Позитивна тенденція?

Поділитися
Українці не довіряють судам і усвідомлюють домінування «права сильного» в країні. Про це свідчать...

Українці не довіряють судам і усвідомлюють домінування «права сильного» в країні. Про це свідчать результати всеукраїнського дослідження «Корупція в Україні: влада, держава, суспільство», яке проводилось Інститутом Горшеніна в рамках програми соціологічних досліджень 2008 року «Проект країни». Як свідчать дані опитування, понад три чверті українців вважають, що в судах неможливо добитися правди або це дорого коштує. Дві третини громадян переконані: рішення суду можливо купити за гроші; понад половину вважають суди винними в безкарності злочинців.

При цьому експерти Інституту Горшеніна, порівнюючи цьогорічні результати опитування з минулорічними, зазначили: динаміка відповідей показує, що українці протягом останнього року почали... більше довіряти судовій системі.

Так, частка тих респондентів, хто вважав судову систему корумпованою, зменшилася із 49,4% у 2007 році до 46,5% у 2008 році, а сукупна частка тих респондентів, хто заперечував саму можливість законно добитися правди в судах, зменшилася з 79,3% у 2007 році до 72% у 2008 р.

При цьому, зауважують експерти, в обох дослідженнях зберігається тенденція, відповідно до якої чим вище показники матеріального достатку, тим вище впевненість, що правди в судах можна добитися переважно за гроші. І навпаки — чим менше показники матеріального достатку, тим вище переконаність, що правди в судах домогтися неможливо взагалі.

Крім того, згідно з даними нинішнього опитування, більшість респондентів, як і рік тому, продовжують вважати, що в Україні можливо за гроші купити рішення суду і, зокрема, звільнення від кримінальної відповідальності. Проте лише 24,3% опитаних вважають суди винними у тому, що злочинці не завжди дістають належне покарання (56,4% у 2007 р.).

Також експерти стверджують: суспільство схильне до корупції і сприймає її як невід’ємну частину суспільного процесу. Згідно з даними дослідження 2008 року, загалом зберігається минулорічна тенденція, у відповідності з якою двом третинам українців доводилося давати хабарі; так само, як і минулого року, майже 85% опитаних вважають, що корупція поширена по всій Україні, при цьому протягом року збільшилася частка тих, хто вважає хабарництво невід’ємною частиною суспільного процесу (з 44,3% у 2007 р. до 54% у 2008р.).

Крім того, українці вважають, що найбільш корумпованими є ті органи влади, які б мали, власне, боротися з корупцією.

Так, згідно з даними опитування, найбільш корумпованою владною структурою 54% опитаних назвали міліцію, 46,5% — суди.

Водночас експерти Інституту Горшеніна зазначили, що результати нинішнього дослідження у порівнянні з даними аналогічного минулорічного опитування засвідчили зменшення рівня корумпованості практично всіх владних структур.

Так, за результатами жовтневого дослідження, найменш корумпованою владною структурою є Кабінет міністрів. Зокрема частка тих респондентів, хто вважає Кабмін корумпованим, зменшилася з 31,4% у 2007 році до 8,6% у 2008 році. Найменш корумпованим респонденти назвали і секретаріат президента (з 19,1% до 7,9%) та СБУ (з 15,4% до 4,2%).

Також опитування показало, що громадяни негативно ставляться до підкупу виборців суб’єктами виборчого процесу. Згідно з результатами дослідження 2008 року, минулорічна тенденція зберігається, і понад половину респондентів не проголосували б за партію або кандидата, які практикують підкуп виборців. Так само понад половину респондентів продовжують вважати, що депутатський мандат можна купити за гроші.

Протягом останнього року окреслилася тенденція до зменшення відчуття незахищеності серед населення, зазначають експерти Інституту Горшеніна. Так само, як і рік тому, кожен третій українець досить часто побоюється за своє майно або здоров’я. Проте відсоток тих, хто вважає, що протягом останнього року зменшилася особиста безпека громадян, знизився з 35,9% у 2007 році до 27,7% у 2008 році. Натомість збільшився відсоток тих респондентів, які вважають, що протягом останнього року ситуація з особистою безпекою громадян не змінилася.

Тим часом опитування засвідчило, що протягом останнього року відчутно зросла довіра громадян до правоохоронних органів. Так, на запитання, хто винний у тому, що злочинці не завжди дістають належне покарання, лише 9,3% респондентів відповіли, що у цьому винна міліція (36,7% у 2007 році) та 2,9% відповіли, що прокуратура (33,8% у 2007 році).

Всеукраїнське соціологічне дослідження «Корупція в Україні: влада, держава, суспільство» було проведене Інститутом Горшеніна в рамках програми досліджень 2008 року «Проект країни» з 20 жовтня по 3 листопада 2008 року в 129 населених пунктах України (63 міста і 66 сіл). Усього було опитано 2004 респонденти, які репрезентують доросле населення України, віком від 18 років. Квотами у виборці були: вік, стать, освіта і тип населеного пункту, де проживає респондент. Похибка репрезентативності дослідження не перевищує +/-2,4%.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі