Академічна сутичка

Поділитися
Що затверджено судом — не витягнеш волом. Мабуть, цим модним нині в ділових колах постулатом керув...

Що затверджено судом — не витягнеш волом. Мабуть, цим модним нині в ділових колах постулатом керувався екс-гендиректор одеської ТРК «Академія» Ігор Яковлєв, подаючи три роки тому до Приморського райсуду Одеси позовну заяву про визнання за ним права приватної власності на технологічне устаткування телерадіокомпанії, придбане співзасновниками. Чим, певне, дуже здивував ділових партнерів-юристів, котрі швиденько розцінили позов як очевидну спробу нагріти руки на чужому майні шляхом банальної підробки пакета документів. Невдовзі до правоохоронних органів надійшла й відповідна заява, автори якої просили розслідувати факт підробки майнових документів колишнім начальником відділу технічних засобів навчання Одеської юридичної академії І.Яковлєвим, котрого в жовтні 2001 року було призначено працювати за сумісництвом гендиректором створеної при академії однойменної телерадіокомпанії.

Така коротенька преамбула скандальної судової тяжби за дороге електронне устаткування ТРК, яка з перервами на експертні дослідження та розгляд касаційних скарг досі триває в різних судових інстанціях. Утім, паралельно з майновим спором розглядалися в суді також два позови з приводу законності звільнення І.Яковлєва з посад начальника згаданого відділу ВНЗ та гендиректора ТРК «Академія».

Правову позицію ОНЮА виклала в суді Ірина Залюбовська: «Рішення про звільнення І.Яков­лєва з посади начальника відділу технічних засобів навчання ВНЗ спричинене тим, що він обій­мав дві посади — начальника відділу та гендиректора телерадіокомпанії, що суперечить нор­мам чинного трудового законодавства». Ну а посаду гендиректора ТРК позивач згодом втратив через порушення закону, незаконних зазіхань на майно компанії та виниклої недовіри з боку співзасновників телерадіокомпанії, які виявили документально засвідчену спробу ділового партнера вивезти з будівлі ТРК устаткування на загальну суму близько 300 тисяч гривень...

У свою чергу адвокати екс-гендиректора ТРК заявили про незаконне звільнення й переслідування І.Яковлєва «з політичних мотивів». Щоправда, через відсутність будь-яких критичних теле- чи газетних публікацій, які підтверджують висунуту аргументацію, мотивували свою позицію тим, що колишні посади він втратив внаслідок того, що несподівано для роботодавців очолив обласну організацію партії «Третя сила».

На тому б, можливо, все й закінчилося, якби одного чудового дня не здали свого лідера його пар­тійні соратники по «Третій силі» Юрій Кормош, В’ячеслав Іванісов та інші. Під час перевірки заяви про підробку документів на купівлю устаткування для телеканалу, які засвідчують право власності І.Яковлєва, вони заявили, що були введені своїм лідером в оману, коли підписували на його прохання явно липові договори на купівлю-продаж йому телевізійного устаткування — відповідно на суми 140 тис. і 120 тис. грн.

«Я ніколи не займався діяльністю, пов’язаною з продажем телевізійного устаткування, — засвідчив В.Іванісов, який устиг стати на час перевірки прокуратурою заяви про підробку документів членом Партії політики Путіна, — і не мав жодного наміру брати участь у підробці документів. Оскільки навіть не припускав, що документи потрібні І.Яковлєву для того, щоб ввести в оману суд щодо права власності на устаткування ТРК. І.Яковлєв просив мене підписати договір про купівлю-продаж, а також акти прийому-передачі технологічного устаткування нібито у зв’язку із втратою правовстановчих документів на це устаткування й потребою поставити його на баланс ТРК «Академія». Не здогадувався про це В.Іванісов, «також перевозячи телеустаткування на прохання І.Яковлєва з приміщень ТРК «Академія» в будинок на вул. Канатній, де розташовувалася ТРК «Одеса-мама» — гендиректор пояснював необхідність його перевезення тим, що знайшов приміщення, де орендна плата нижча, ніж у будинку академії».

Приблизно так само пояснили свою співучасть у підробці договорів, актів і накладних, які мали підтвердити право власності І.Яковлєва на устаткування, Юрій Кормош та Олександр Ісаєв, стверджуючи, що також не знали «справжніх намірів І.Яков­лєва щодо використання цих документів».

Після завершення перевірки заяви співзасновників ТРК про спробу присвоєння І.Яковлєвим технологічного устаткування, а також про зникнення з будівлі телекомпанії ліцензій на право теле- та радіомовлення, статутних та установчих документів ТОВ «ТРК ОНЮА «Академія» слідчий прокуратури Приморсь­кого району Одеси Геннадій Лобода порушив кримінальну справу за ознаками вчинення підробки (ст. 366 КК України) і спроби привласнити чуже майно (ст.191 КК України).

Часопис «Телекритика» тоді оцінював ситуацію так: «Конф­лікт пов’язаний із тим, що на початку вересня 2005 року на позачергових зборах засновників ТРК «Академія» було вирішено перемістити гендиректора телекомпанії І.Яковлєва на посаду виконувача обов’язків гендиректора. Незадоволений таким рішенням І.Яковлєв заявив, що «Сергій Ківалов готує медіаносії на березень 2006 року». Тим самим був зайнятий напередодні виборів і одеський лідер партії «Третя сила» І.Яковлєв, намагаючись створити для місцевого виборчого штабу агітаційний рупор у виг­ляді телеканалу за рахунок устаткування ТРК «Академія», що дуже дратувало її засновників.

Втім, і групи впливових адвокатів, які відстоювали майнові інтереси сторін, щосили намагалися довести в судах неправоту й ущербність доказів опонентів. Наприклад, голова юридичної фірми «Агєєв, Бережний і партнери» навіть скористався в концепції захисту таким екстраординарним для нашої правової системи та судової практики прийомом, як застосування прецедентного права.

Безпосередньо на адресу генпрокурора України Олександра Медведька довіритель Віктора Агєєва направив публічне звернення з клопотанням про припинення порушеної проти нього за ст. 366 КК України кримінальної справи — за аналогією до «припинення кримінальної справи про підробку документів щодо судимостей Віктора Януковича». Приводом до цього послужили, акцентував І.Яковлєв, «публічні заяви представників Генпроку­ратури України з приводу припинення кримінальної справи стосовно документів про судимості В.Януковича. Так, прокурор Донецької області Олексій Баганець 20 липня 2006 р. заявив про те, що кримінальну справу за ст. 366 КК України з приводу підробки документів про зняття судимостей з лідера Партії регіонів припинено через відсутність складу злочину — у зв’язку з тим, що в розпорядженні прокуратури є лише копії фальсифікованих документів, а самих оригіналів прокуратура не знайшла...» Генпрокурор О.Медведько на прес-конференції повідомив, що вважає законним таке припинення справи щодо фальсифікації документів про зняття судимостей.

Проти І.Яковлєва слідчий прокуратури Приморського району Одеси порушив кримінальну справу за ст. 366 КК Ук­раїни. Причиною порушення кримінальної справи став конфлікт І.Яковлєва з «почесним рек­тором» Одеської національної юридичної академії, народним депутатом Сергієм Ківаловим... Як зазначено в постанові про порушення кримінальної справи проти І.Яковлєва, підставою для цього послужило те, що: «22 вересня 2005 р. І.Яков­лєв, реалізуючи свій злочинний намір, спрямований на заволодіння майном ТРК, звернувся з позовом до суду Приморського району Одеси проти Одеської національної юридичної академії та ТРК «Академія» про визнання права власності на технологічне устаткування та усунення перешкод у використанні й розпоряджанні зазначеним майном.

Слідчий стверджує, що документи, подані І.Яковлєвим до суду, нібито підроблені, попри те що в даному випадку явно підробленими є документи, подані протилежною стороною. Хай там як, але за півроку розслідування оригіналів цих документів слідст­во так і не знайшло, і в розпорядженні прокуратури, як і в справі В.Януковича, є лише копії, які, як стверджує О.Баганець, підробити неможливо, «тому що копія — це не є оригінал». Тому, виходячи із закріпленого в Конституції України принципу рівності громадян перед законом, І.Яковлєв вимагає від генпрокурора України припинити порушену проти нього кримінальну справу, виходячи з тих самих юридичних підстав, з яких було припинено справу про підробку документів про зняття судимостей з Януковича...»

Остаточної крапки в конфлікті, який рясніє безліччю драматичних перипетій, не поставлено досі. З одного боку, Приморський райсуд Одеси не лише не задовольнив позов І.Яковлєва про визнання права власності на устаткування ТРК «Академія», а навпаки — засудив позивача за вчинену підробку та спробу присвоєння чужого майна до шести років позбавлення волі. А з іншого боку — завдяки надійній допомозі юристів і соратників підсудний відбув із залу суду до Одеської міської кардіологічної клініки «Свята Катерина». Звідки днями й надійшли до Апеляційного суду Одеської області дві аргументовані апеляційні скарги з приводу ухваленого неправомірного рішення стосовно екс-гендиректора «Академії».

Тим часом новий гендиректор ТРК Станіслав Кисельов переконаний: «У позивача І.Яковлєва як не було, так і немає законної перспективи позбавити журналістський колектив «Академії» телеустаткування та технічних засобів виходу в ефір».

Скандальна сутичка за один з найважливіших одеських медіаресурсів триває...

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі