ЗАТИШШЯ ПЕРЕД ПРІОНОВОЮ БУРЕЮ?

Поділитися
«Пріонові захворювання: сучасний стан проблеми». Такою була тема обговорення на засіданні ученої медичної ради Мінздоров’я України...

«Пріонові захворювання: сучасний стан проблеми». Такою була тема обговорення на засіданні ученої медичної ради Мінздоров’я України.

Реальний рівень поширення пріонових захворювань серед людей нікому не відомий. У світі лише кількість інфікованих гормональними препаратами, отриманими з людських гіпофізів, ще 1998 р. досягла чотирьох тисяч. Більшість їх уже померли. 2000-го від нового варіанта хвороби Крейтцфельда-Якоба (обумовленого інфікуванням від корів) у Великобританії загинуло дев’яносто чотири особи — удвічі більше, ніж за останні п’ять років. Три смерті зареєстровано у Франції, по одній — в Ірландії і Бельгії. До речі, з дев’яноста чотирьох британських жертв нового варіанта хвороби Крейтцфельда-Якоба тринадцятеро були донорами крові. А донорська кров із Великобританії надходила в одинадцять країн, зокрема й у сусідню з нами Росію...

Про реальний стан «пріонових справ» в Україні сьогодні навіть приблизно не знає ніхто: немає належної діагностичної бази, відповідно, немає системи епідеміологічного нагляду, більшість лікарів-практиків і наукових працівників спеціалізованих медзакладів практично нічого не знають про пріони й пов’язані з ними хвороби людей. Та про що говорити, якщо вищезгадане засідання вченої медичної ради нагадувало радше лікнеп для його учасників, аніж спілкування висококомпетентних фахівців!

Щиро зізнаюся, засідання справило гнітюче враження. Але не будемо зайвий раз себе запитувати: «Чому ми заворушилися тільки тепер?» Залишимо це на совісті тих, хто ще вчора заплющував очі на пріонову проблему й переконував нас, що, мовляв, «у Багдаді все спокійно». Краще спробуємо розібратися: що відбувається насправді?

У своєму інтерв’ю нашому часопису («ДТ», №5 (329) 2001 р.) заступник голови Держдепартаменту ветеринарної медицини України Олександр Кучерявенко сказав: «При кожній обласній ветеринарній лабораторії функціонують відділи гістології. Вони проводять усі необхідні дослідження, цілком контролюють ситуацію (щодо пріонових захворювань. — П.С.)». Тим часом професор Донецького державного медуніверситету Валерій Шлопов, який виступав із доповіддю на засіданні, переконаний: «Сьогодні в країні немає жодної (виділено мною. — П.С.) патогістологічної лабораторії, яка могла б забезпечити елементарну не тільки прижиттєву, а й посмертну діагностику пріонових захворювань». Далі. Пан Кучерявенко стверджував (цитую): «З 1989 року в Україні існує найсуворіша заборона на ввезення тварин із держав, де було зареєстровано випадки захворювання (на губчастоподібну енцефалопатію. — П.С.)». Академік-секретар Української академії аграрних наук Григорій Богданов: «Завезення тварин в Україну відбувається неконтрольовано, з порушенням усіх чинних заборон. Торік у грудні до нас завезено поголів’я з Німеччини, де ситуація з пріоновими захворюваннями великої рогатої худоби день у день загострюється». Коментарі потрібні?

Отже, що ми маємо на сьогоднішній день? Повторюся: нуль достовірної інформації про пріонову ситуацію в Україні. Зате безліч грандіозних планів. АМН затвердила наукову тему під керівництвом головного епідеміолога МОЗ України, члена-кореспондента НАН України й АМН України, професора Аркадія Фролова. Вона передбачає епідеміологічні, вірусологічні, клінічні дослідження, пошук чинників, які прискорюють і вповільнюють перебіг пріонових захворювань. Два тижні тому на розгляд Кабміну подано комплексний план дій щодо профілактики у тварин і людей пріонових інфекцій і боротьби з ними, спільно розроблений МОЗ, Держдепартаментом ветеринарної медицини й Мінагропромом за завданням Президента України. Планом, зокрема, передбачено створення спеціалізованого центру під умовною назвою «Епідеміологія, діагностика та профілактика пріонових інфекцій», відповідного міжвідомчого комітету, розширення міжнародної кооперації вітчизняних і зарубіжних учених, котрі працюють над цією проблематикою. Одне слово, вважає професор Фролов, на нинішньому етапі питання лише в державній підтримці та грошах, необхідних для створення належної науково-дослідної бази.

Певне, «потішить» читача й така інформація, яку озвучив на засіданні Григорій Богданов: якщо завтра в Росії виявлять губчастоподібну енцефалопатію, післязавтра вона буде в Україні. А РФ сьогодні закуповує мільйони тонн яловичини в Німеччині.

І останній, аж ніяк не мажорний акорд. Член-кореспондент НАН України й АМН України, завідуючий кафедрою мікробіології Українського національного медуніверситету Володимир Широбоков переконаний: пріонові захворювання можуть уражати не тільки корів та овець, а й свиней...

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі