. Крім того, наголосив міністр юстиції, не можуть не турбувати факти порушень із корупційними ознаками серед персоналу кримінально-виконавчої служби.
Ще однією проблемою діяльності кримінально-виконавчої служби міністр юстиції назвав відсутність ефективної медичної допомоги засудженим, зокрема особам, хворим на активну форму туберкульозу.
Бракує робочих місць для працевикористання засуджених. Забезпечено роботою лише 40% працездатних осіб, що є причиною неможливості відшкодування засудженими вартості свого утримання та виплати боргів за виконавчими листами. Протягом минулого року, згідно з виконавчими листами, було утримано лише 6 млн. грн., або близько 1% від загальної суми заборгованості. Всього ж ця заборгованість становить близько півмільярда гривень (475 млн.грн.).
Крім того, на думку міністра, суспільство непокоять надзвичайні події, які трапляються в установах виконання покарань та в слідчих ізоляторах: утечі з-під варти, самогубства, конфліктні ситуації тощо.
Міністр юстиції поінформував учасників розширеного засідання колегії про заходи, яких протягом минулого року вживали Міністерство юстиції спільно з департаментом. Насамперед вони стосувалися як законодавчого забезпечення приведення умов відбування покарань у відповідність до міжнародних стандартів, так і соціальних питань, пов’язаних із проходженням служби персоналом.
Міністр повідомив, що останнім часом Верховна Рада ухвалила чотири закони, дев’ять постанов та розпоряджень Кабінету міністрів, спрямованих на реформування й удосконалення діяльності кримінально-виконавчої служби.
З метою гуманізації попереднього ув’язнення фахівцями Мін’юсту розроблений відповідний законопроект, який оптимізує терміни тримання під вартою, розширює перелік запобіжних заходів (вилучення закордонного паспорта, домашній арешт, електронний моніторинг).
Міністр також нагадав, що в січні поточного року уряд прийняв рішення про утворення міжвідомчої робочої групи з питань проведення заходів, спрямованих на перенесення установ виконання покарань та слідчих ізоляторів за межі центральних частин міст.
«Проводиться значна робота як фахівців Мін’юсту, так і Департаменту з питань виконання покарань для усунення недоліків. Сподіваюсь, що у досягненні цих завдань ми залишатимемося однодумцями й надалі», — зазначив міністр.
Крім того, за словами Миколи Оніщука, з 1 січня 2012 року розмір мінімальної житлової площі на одного засудженого має бути приведений у відповідність до європейських стандартів.
На цьому наголосив міністр юстиції у своєму виступі на розширеному засіданні колегії Державного департаменту України з питань виконання покарань, повідомили УНІАН у прес-службі Мін’юсту.
Міністр юстиції звернув увагу керівництва органів та установ виконання покарань на необхідність виконання норм законів «Про внесення змін до Кримінально-виконавчого кодексу України щодо забезпечення прав засуджених осіб в установах виконання покарань» та «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення права на листування осіб, які тримаються під вартою, та засуджених осіб», ухвалених Верховною Радою України 21 січня нинішнього року.
Законами, зокрема, визначена необхідність збільшення мінімальної жилої площі на одного засудженого з 3 м кв. до 4 м кв., як те передбачають міжнародні стандарти.
Міністр юстиції наголосив, що вже сьогодні повинна бути утворена робоча група, яка працюватиме над цим питанням. «Сьогодні, в умовах становлення демократії, кара за вчинений злочин не повинна мати ознак помсти з боку держави і порушувати права засуджених та ув’язнених. Особи, які відбувають покарання, позбавлені волі, але не мають бути позбавлені громадянських прав та гідності», — зазначив міністр. Водночас міністр юстиції висловив стурбованість недостатнім фінансуванням системи виконання покарань. Зокрема, за його словами, на сьогодні система профінансована на 57% від потреби.
Міністр юстиції поінформував учасників розширеного засіданні колегії Державного департаменту України з питань виконання покарань про заходи, яких вживає уряд для покращення ситуації.
Так, за словами міністра, задля забезпечення життєдіяльності органів і установ виконання покарань, створення гідних умов для осіб, позбавлених волі, а також підвищення соціального захисту персоналу служби у грудні минулого року на засіданні уряду було прийнято постанову, відповідно до якої на потреби Державної кримінально-виконавчої служби зі Стабілізаційного фонду виділено 239 млн. грн.
У поточному році для стабільного працевлаштування засуджених осіб, а також для підтвердження права підприємств установ виконання покарань у частині поставки продукції власного виробництва уряд вирішив питання про придбання розпорядниками державних коштів без застосування процедури закупівлі (тендерів) товарів, робіт і послуг установ кримінально-виконавчої служби.
«Ми розуміємо, що реформування системи виконання покарань — справа не одного року. Але цей шлях ми зобов’язані пройти, якщо вважаємо себе європейською країною», — наголосив міністр юстиції.