Вчені пропонують вести спостереження за розвитком вірусу в тих регіонах, де поширені різновиди з найбільшим числом "корисних" мутацій.
Існуючі в природі штами пташиного грипу H5N1 вже володіють двома з п'яти ключових мутацій, необхідних, щоб вірус навчився передаватися від людини до людини повітряно-крапельним шляхом. Це доводить можливість появи таких різновидів H5N1 в організмі ссавців або людей, пише група вчених з Кембриджу в журналі Science.
Спалахи пташиного (H5N1) і свинячого (H3N2) грипу викликали серйозні побоювання серед вірусологів і медиків, які заявляли про загрозу пандемії грипу, подібної за масштабами з пандемією грипу-"іспанки" в 1918 році, яка забрала мільйони життя. Однак поки ці віруси не "навчилися" поширюватися традиційним для грипу повітряно-краплинним шляхом і передаватися від людини до людини, загрози пандемії немає. Цими видами грипу можуть заразитися лише люди, що тісно контактують з птахами або свиньми.
Раніше дві групи біологів - під керівництвом Йосіхіро Каваока з університету Вісконсін-Медісон і Рона Фуше з Роттердама в експерименті змогли так модифікувати вірус пташиного грипу, що він почав передаватися серед тхорів. Якщо вірус зможе передаватися серед ссавців, це буде цілком реальною загрозою глобальній пандемії серед людей.
У результаті влада США, побоюючись загрози біотероризму, рекомендувала цим групам утриматися від публікації статей, вже прийнятих журналами Science і Nature. Проте потім, після викликаної цим рішенням гострої дискусії, мораторій було знято. Стаття групи Каваока була опублікована в Nature в травні, а групи Фуше - в нинішньому номері Science.
Група Каваока з'ясувала, що для набуття здатності передаватися по повітрю H5N1 потрібно всього чотири мутації, а також заміна однієї ділянки ДНК, в ключових точках генома.
Група біологів під керівництвом Дерека Сміта з Кембріджського університету (Велика Британія) перевірила, чи існують такі мутації в природних штамах вірусу грипу, і спробувала оцінити, наскільки швидко H5N1 може набути їх.
Сміт і його колеги проаналізували геноми всіх штамів вірусу H5N1, виявлених у крові хворих людей і птахів за останні 15 років і перевірили наявність мутацій у ключових точках їх ДНК.
Виявилося, що дві з чотирьох мутацій вже існують у декількох штамах вірусу, виявлених в 28 країнах світу, зокрема в Європі, Африці, Азії і на Близькому Сході.
Як відзначають дослідники, ці мутації поки не закріпилися в геномі вірусу. Це пов'язано з малою значущістю змін для розвитку вірусу в організмі його основних переносників - домашніх і диких птахів. Ці мутації і не покращують здатність H5N1 з зараження птахів, але і не погіршують її, у зв'язку з чим ці зміни не зберігаються як корисні і не зникають під дією природного відбору.
Дві інші мутації і одна заміна фрагмента ДНК поки не зустрічаються серед "диких" вірусів грипу.
Сміт і його колеги спробували оцінити, чи зможуть віруси грипу набути ці мутації самостійно, і розробили комп'ютерну модель, яка імітує розмноження вірусів у живих клітинах. Джерелом змін у моделі служили помилки, які іноді виникають при роботі ферменту полімерази, що збирає ДНК вірусу в зараженій клітині.
Моделювання показало, що поява вірусів з чотирма ключовими мутаціями цілком можлива в живій природі. За п'ять днів інфекції у віртуальній клітці з'явилося кілька тисяч вірусних частинок, що містять у собі три або чотири мутації з п'яти.
З іншого боку, поки залишається незрозумілим, скільки часу буде потрібно вірусу для набуття всіх необхідних змін та успішного зараження достатньої кількості організмів для виникнення епідемії.
У зв'язку з цим автори статті пропонують вести спостереження за розвитком вірусу в тих регіонах, де поширені різновиди з найбільшим числом "корисних" мутацій. Подальші досліди зі штучно виведеними різновидами вірусу допоможуть розробити вакцину і адекватні засоби попередження епідемії, рузюмують дослідники. !zn