Цей рік, як і попередні, приніс українським школярам багато медалей на міжнародних інтелектуальних змаганнях. Так, українська освіта у кризі. Це правда. Але правда також і те, що таланти в нас є. І класні вчителі є, які бачать і підтримують ці таланти. І небайдужі батьки. І чуйні спонсори. Їхніми спільними зусиллями цього року команди наших старшокласників змогли гідно представляти країну на міжнародних олімпіадах.
Готуватися доводилося в непростих умовах. Коли катастрофічно не вистачало бюджетних грошей навіть на квитки. Коли нічим було платити запрошеним на тренувальні збори суперлекторам. Коли дуже хотілося купити гарну командну форму. Пам'ятаю, один із наукових керівників однієї з команд зопалу навіть обіцяв віддати в заставу свою двокімнатну квартиру, якщо не будуть знайдені гроші на підготовку та квитки на літак для його команди. До честі спонсорів і Міністерства освіти, цього робити не довелося.
І ось він - результат!
Міжнародна олімпіада з екології проходила в Стамбулі (Туреччина). У ній брали участь більш як 150 школярів із 44 країн світу. Україну представляли дві одинадцятикласниці, й обидві завоювали медалі. Золото в Анастасії Бурзі, учениці Херсонського академічного ліцею ім. О.Мішукова при Херсонському державному університеті. Срібло в Ольги Пашковської, учениці Чернівецького міського ліцею №3. Особливість цієї олімпіади в тому, що на ній учасники захищають свої наукові проекти. "Золотий" проект Анастасії був присвячений темі "Синтаксономія та охорона лишайникових угрупувань степових екосистем рівнинного Криму". Ольга вибрала тему "Оптичні властивості ядерного хроматину пилкових зерен Chrysanthemum х hortorum bailey як перспективний індикатор забруднення повітря наночастинками".
Міжнародна олімпіада з математики була однією з найбільш численних - у ній брали участь 560 школярів із 101 країни. У неофіційному командному заліку українці посіли шосте місце у світі. Перед нами в рейтинговому списку тільки Китай, США, Тайвань, Росія та Японія.
З Кейптауна (ПАР), де проходила олімпіада, всі шість наших учасників повернулися з медалями. Золото у Вадима Калашникова (Харківський фізико-математичний ліцей №27) і Євгена Діомідова (Русанівський ліцей Дніпровського району Києва). Слід зазначити, що для Вадима Калашникова це вже друга золота медаль (торік він теж став чемпіоном). А Євген Діомідов мав усі шанси стати абсолютним чемпіоном олімпіади. Але, на жаль, останнє складне завдання він зміг розв'язати на повний бал уже після завершення олімпіади.
Срібло до командної скарбнички принесли Денис Смірнов (Харківський фізико-математичний ліцей №27), Наталія Хотяїнцева (ліцей №171 "Лідер" Печерського району Києва), Назарій Палько (Львівський фізико-математичний ліцей-інтернат при ЛНУ ім. Івана Франка). Кожному з них не вистачило лише одного бала до "золота". Бронзовою медаллю нагороджено Софію Дубову (Харківський фізико-математичний ліцей №27).
У Тайбеї (Тайвань) проходила Міжнародна учнівська олімпіада з інформатики. На ній змагалися 309 учасників із 83 країн світу. Українська команда була представлена чотирма талановитими молодими людьми. Срібна медаль в Іллі Шевченка (Харківський фізико-математичний ліцей №27). Бронза в Михайла Бабенка (Харківський навчально-виховний комплекс №45 "Академічна гімназія") та Андрія Селіванова (Дніпропетровський фізико-математичний ліцей –інтернат фізико-математичного профілю). Диплом учасника - в Андрія Омеляненка (Полтавська обласна спеціалізована школа-інтернат II–III ступенів із поглибленим вивченням окремих предметів і курсів при Кременчуцькому педагогічному училищі імені А.Макаренка).
У Міжнародній учнівській олімпіаді з фізики, що проходила в Астані (Казахстан), брали участь 374 школярі з 83 країн світу. Найкраще виступила команда Китаю - всі її учасники вирушили додому з золотими медалями. Але й українці показали вищий пілотаж. Усі п'ятеро наших учасників завоювали срібло: Олексій Мельник і Дмитро Орєхов (обидва - учні природничо-наукового ліцею №145 Печерського району Києва), Єгор Бондар (фізико-математична гімназія №17 Вінниці), Дмитро Зіненко (Український фізико-математичний ліцей КНУ ім. Т.Шевченка), Михайло Рашковецький ("Рішельєвський ліцей" при Одеському національному університеті ім. І.Мечникова).
Можуть похвалитися визначними успіхами й наші юні хіміки. На олімпіаду до Ханоя (В'єтнам) з'їхалися талановиті школярі з 77 країн у кількості 291 чоловік. Але це не завадило українській команді ввійти до трійки найкращих у світі. Золоті медалі завоювали кияни Роман Діденко (ліцей №100 "Поділ") і Христофор Хохлов (природничо-науковий ліцей №145). Срібло у львів'ян Олега Гордійчука та Владислава Нешти, учнів Львівського фізико-математичного ліцею-інтернату при ЛНУ ім. І.Франка. А золотий призер олімпіади Роман Діденко став другим абсолютним золотим чемпіоном Міжнародної олімпіади, поступившись школяреві із Сінгапуру лише одним балом.
Міжнародна біологічна олімпіада проходила в Індонезії на острові Балі. У ній взяли участь 238 юних біологів із 62 країн світу. Срібною медаллю нагороджено Сергія Орлика, учня київського ліцею "Інтелект". Бронза в інших його товаришів по команді: Елани Кисіль (Дебальцевська школа №5 Донецької області); Миколи Кліща (Львівський фізико-математичний ліцей-інтернат при ЛНУ ім. І.Франка) і Дар'ї Кузьменко (Харківська гімназія №47).
За кількістю медалей українці показали такі самі результати, як і команди Нідерландів, Швейцарії, В'єтнаму та Казахстану. У світовому рейтингу всі ці команди розділили з Україною восьме місце. Очолює список
команда Тайваню - чотири золотих медалі на чотирьох учасників.
До речі, не на всіх міжнародних олімпіадах складають командні рейтинги. Це пов'язано з тим, що за статутами деяких міжнародних змагань результати всіх учасників, які не отримали призових місць, вважаються секретними та не розголошуються.
Науковими керівниками команд стали переважно викладачі провідного вузу країни - Київського національного університету
ім. Тараса Шевченка. Саме на їхні плечі було покладене нелегке завдання - розробка стратегії підготовки, добір найкращих із кращих, комунікація з організаторами олімпіад.
Головою відповідали за життя та здоров'я юних геніїв, були їм за маму й тата в чужій країні керівники команд. Це співробітники Інституту інноваційних технологій і змісту освіти та Міністерства освіти і науки. Але ми розуміємо, що хоч би якими гарними були б керівники, заслуга у підготовці наших талановитих школярів до олімпіад належить насамперед учителям. Спасибі їм за це. Сподіваємося, що про них не забудуть не тільки вдячні олімпійці, а й держава.
У 2014 році Україна замахнулася на велику кількість міжнародних олімпіад. Деякі з них уже відбулися, інші (історія, географія, астрономія) намічені на кінець літа - початок осені. Як зазначають обізнані люди, ми не повернемося з цих змагань з порожніми руками. Отже, тримаємо кулаки і чекаємо нагород, які наші діти ще привезуть в Україну. А поки що радіємо досягненням в олімпіадах, які вже відбулися.