Нове дослідження, проведене у Швеції, ще раз засвідчило, що мобільні телефони можуть шкідливо впливати на клітини мозку, особливо користувачів віком 13—19 років. Зазначу: аналогічні наукові роботи фахівців різних країн досі не виявили конкретних фактів взаємозв’язку порушення функціонування організму людини з використанням мобільних телефонів.
Так, ще у 1998—1999 роках у Великобританії провідні вчені відмовилися від безпосереднього використання мобілок, віддавши перевагу спеціальним комплектам. За словами британських науковців, використання мобільних може спричинити втому, тривогу, головні та вушні болі, пошкодження імунної системи, втрату пам’яті, хворобу Альцгеймера та ракову пухлину мозку.
За словами професора Коліна Блейкмора, провідного фізіолога Оксфордського університету мобільні телефони можуть впливати на функціонування мозку. Він стверджує, що мобілки люди притискають до тих частин ділянок мозку, які безпосередньо відповідають за регуляцію оперативної пам’яті, контроль функції серця і кров’яного тиску. Однак професор Блейкмор переконаний: ефект мобільного телефону, ймовірно, є тимчасовий і відносно незначний.
Однак наступні дослідження, проведені у провідних університетах Великобританії, США та Австралії, які були опубліковані у «Міжнародному журналі радіаційної біології», засвідчили, що використання мобільних телефонів таки спотворює функціонування людського мозку. Волонтери, які брали участь у цих експериментах, констатували погіршення пам’яті, стану нервової системи та кров’яного тиску. Найновіше ж дослідження наукової групи університету Лунда (Швеція) демонструє: навіть крихітні рівні радіаційного опромінення з стандартних європейських мобільних телефонів можуть викликати пошкодження нейронів мозку.
В той же час Індустріальна асоціація стільникових мереж (CTIA) оголосила про прийняття нових актів, які мають донести до рядових користувачів інформацію про рівень шкідливості мобільних телефонів. Асоціація зобов’язала всіх своїх членів дотримуватися такого параметру, як рівень отримуваного опромінення (SAR) — максимум випромінення за одиницю часу, який може отримати людина, яка користується даним апаратом. Такий крок дасть змогу користувачам, які піклуються про своє здоров’я чи активно користуються стільниковим зв’язком, вибрати найбезпечніший апарат. Поява перших SAR-мобілок очікується найближчим часом.
Як захиститися юзерам мобільних телефонів сьогодні? ВООЗ рекомендує робити лише короткі дзвінки і використовувати спеціальні пристрої hands-free headset.
Однак, ще у 2000 році британські науковці заявили, що використання спеціального комплекту і навушників для мобільного телефону може становити потенційно набагато більший ризик, ніж розміщення мобілки безпосередньо біля голови. «Втішна» інформація, чи не так?