Сучасне онкологічне лікування, яке доступне Всім

Поділитися
«Пощастило з лікарем!», — так ми кажемо, якщо лікар небайдужий і високопрофесійний, здатний поставити на ноги навіть в екстремальних умовах вітчизняної медицини...

«Пощастило з лікарем!», — так ми кажемо, якщо лікар небайдужий і високопрофесійний, здатний поставити на ноги навіть в екстремальних умовах вітчизняної медицини. Тим самим передбачається, що з лікарем може й не пощастити: тобто в суспільстві має місце судження, що медицина — це певне мистецтво, доступне, на жаль, далеко не всім, хто отримав диплом медичного ВНЗ, у тому числі й червоний. Саме цим пояснюється культ окремих лікарів, їхніх центрів або клінік, де спеціалісти творять чудеса, в інших медичних закладах неможливі.

Таке ставлення до медицини багато в чому заважає розвитку вітчизняної системи охорони здоров’я, де основним складником будь-якої структури стає відомий лікар чи просто головний лікар лікарні, клініки, центру. Замовлення устаткування та медикаментів формується під його вимоги й потреби, саме він впливає на розвиток тих чи інших технологій і методів лікування, визначаючи таким чином у своєму вузькому сегменті розвиток вітчизняної медицини.

У результаті сьогодні ми маємо так звану острівну медицину, коли високоспеціалізована професійна допомога за світовими стандартами лікування надається лише в небагатьох центрах, а в решті медичних закладів країни лікують найчастіше на око, керуючись власним досвідом — багатим чи не дуже. Такий стан речей констатують сьогодні провідні медики країни. Багато з них намагаються виправити ситуацію, налагоджуючи систему навчання колег, відкриваючи філії власних центрів у регіонах тощо.

Однак проблема значно глибша: необхідно не лише підготувати спеціалістів, а й змінити загальний підхід до проблеми надання медичної допомоги, перетворивши медицину з мистецтва на ремесло — як, власне, вже давно зробили за кордоном.

Линейный ускоритель
Так, багатьом нашим співгромадянам це ріже вухо. Проте перш ніж критикувати, давайте чесно відповімо, чого ми чекаємо від лікаря, приходячи на прийом? Не лише співчуття та прояву уваги. Ми сподіваємося, що чуйний і уважний лікар зробить усе можливе, щоб нас вилікувати. Тобто насправді ми потребуємо впевненості, що, незалежно від погоди й настрою, лікар надасть кваліфіковану медичну допомогу.

Прагматичний Захід давним-давно прибрав з медицини емоційний складник. Від лікаря потрібне головним чином чітке знання протоколів і стандартів лікування, що надійно захищають від більшості помилок.

В Україні перша лікарня, яка працює за західними стандартами, з’явилася трохи більше ніж півтора року тому. Це Лікарня сучасної онкологічної допомоги — ЛІСОД. Назва не потребує коментарів. Але що ж таке «сучасна онкологія», у чому суть західних стандартів лікування? Щоб отримати відповідь на ці й інші запитання, ми зустрілися з лікарем Феліксом Ковнером — відомим онкологом, керівником відділень радіотерапії та хіміотерапії медичного центру «Соураскі» (Тель-Авів, Ізраїль). Сьогодні лікар Ковнер очолює в ЛІСОД відділення клінічної онкології.

…Уявлення про лікарню змінюються буквально на під’їзді до ЛІСОД — її корпуси як зовні, так і всередині більше схожі на гарний готель. Ніяких сірих казенних стін, зневіри й страшних табличок на дверях. При вході зустрічає усміхнений адміністратор і пропонує трохи почекати в холі: лікар Фелікс Ковнер іще зайнятий — він разом із колегами обговорює складний випадок лікування хворого.

Холл больницы ЛІСОД
Доки чекаю, роззираюся довкола. М’які затишні крісла теплих тонів, яскраві радісні картини на стінах, усміхнений персонал — ніщо не нагадує про тяжкі й страшні захворювання, що їх тут лікують.

— Так і має бути, — каже, підійшовши, лікар Ковнер. — Адже рак сьогодні справді успішно лікують. За останні роки в цьому плані намітився значний прогрес, порівнянний із переворотом в онкології. Насамперед змінилися підходи до лікування. З’явилися технології, котрі дозволяють ставити діагноз із неймовірною точністю та визначати, кому з хворих потрібна радикальна операція, а кому достатньо видалити мінімальну ділянку, уражену пухлиною. Це дає змогу знизити кількість ускладнень та косметичних дефектів. Ці технології застосовні і при хіміотерапії: лікар може точно визначити потрібний препарат та його дозування для кожного пацієнта індивідуально, а також сказати, кому таке лікування необхідне. Існує й безліч інших технологій, із допомогою яких отримують дивовижні результати. Сучасна статистика дає підстави стверджувати, що 60—70% онкологічних хворих повністю виліковуються.

— Наскільки я знаю, ЛІСОД — лікарня західного зразка. У чому це проявляється?

— Насамперед у підході до організації медичної допомоги і ставленні до пацієнта. Якщо в радянській онкології усе вирішував хірург, що неймовірно обмежувало можливості онкології, котра значно ширша за хірургію, то в нас, так само, як і в провідних онкологічних центрах світу, провідна роль — у клінічного онколога. У лікарні є цілий відділ клінічної онкології, фахівці якого і координують увесь процес лікування пацієнта.

Кожен онколог знає: найважливіше — точно поставити діагноз і правильно спланувати лікування. Інакше потім практично неможливо повернутися до початкового стану через цілу низку причин — згаяно момент, хворий через побічні ефекти, що виникли після проходження попереднього курсу, часто вже не в змозі прийняти новий курс лікування тощо.

— Ви знаєте рецепт, як уникнути помилок?

— Він відомий не тільки мені. У нашій лікарні два важливі моменти дають змогу від самого початку забезпечити правильний підхід до лікування. По-перше, первинний прийом хворих веде не вчорашній студент, а найбільш кваліфікований і досвідчений фахівець. Саме він визначає стратегію лікування пацієнта.

У нашій лікарні є все необхідне сучасне устаткування, що дозволяє швидко отримати точні результати досліджень. Крім того, завдяки можливостям телемедицини, наші лікарі можуть у будь-який момент проконсультуватися зі своїми колегами з провідних медичних центрів світу.

Патогістологічні серед усіх інших лабораторних досліджень є найважливішими, оскільки, базуючись на їхніх результатах, можна з абсолютною достовірністю зробити висновок про наявність чи відсутність у пацієнта онкологічного захворювання. Хибні результати таких досліджень можуть стати для пацієнта фатальними: якщо почати непотрібне лікування або не почати його в разі гострої необхідності. Тому зразки тканин для патоморфологічних досліджень ми направляємо в одну з провідних європейських патоморфологічних лабораторій Patho-Lab Diagnostics.

Рішення ж про лікування ухвалюється на консиліумі, в якому беруть участь усі фахівці — клінічні онкологи, хірурги, лікарі діагностичних відділень. Вони всебічно обговорюють дані досліджень і визначають оптимальну для кожного пацієнта тактику лікування.

— А як визначаєте, яке лікування потрібне в кожному конкретному випадку?

— Ми керуємося стандартами та протоколами лікування. Ці стандарти виробляються на підставі численних рандомізованих досліджень, проведених провідними онкологічними інститутами в усьому світі. Іще успіх лікування забезпечує устаткування. Особливо в галузі радіотерапії. Наприклад, у даний час для променевої терапії в Україні практично повсюдно використовують кобальтові гармати. Вони дають дуже розпливчастий пучок «повільних» променів. Тому сеанси лікування є досить тривалими, хворий отримує великі дози опромінення, а саме лікування виявляється менш точним. Усе це знижує ефективність лікування онкологічного захворювання, спричиняє побічні явища та ускладнення після променевої терапії. У ЛІСОД, так само, як і на Заході, застосовують лінійні прискорювачі останнього покоління. Їх використання у поєднанні з тривимірним плануванням із залученням комп’ютерної томографії та складних комп’ютерних програм дає змогу отримати тривимірне зображення пухлини й здорових органів. При цьому до пухлини підводиться необхідна доза опромінення, тоді як на інші органи і тканини випромінювання практично не поширюється. Отже, частота побічних явищ та ускладнень після променевої терапії знижується в багато разів.

Мало того, при потребі ми можемо проводити інтраопераційне опромінення — опромінювати пухлину безпосередньо під час операції. Приміщення лінійного прискорювача, з погляду чистоти повітря, побудоване на рівні сучасних операційних, і тому хворого під наркозом можна перевезти в кімнату з лінійним прискорювачем, прицільно опромінити місце видаленої пухлини й завершити операцію. При цьому інші тканини не ушкоджуються, збільшується шанс та істотно скорочується час лікування.

— В яких випадках використовується така технологія?

— Це ефективно при лікуванні пухлин молочної залози, підшлункової, сарком м’яких тканин, органів тазу. Скажімо, у випадку раку молочної залози хвора може не їздити щодня на лікування протягом п’яти-семи тижнів, можна провести променеву терапію усього один разом — під час операції. Це ставить ЛІСОД в один ряд із престижними закладами, котрі володіють такою технологією в галузі ефективного лікування раку, яких у Європі одиниці.

— У вас навіть сама обстановка лікарні налаштовує на позитивний результат.

— Комфорт і зручність — іще один важливий складник успішного лікування онкохворого. І це не тільки дизайн приміщення та оснащення палат.

Від самого початку кожного пацієнта веде особистий адміністратор, якому можна зателефонувати в будь-який час, і він вирішить будь-яку проблему — щодо отримання додаткової консультації лікаря через зміну стану здоров’я хворого, щодо потрібної технічної допомоги, пов’язаної з перебуванням у ЛІСОД. Усе це вирішує адміністратор. Тобто людина не залишається наодинці із хворобою, а в будь-який момент відчуває турботу й підтримку з боку персоналу.

Крім того, наш принцип: хворий не повинен страждати. Тому будь-які процедури — наприклад, такі неприємні, як гастроскопія або колоноскопія, у нас роблять із знеболюванням.

— Онкологічне лікування досить дороге, особливо в такій лікарні, як ваша, і напевне переважній більшості громадян України недоступне...

— Я хотів би ще раз підкреслити: ми надаємо онкологічним хворим якісну допомогу. І, безумовно, хотіли б допомогти якомога більшому числу громадян України. Саме тому зовсім недавно наші фахівці розробили програму соціального онкологічного страхування — СОС. Людина, котра бажає взяти участь у програмі (для цього достатньо зателефонувати на гарячу лінію 8 800 500 11 00), укладає договір страхування. Розмір внеску становить у середньому близько 100 грн. на місяць. Страховим покриттям є лікування в ЛІСОД. А розмір покриття розрахований так, що, у разі потреби, страховка забезпечить навіть складне лікування. Таким чином, сьогодні практично кожен житель України може отримати доступ до сучасної та якісної онкологічної допомоги — такої ж, яку отримують жителі Європи, США та Ізраїлю.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі