Якщо немає шапки — треба відрізати голову. Саме така ситуація нині склалася у медицині Кременчука. В міському відділі охорони здоров’я визнають, що зайвих кадрів у лікарнях немає — штати приведені у відповідність до вимог, кількість ліжок навіть менша за норматив. При цьому захворюваність у нас чи не найвища по Україні. Тоді чому треба скорочувати медиків?
За словами керівника міського відділу охорони здоров’я Валерія Литвиненка, незабаром під скорочення потраплять 115 кременчуцьких медиків — в основному молодший та середній медперсонал. Але ця цифра лише наполовину відбиває реальний стан справ у медицині Кременчука. Скорочуються ще й вакантні посади. Не тому, що медики там стали непотрібні, — просто немає грошей на їх утримання. Цьогорічне фінансування медицини, спущене «згори» у вигляді мінфінівських розрахунків, — це лише 70% від реальних потреб на оплату праці медиків. Нині не вистачає 8 млн. грн., аби розрахуватися з кременчуцькими медиками з урахуванням запланованих нинішнього року підвищень зарплати. А зрештою чомусь виявилося, що то не грошей мало, а медичних працівників забагато, і питання підвищення зарплати одним вирішили за рахунок інших.
Валерій Литвиненко зазначає, що формульний розрахунок Мінфіну не відповідає специфіці лікувальної мережі Кременчука (де є база для надання не лише первинної та загальної, а й спеціалізованої медичної допомоги — урологічної, кардіологічної, нейрохірургічної, реабілітаційної), а також рівню захворюваності й екологічного забруднення. За статистикою, за рік кожен п’ятий кременчучець побував у лікарні. І, попри це, у міськздороввідділі не бачать іншого виходу, окрім скорочення штату медичних працівників міста.
Завідуючий міськздороввідділом, судячи з його слів, — великий оптиміст. Він цілком серйозно заявляє, наприклад, що «якщо скоротити одну санітарку — інша працюватиме краще», а скорочення «суттєво не вплинуть на лікувальний процес». А що думають із цього приводу в самих лікарнях?
Цьогорічна «терапія» в кременчуцькій медицині — це шок для медиків, які очікують скорочення. Автор цих рядків побувала у двох міських лікарнях, котрі найбільше постраждають від так званої «оптимізації чисельності». У 3-й міській лікарні (до речі, вона є ургентною, тут розміщене єдине в місті реанімаційне відділення) про скорочення розмовляють обережно. Кожен завідувач відділення відстоює своїх. Не можна сказати, що безуспішно. Ось і хірургію вже нібито не чіпатимуть, як раніше планувалося, отже й реанімацію буде збережено в повному обсязі. У нейрохірургії з запланованих під скорочення посад «здали» лише сім. А двадцять ліжок кардіології переведуть на денний стаціонар.
А в 2-й міській лікарні панує розлюченість наполовину з безнадією та пригніченістю. Терпець тутешнім медикам увірвався. Профспілка звернулася з листами до міського голови, завідувача міськздороввідділу, до прокуратури (всього у сім інстанцій) з вимогою повного фінансування лікарні. Цитую частково: «Будь-яка реформа повинна проводитися з юридичними та економічними роз’ясненнями і бути обгрунтована законодавчими документами. Таких документів від вищих органів наша лікарня не отримала…» Головний лікар 2-ї міськлікарні Віктор Севастян підтвердив, що штат очолюваної ним установи розрахований за нормативами, не перевищує їх і кількість лікарняних ліжок для жителів району, який обслуговує ця лікарня.
Якщо кількість лікарняних ліжок (а під них вираховуються і штати медиків) уже приведена до нормативу Міноохорони здоров’я — 80 ліжок на 10 тис. населення, то чи можна назвати нинішнє скорочення медиків законним? Медики сподіваються, що на це запитання відповість і прокуратура Кременчука, куди теж надіслано листа. Тим часом керівник міськздороввідділу пояснює, що штати, згідно з нормативними документами, вираховуються не так від кількості ліжок, як від лімітів фінансування. Виходить, скорочувати можна до безкінечності?..
На думку медичної громадськості, скорочення унеможливлюють надання якісної медичної допомоги. Ось реальні приклади по «найбільш урізаній» 2-й міськлікарні. В результаті об’єднання терапевтичного відділення з нефрологічним на посту залишиться одна медсестра на 70 хворих. А скорочення однієї анестезіологічної бригади призведе до зменшення планових операцій удвічі. На думку медиків, внаслідок цього «стрибне» кількість непланових — ургентних — операцій. А виходжувати таких хворих набагато складніше. Скорочення заплановано й у відділенні урології, це при тому, що там і зараз хворі лежать у коридорі — ліжок не вистачає.
Втім, у Кременчуці мають багатий досвід економії на пацієнтах. За офіційними даними міського відділу охорони здоров’я, на одного жителя міста припадає 40 коп. на день на медикаменти і стільки ж на харчування. Неважко підрахувати: цього вистачає на упаковку валідолу та два одноразових пакетики чаю. Якщо порахувати точніше, не вистачить і на валідол. У вищезгадані 40 коп. входить і фінансування захищених статей — інсуліну та препаратів анестезії.
У 3-й міськлікарні кухню заплановано перевести на режим роботи в одну зміну — все одно на виділені гроші багато не наготуєш. Можливо, хворі залишаться без вечері. А на зарплаті кухарів — зекономлять...