Відродився на Покрову

Поділитися
Знаменно, що саме 14 жовтня, на Покрову, в день створення УПА, в селі Тишківці відкрили розширений Музей історії села та визвольних змагань імені Р.Шухевича.

Село Тишківці, що поблизу міста Городенки на Прикарпатті, - відоме освіченістю та патріотизмом мешканців. У другій половині XIX ст. воно мало 16 студентів-гімназистів, тут діяли 4 читальні "Просвіти"... У цьому селі бере початок одна з гілок знаменитої родини Шухевичів, звідки походить головний командир Української повстанської армії Роман Шухевич. Знаменно, що саме 14 жовтня, на Покрову, в день створення УПА, в селі відкрили розширений Музей історії села та визвольних змагань імені Р.Шухевича.

Раніше збірка експонатів тіснилася в одній кімнаті. Тепер речі побуту, одяг селян, церковне начиння, документи родини Шухевичів, світлини січових стрільців, вояків та старшин УГА - вихідців із села розміщені в п'ятьох залах.

Крім знахідок різних археологічних культур - неоліту, мезоліту, Черняхівської культури та інших, монет, у музеї представлено оригінальні меблі, посуд селян, прядильний верстат, різні типи хрестів (найдавніший датований XIII ст.). А ще - численні фото представників роду Шухевичів. Півтори сотні автентичних речей - це для сільського музею зовсім немало. У музейний комплекс органічно вписався типовий бункер служби пропаганди ОУН з типографією та господарською кімнаткою. Адже на цьому місці був Народний дім, і підземелля збереглися ще з XIX ст.

Ініціаторами розширення музею, як розповів автору цих рядків сільський голова Тишківців Іван Пронич, були його ж засновники - районні організації товариства "Просвіта" і кількох партій націонал-демократичного спрямування. Але натхненники цієї справи - конкретні особи: історик Богдан Кульчинський, який зібрав чимало спогадів, документів, архівного матеріалу, та сам сільський голова Іван Пронич. Частину експонатів додав Івано-Франківський обласний музей визвольної боротьби імені С.Бандери. Так виникла спільна концепція реекспозиції музею.

-​ Це унікальне село хотіло мати свій прапор, своє радіо, свій драматичний гурток, - переконує заступник директора Івано-Франківського обласного Музею визвольної боротьби імені С.Бандери Оксана Романів. - Цікаво, що в Тишківцях, з ініціативи Ольги Шухевич - дочки священика Зенона Шухевича, - у 1892 р. звичайні сільські діти чудово зіграли в опері Миколи Лисенка "Коза-дереза". У цьому українському селі жили інтелігенти з великої літери, які знали по декілька мов, писали українською, польською, німецькою. А зачинатель тишківської гілки Шухевичів - отець Осип Шухевич скликав до себе знані постаті української літератури, історії театру, вмів усіх розмістити, пригостити, додати їм духу. І ми постаралися, щоб у музеї в Тишківцях усе це було відчутно.

Музей у селі Тишківцях справді дає можливість вивчати історію галицьких українців через рід Шухевичів. У цій родині були і священики (наприклад, Осип Зенон, Євген Шухевичі), і адвокати та судді (Микола й Осип-Зиновій Шухевичі), лікарі (Ізидор Шухевич), військові діячі УСС і УГА (Степан Шухевич), педагоги (Володимир Шухевич, який увійшов в історію української етнографії завдяки п'ятитомному дослідженню "Гуцульщина"), піаністи і видавці (Дарія Шухевич, за чоловіком - Старосольська). Нарешті, найбільш відомий із Шухевичів - головний командир УПА Роман Шухевич...

Ремонт приміщень, у яких з'явився оновлений і розширений Музей історії села та визвольних змагань імені Р.Шухевича, виконали майже без державних коштів. Їх дещиця - 15 тис. грн, які сільська рада отримала як переможець одного з проектів розвитку місцевого самоврядування, - пішла на купівлю будівельних матеріалів. Ремонтні роботи та придбання окремих експонатів музею оплачували спонсори: екс-міністр внутрішніх справ Юрій Луценко, який торік у день створення УПА відвідав Тишківці й пообіцяв допомогти відремонтувати приміщення, та колишній голова Івано-Франківської ОДА Роман Ткач.

Музей у Тишківцях відродився і радо приймає перших відвідувачів.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі