Відкриття обласного туристичного сезону під гаслом "Мандруємо замками Тернопілля" з розмаїтою "начинкою" - презентацією продукту туристичних фірм, туристичного потенціалу області, фестивалями страв "Вареник-фест" і "Капусняк-фест", рицарськими боями - стало традиційною подією, яка шостий рік поспіль відбувається у старовинному місті Збаражі.
Але первісна мета цього дійства - привернути увагу керівників області і держави до стану історичних пам'яток, зокрема замків і фортець (а їх на Тернопіллі збереглося найбільше серед регіонів України - аж 34!) - трохи змінилася. Нині це - демонстрація проведеної великої і складної роботи з реставрації історичних об'єктів, серед яких один з найважливіших - Збаразький палацово-замковий комплекс.
Будівництво замку у Збаражі розпочали брати-магнати Юрій і Христофор Збаразькі ще в першій чверті
XVII ст. В той час у Європі як вид зодчества був популярний укріплений палац (palazzo in fortezza). Для Збаража такий проект розробив італійський архітектор Вінченцо Скамоцці. Архітектурна перлина міста двоповерховий палац, будівництво якого звершилося 1631 року, виконана у стилі пізнього бароко.
На жаль, події подальших епох згубно позначалися на стані пам'ятки.
Повноцінне відновлення палацу стало реальністю після створення 1994 року Збаразького державного історико-архітектурного заповідника. Фахівці Львівського інституту "Укрзахідпроектреставрація" розробили проект і програму робіт з реставрації замку. Було відтворено первинне планування вестибюлів палацу, відреставровано зали. В них обладнали експозиції етнографії та побуту, вишивки. У залах сакрального мистецтва розмістили ікони XVII-XIX ст., колекцію церковної архітектури XVI-XIX ст., релігійне начиння, стародруки. Відвідувачів приваблюють зали, де виставлено портрети власників замку князів Збаразьких і Вишневецьких, портрети гетьманів і козацьких полковників. А гіпсові роботи скульптора Володимира Мельника "Гетьман Богдан Хмельницький", "Полковник Максим Кривоніс", "Полковник Нестор Морозенко" (останній загинув, намагаючись здобути Збаразький замок у липні
1649 р.) створено спеціально для експозиції палацу. Один із флігелів пристосували під органний зал...
Відновили також каземати замку, розчистили частину підземель, у яких облаштували музейні експозиції. Але, як виявилося, палацово-замковий комплекс у Збаражі став своєрідним ненаситним організмом, що потребує постійного відтворення втраченого вигляду. Ці роботи тривають і нині. Зусиллями будівельно-ремонтної бригади Національного заповідника "Замки Тернопілля" (його створено 2005 р.) зроблено прохід у південно-західний бастіон замку, який у майбутньому використовуватимуть у музейних цілях. Триває відновлення південної стіни...
І, нарешті, наприкінці минулого року розпочато грандіозну реставрацію залів палацу. Відкриті торги серед різних фірм (компанії з Тернопілля, на жаль, не подали своїх пропозицій) виграло ПРАТ "Кам'янець-Подільська реставрація", яке працює в галузі реставрації ще з радянських часів. Сума закупівлі робіт за кошти державного бюджету більш ніж переконлива - 9,2 млн грн. Як каже гендиректор Національного заповідника "Замки Тернопілля" Анатолій Маціпура, "переможець відкритих торгів запропонував найбільш прийнятну ціну, а згодом провів наукову і автентичну реставрацію. В кожному залі відтворено ту чи іншу історичну епоху". Схоже, в цьому й полягає ідея нинішньої реставрації непересічної історичної пам'ятки.
Щороку фонди заповідника поповнюються 1,5-2 тис. експонатів. Усі картини, ікони, предмети побуту, археологічні знахідки тощо неможливо розмістити в одному палаці. Для цього потрібно як мінімум іще 5-6 таких площ. На сьогодні основні роботи з реставрації інтер'єрів палацу завершено. Відвідувачі можуть тепер побачити всю їхню розкіш і пишноту: дороге оздоблення, мармурові каміни, старовинні коштовні меблі, антикварні речі, які відтворюють атмосферу різних періодів життя палацу. Мистецтвом сучасників "дихають" виставкові зали, яких стало більше, ніж було досі. У планах - відкриття у Збаразькому палаці двох-трьох залів побуту українського народу.
Але велика реставрація тому й велика, що не обмежується однією територією. А.Маціпура мріє про наступний етап - відновлення Вишневецького палацу, де крім відновлених інтер'єрів буде показано історію українського народу. Бо є килими, вишивки, яким 150-200 років, старовинні костюми. Співробітники заповідника хочуть виставити зібрані колекції у цих двох палацах і не лише в них. Бо наявні фонди - це основа для експозицій у дев'яти інших замках, що входять до заповідника (зокрема Скалатському, Язловецькому, Чортківському, Теребовлянському та ін.).
- Будь-яка нація, яка будує свою державу і утверджується на цій землі, повинна дбати про свою культуру, - розставляє акценти А.Маціпура.- Ми повинні показати, що українці - це велика нація, яка гідна своїх традицій. Розумні люди в усьому світі вкладають чималі кошти в пам'ятки. Адже біля пам'ятки розвивається туристична інфраструктура, приїжджає більше туристів, наповнюється місцевий бюджет.
Реставрація - процес творчий і динамічний, який залежить від завдань і потреб часу. І на Тернопіллі йому дано відчутний поштовх. З реставрацією Збаразького палацу область ще на один крок просунулася до створення архітектурної і туристичної привабливості краю зокрема і України загалом.