Тільки один з чотирьох 3Алла Щербинська. За її словами, не всі інфіковані відразу потребують лікування, бо вірус імунодефіциту може роками бути в організмі без будь-яких ознак. Але грошей все одно не вистачає.
Дмитро Шерембей, що живе з ВІЛ і представляє мережу таких самих людей, стверджує, що насправді медичної допомоги в Україні потребують 90 тисяч осіб. «Коли таблеток немає - що може сказати лікар пацієнтові? Він йому не скаже, що ліків немає. Він йому вигадує мільйон якихось пояснень, чому людині не потрібно почати лікуватися», - сказав він.
За його словами, світова практика доводить, що для подолання епідемії треба охопити лікуванням 80% хворих.
Ще гірше, кажуть експерти, що всі гроші, виділені державою, витрачають тільки на ліки. «Україна - єдина країна, яка зовсім не виділяє грошей на профілактику», - стверджує виконавчий директор Альянсу з ВІЛ/СНІД в Україні Андрій Клепіков.
Нестача фінансування - одна з причин, чому епідемія в Україні не йде на спад, а країна разом з Росією є лідером щодо нових випадків інфікування.
Станом на жовтень 2012 року, у 15 тисяч українців виявили ВІЛ. За весь минулий рік таких було трохи менше 19 тисяч. Хоча проблема не тільки у грошах, стверджує Щербинська.
Потужні інформаційні кампанії, залучення грошей від Глобального фонду боротьби з ВІЛ / СНІДом, туберкульозом та малярією та збільшення бюджетного фінансування призвели до того, що у 2011-му вперше за багато років темпи поширення епідемії вдалося призупинити, і експерти заговорили про можливий прогрес.
Але ситуацію ускладнюють ще й соціальні та ментальні чинники, вважає Алла Щербинська: «Наші люди ще бояться СНІДу, тому в лікарню йдуть в останній момент».
Загалом, за офіційною статистикою, в 2012 році від хвороб, спричинених СНІДом, померли близько 3 тисяч українців.
У ще складнішій ситуації, ніж інші хворі, виявилися ув'язнені, які страждають на ВІЛ / СНІД. Вони складають третину від усіх інфікованих.
Хоча в більшості регіонів є обладнані для їхнього лікування заклади, а Конституція гарантує всім рівне право на охорону здоров'я, ув'язнені часто зовсім не мають доступу до потрібних медикаментів, стверджує Андрій Клепіков. «Існує загроза для виживання цих людей. Для багатьох інфікованих опинитися у в'язниці - це смертний вирок», - говорить він.
У наступному році ситуація може ускладнитися ще більше: за інформацією представників громадських організацій, у бюджеті на 2013-й рік уряд передбачив лише 40% грошей, необхідних для лікування ВІЛ-інфікованих.
Влітку хворі люди і громадські активісти просили уряд передбачити додатковий мільярд гривень (близько 125 млн доларів) на боротьбу з трьома найбільшими епідеміями в Україні - СНІДом, туберкульозом і гепатитом. Минулого тижня в адміністрацію президента передали листа з тим самим проханням, підкреслюючи, що здоров'я - це питання національної безпеки. !zn
Читайте також:
В ООН відзначили про значне зменшення випадків інфікування ВІЛ у багатьох країнах світу
В Африці виявлено новий різновид СНІДу, що не реагує на лікування
У США схвалено перший засіб для профілактики ВІЛ