ОДЕСЬКЕ УСБУ РОЗСЛІДУЄ ТЕРАКТИ Й... ОХОРОНЯЄ Е.ГУРВІЦА

Поділитися
Ті, хто кидає виклик суспільству, повинні відчути на собі його відповідь Два теракти, зухвале погр...

Ті, хто кидає виклик суспільству, повинні відчути на собі його відповідь

Два теракти, зухвале пограбування на старті року інкасаторської машини з півмільйоном гривень, вкотре засвідчили напружену криміногенну ситуацію в Одесі напередодні виборів. Керівництво силових структур вирішило спільними зусиллями розібратися в подіях. І наприкінці січня почалося профілактичне відпрацювання регіону. Які перші результати? Це запитання «ДТ» адресувало начальникові Одеського УСБУ Анатолію ПАВЛЕНКУ.

— Відверто кажучи, я не проти почати діалог зі спростування. Маю на увазі публічні твердження про нібито сплеск злочинності в регіоні. Немає такого, якщо порівняти січневі зведення УМВС в області поточного й початку минулого року. Відповідно до оперативних даних, навіть намітився спад за кількістю злочинів. Аналогічна картина і з розкриттям злочинів, особливо тяжких. Інша річ, що наприкінці цьогорічного січня виникла напруженість, коли один за одним в Одесі прогриміли вибухи, кваліфіковані нами як теракти. Спочатку в аеропорту, потім на вулиці Степовій — навпроти будинку, де мешкає кілька родин прокурорських працівників. Не приховуватиму: після вибуху в аеропортівській кав’ярні «Авіон» наші працівники на службі з часом не рахувалися, бували дні, коли й увечері додому не поверталися. Вели розшук у тісному взаємозв’язку з фахівцями київських правоохоронних служб. І зрештою підозрюваного в підриві кав’ярні «Авіон» було затримано й ув’язнено в сізо УСБУ, з’ясували також, із ким він мав контакти...

— Даруйте, узято під варту одного чи двох підозрюваних? Адже, за повідомленнями деяких ЗМІ, затримано двох, котрим інкримінується співучасть у скоєнні 16 січня теракту в аеропортівській кав’ярні.

— Ми такого ніколи не стверджували. Слідче управління УСБУ порушило справу й веде дізнання не щодо двох, а щодо одного громадянина (імені поки що не називатиму), обвинувачуваного в скоєнні теракту, відповідно до ст. 258 КК України. Можу також підтвердити: затриманий дає зізнавальні свідчення. Щодо кількох осіб, на квартирах яких виявлено компоненти вибухових речовин і спеціальна література, то цих громадян після допиту слідчим у сізо не утримують. І ще можу додати для «ДТ»: у процесі слідства з’ясувалося, що той самий підозрюваний, 1964 р.н., півтора року тому скоїв ще один злочин, який залишався нерозкритим. Як зафіксовано у зізнавальних свідченнях, саме він тоді надіслав керівникам облпрокуратури, УСБУ й УМВС України в області невеличкі пакети з вибухівкою — гексогеном. Зрозуміло, за цим фактом було порушено кримінальну справу. Проте багатомісячні пошуки виявилися безуспішними. І ось днями в’язень зізнався...

— А чи не той це випадок, коли слідчий спроможний підозрюваному допомогти зізнатися в будь-якому нерозкритому злочині?

— Смію запевнити, ні. Ми завжди пам’ятаємо, що такі припущення можуть висуватися під час судового процесу, і суворо стежимо за дотриманням законності. А те, що він зізнався в надсиланні пакетів керівництву силових структур, не повинно дивувати. Адже слідство вже на час підриву кав’ярні «Авіон» і затримання підозрюваного мало у своєму розпорядженні зразки шрифту, знало, на якій друкарській машинці друкувалися ці послання, склад барвника стрічки. Підкреслюю: ці свідчення закріплено в установленому законом порядку й підтверджено раніше одержаними даними. Втім, і свою причетність до підриву кав’ярні затриманий теж не відразу визнав — лише після пред’явлення багатьох раніше добутих доказів. А до моменту взяття під варту в нас уже було чотири томи кримінальної справи. Відомі були практично всі дії підозрюваного, починаючи з торішнього серпня. Вдалося навіть знайти людей, котрі допомагали йому виготовити корпус вибухового пристрою, хоча, як було встановлено, ніхто з цих громадян не знав про справжнє призначення виробу. Багато в чому допомогли викрити зловмисника й працівники підрозділів СБУ й МВС, котрі спеціалізуються на розкритті злочинів із використанням новітніх технологій зв’язку та комп’ютерної техніки. Вдалося виявити й телефонну картку, користуючись якою, обвинувачуваний телефонував в аеропорт і шантажував керівництво авіакомпанії: або йому негайно викладуть мільйон гривень — і рейсовий літак «Одеса—Відень» не вибухне, як це сталося з кав’ярнею «Авіон», або... Речових доказів нагромадилося так багато, що документальне закріплення скоєного, власне, було лише справою часу.

— Про заарештованого підривника-терориста поки що відомо лише те, що він — колишній військовий, причому, за твердженням міліцейських розшуковиків, добре навчений вибухової справи. Що ж штовхнуло його на теракт і шантаж авіакомпанії?

— За його свідченнями, зловмисник розраховував миттєво розбагатіти, підірвавши приміщення кав’ярні і потім вимагаючи мільйон гривень від керівництва Одеської авіакомпанії. Щодо його попереднього роду занять, то я не можу підтвердити, що це колишній військовий. Цей житель Одеси свого часу скінчив цивільний вуз, пройшов, як і більшість студентів, підготовку на військовій кафедрі. А потім працював, скажемо так, у сфері бізнесу. Точніше, наймався у комерційні структури виконувати деякі електротехнічні роботи. Нікого, крім нього, як уже згадувалося, до кримінальної відповідальності не притягнуто. Трохи інша ситуація з розслідуванням справи про січневий вибух автомобіля на вулиці Степовій облцентру. Спільно відпрацьовують висунуті версії щодо теракту також фахівці СБУ, МВС і прокуратури. Злочин, спрямований проти прокурорських працівників, старанно готувала група зловмисників. Певне, тому й розслідування йде важко. Втім, можу сказати, що ряд конкретних напрацювань є. Проте не можу розкривати їхньої суті, оскільки це суперечило б інтересам слідства.

— А які результати пошуку виконавців і організаторів убивства полковника УСБУ Вадима Задорожного?

— Слідство веде облпрокуратура, тож можу сказати лише про найважливіше, з урахуванням того, що ряд оперативно-розшукових дій за дорученням слідчого виконують наші працівники. Висновок Генпрокуратури, яка недавно перевіряла хід розслідування, такий: справа ведеться повно й неупереджено, недоглядів не виявлено. Щодо моєї оцінки, то, судячи з завдань, які виконують працівники спецслужби, я уточнив би: слідство вже має низку важливих даних для розкриття цього замовного злочину, визначено мотиви й істотно звужено коло осіб, зацікавлених в «усуненні» полковника Задорожного. Триває відпрацювання й одержання конкретних доказів щодо безпосередніх виконавців і замовників убивства.

— Хотілося б уточнити один з аспектів розслідуваної справи щодо згаданого теракту на вулиці Степовій. Наскільки відомо, вибух автомобіля у дворі будинку, де мешкає кілька родин прокурорських працівників, мало не коштував життя працівнику облпрокуратури Галині Климович. Невже кримінальні авторитети вже не зупиняються навіть перед убивствами адвокатів і прокурорських працівників на виході з будинків, аби не допустити, приміром, їхньої участі у розгляді в облсуді справи злочинної банди Мар’янчука? Чи правда, що це змушує окремих слідчих змінювати місце проживання?

— У закритому судовому процесі у справі банди Мар’янчука, членів якої обвинувачують у десятках убивств й інших тяжких злочинах, справді бере участь працівник облпрокуратури Галина Климович. Не можна виключати, що минулого місяця планувався замах на її життя шляхом підриву автомобіля, оскільки не всіх спільників Мар’янчука поки що взято під варту в нашому сізо й сізо №21. Але ми не маємо у своєму розпорядженні фактів прямих погроз на адресу слідчого Г.Климович, яка вела цю кримінальну справу і тепер виступає на процесі як свідок. Мушу сказати, що мені не відома жодна людина, включно з прокурором, який підтримує обвинувачення, якій довелося б змінити місце проживання через погрози. Проте з урахуванням ситуації, яка склалася, облпрокурор Михайло Косюта вирішив забезпечити захист свідка Г.Климович. Можу також додати, що, згідно з постановою Генпрокуратури України, працівникам одного з наших підрозділів доручено також вести охорону народного депутата України й кандидата на посаду міського голови Едуарда Гурвіца.

— Працівники Одеського УСБУ не раз привертали увагу громадськості, зокрема з допомогою «ДТ», до тривожних тенденцій розвитку економічної ситуації в регіоні. Зокрема до проблем Чорноморського пароплавства, яке вже й банкрутом оголошувалося, і знову визнавалося найважливішою ланкою морегосподарського комплексу країни. Чи правдиві чутки, що в січні розкрито низку серйозних злочинів в економічній сфері?

— Так, у січні—лютому, за рішеннями місцевих судів, в осіб, викритих УСБУ у скоєнні значних фінансових афер, конфісковано майна більш як на один мільйон гривень. Крім того, буквально днями в аеропорту затримано два авіадвигуни та ємності для пального загальною вартістю 305 тис. грн., уже завантажені на борт літака Ан-24. За ознаками злочину, передбаченого ст. 201 КК України, порушено кримінальну справу. У більшості таких випадків наші працівники виявляють злочинні схеми відчуження майна держпідприємств і акціонерних товариств, до яких причетні керівні особи, фінансово-бухгалтерські працівники й безпосередні виконавці незаконних оборудок. Чергові великі порушення розкрито у грудні—січні в Чорноморському пароплавстві, де працює спецкомісія в складі працівників Генпрокуратури й СБУ, яка визначає коло посадових осіб, що привели компанію до фінансового колапсу. Вже порушено три кримінальні справи, за якими почали роботу слідчо-оперативні групи. За такими, зокрема, фактами: заволодіння чужим майном (теплоходами «Україна», «Аркадія») при погашенні боргів ДСК ЧМП і заподіяння державі збитків в особливо великих розмірах (ст.191 КК України); шахрайство з фінансовими ресурсами й посадова фальсифікація особами при одержанні кредиту й застави — турбохода «Федір Шаляпін» (ст.222 і 366 КК України); зловживання службовим становищем і фальсифікація посадовими особами ДСК ЧМП і КСП «Заповіти Леніна» при оформленні купівлі-продажу значної партії контейнерів (ст.364 КК України). Нині прокурорські органи розглядають низку інших матеріалів, поданих нашим управлінням за ознаками посадових злочинів. Усі, хто кидає суспільству виклик, неодмінно повинні відчути на собі його відповідь.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі