Беззахисні й небезпечні. Майже кожен десятий злочин скоюється п’яними підлітками

Поділитися
Рівень підліткової злочинності зріс за останній рік на 24%. Кількість тяжких й особливо тяжких злочинів — на 28,6%...

Рівень підліткової злочинності зріс за останній рік на 24%. Кількість тяжких й особливо тяжких злочинів — на 28,6%. Розкрито 10,7 тис. злодіянь такого роду. Такі невтішні підсумки результатів роботи підрозділів кримінальної міліції Міністерства внутрішніх справ України.

Говорить начальник департаменту у справах неповнолітніх генерал-майор міліції Михайло Цимбалюк:

— Понад 14 тисяч бездоглядних і безпритульних підлітків затримані на вулицях українських міст і сіл. Це страшний показник. 9,5 тис. дітей стали жертвами насильства й злочинів. Стабільно високим залишається рівень підліткової вуличної злочинності, особливо пограбувань, розбоїв (заволодіння мобілками, велосипедами тощо) і хуліганств. Звісно, це результат проблем соціально-економічного характеру. Однак можна стверджувати, що деякі наші колеги в регіонах не допрацьовують насамперед у плані профілактики злочинів. Багатьох дуже непокоять відомості про кількість дітей, доставлених у ВВД (із початку року — більше п’яти тисяч), а ось прозвітувати про усунення причин, які породжують злиденних, безпритульних кримінальників-початківців, поспішають не з таким ентузіазмом. На жаль, про реальне співробітництво із установами соціальної сфери, службами держадміністрацій у справах неповнолітніх — годі й казати. Гучні реляції, «спільні заходи» насправді виявляються звичайним обміном чиновницькими довідками між адресатами. Не в останню чергу саме такою «казенщиною» чиновників пояснюється той факт, що кожен шостий неповнолітній жебрак, волоцюга багаторазово доставляється в міліцію. Наприклад, у Криму 50 дітей самовільно залишали місце проживання більш як два рази на рік.

У департаменті у справах неповнолітніх є карта України, на котрій спеціальними фішками різних кольорів відзначено райони, де розшукуються безвісти зниклі діти, було знайдено невстановлені трупи неповнолітніх (усього більш як 60) і є нерозкриті тяжкі злочини, скоєні стосовно підлітків. Проблемними можна назвати індустріальні регіони Донбасу, Запоріжжя, Дніпропетровська, Півдня України, Київ з областю. Наприклад, на вісім областей Західної України (загальне населення понад 11 млн. осіб) виставлено не більше двох десятків «тривожних маячків», у той час як в одній Донеччині (4,5 млн. осіб) їх близько 30! Тому не варто посилатися на «традиції», «особливості», інші «об’єктивні чинники», а чесно визнати, що там справді неоране поле діяльності для справжніх оперативників.

У сфері розшуку дітей навіть на постійних утікачів ми не скрізь здатні організувати оновлення фототеки. Адже за рік-півтора підліток може зовні змінитися до невпізнанності, й розміщувати його портрет у пошукову базу вже немає сенсу! Нам усе ж вдалося зменшити кількість незнайдених дітей із 340 до 195. Але це лише сухі цифри, а за будь-якою «одиницею» — материнські сльози, обірвані життя або зламані долі українських дітей. На жаль, тільки в 40% із загальної кількості фактів залучення дорослими неповнолітніх у протиправну діяльність порушувалися кримінальні справи. До суду доходило ще менше. Причина одна — відсутність оперативного супроводу таких справ і неналежне співробітництво зі слідством.

Звісно, є й позитив. Повчитися можна у наших колег зі Львівської, Хмельницької, Рівненської областей, більшості лінійних управлінь залізниць.

У Лохвицькому районі Полтавщини в селі Піски 57-річний дідусь загубив онучку-другокласницю, котра після занять у школі пішла погуляти й зникла. Дід, який був ще й опікуном дівчинки, звернувся в міліцію через добу після зникнення Дарини. Зниклу дитину разом із викрадачкою правоохоронці знайшли через тиждень. Нею виявилася 17-річна полтавчанка Тетяна, яка не вперше самовільно залишила міську школу-інтернат №2 і перебуває в розшуку як безвісти зникла. Мабуть, утекти з 23-го СІЗО, де вона зараз тимчасово «прописана», буде значно складніше.

Є й трагічніші історії. Карета меддопомоги в Павлограді на Дніпропетровщині доставила в дитяче відділення міськлікарні п’ятирічну Аліну, котра перебуває на межі життя і смерті через виснаження. Спеціалісти встановили, що дівчинку ледь не довела до голодної смерті її мати — 35-річна Наталія. Подібна історія трапилася й на Буковині. Працівники кримінальної міліції у справах неповнолітніх врятували життя однорічному Іванкові, якого ледь не угробила 20-річна мати. Через пиятики та сварки зі співмешканцем вона нерідко забувала погодувати й покупати сина, нерідко на кілька діб кидаючи його без догляду в хаті-кублі. Після того як малюка взялися реанімувати лікарі, миттю сховалася. Її знайшли на Кіровоградщині, звідки родом. Виявилося, що й там вона була відомою особою. У шкірно-венерологічних диспансерах...

Тим часом в Івано-Франківській області новонароджена дівчинка Сніжана померла від голодування — знову-таки через «зозулину» хворобу власної матері. У цьому ж регіоні, але за іншим сценарієм, сталася ще одна трагедія. Тоді піврічна дівчинка на очах у п’яної матусі випала з ліжечка і вдарилася головою до стіни. Але мати й оком не змигнула — поклала знепритомнілу дитину на подушку і вклалася спати сама, навіть не подумавши викликати лікарів. Маленька не дожила до ранку.

Найближчим часом в Україні планують завершити формування комп’ютеризованої системи ідентифікації підлітків, яких із різних причин розшукують правоохоронці. Тоді в кожному райвідділі з’явиться можливість швидко знаходити «дитяче досьє» — хоч би де його склали.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі