ДВА РЕКТОРИ В ОДНОМУ КРІСЛІ

Поділитися
До скандальної теми виборів ректора Національного медичного університету ім. О.Богомольця наш тижневик звертається не вперше...

До скандальної теми виборів ректора Національного медичного університету ім. О.Богомольця наш тижневик звертається не вперше. Дві попередні публікації («ДТ», №№ 18 і 23, 2003 р.) не тільки оприлюднили факти правового нігілізму, що існує в нашій країні, а й змусили замислитися над багатьма питаннями. Як могло таке статися, що людина, котра просиділа три роки в кріслі міністра й нічого не зробила для галузі (зате за цей час досягла неабияких успіхів на «науковій» ниві: стала доктором наук і членкором Академії медичних наук), — претендує на посаду ректора медуніверситету? Якщо в столиці, у Національному медичному університеті можливий такий правовий безкрай, то що говорити про інші міста й вузи? Хто стоїть за сумнівними діями колишнього міністра й радника Президента Віталія Москаленка?

Подальші події з захоплення вузу й підготовки до штурму його вершини — ректорського крісла — розвивалися відповідно до розробленого плану. Щойно парламентарії пішли на канікули й погляди більшості звернулися до моря й сонця, сталося те, що й мало статися. 16 липня, тихцем, у дуже вузькому колі членів приймальної комісії Національного медичного університету було представлено В.Москаленка як нового ре… ні, майже ректора, точніше —виконуючого обов’язки ректора.

У своїх прогнозах голова комітету Верховної Ради з питань охорони здоров’я, материнства й дитинства, професор Микола Поліщук не помилився. А позаяк доручений йому комітет ВР зобов’язався стежити за дотриманням законності під час виборів ректорів вищих навчальних закладів, ми визнали за необхідне поставити Миколі Охрімовичу кілька запитань.

— Як ви прокоментували б цю подію?

— Про порушення під час призначення ректорів вищих навчальних закладів я давно говорив, писав про це міністру освіти і науки, міністру охорони здоров’я, міністру юстиції, віце-прем’єру Д.Табачнику і прем’єр-міністру.

Подивіться, як продумано все розігрувалося. У травні оголошують перший конкурс. Вичікують певний час, з’ясовують, хто подає документи на конкурс. Подали три дуже достойних кандидати з Національного медичного університету. За такого розкладу стало очевидно як божий день — Москаленко не просто не пройде, він не набере і 5% голосів.

— І тоді вирішили скасувати конкурс...

— Міністерство охорони здоров’я з надуманих причин скасовує конкурс — як нібито оголошений незаконно — за два дні до його завершення.

Що причини надумані — це не тільки моя думка. Ось почитайте відповідь в.о. міністра освіти і науки України В.Журавського, де він чорним по білому пише про незаконність скасування конкурсу: «Вважаємо, що для таких дій Міністерства охорони здоров’я України не існує правових підстав, передбачених Законом України «Про вищу освіту».

Я зажадав із Мінздоров’я наказ про призначення В.Москаленка виконуючим обов’язки ректора НМУ. І був дуже здивований.

— Цікаво, що саме вас могло здивувати?

— Чиновницька дурість тих, хто готував цей наказ. Називається він так: «Про внесення змін до наказу МОЗ України від 11.07.2003 №150-0». Я відразу навіть не зрозумів, у чому річ. Які зміни? У який такий наказ від 11.07.2003 р.? Виявляється, справді такий наказ існує, виданий відповідно до закону, завізований за всією формою, підписаний міністром охорони здоров’я: «Про призначення виконувача обов’язків ректора НМУ та проведення конкурсу на заміщення вакантної з 16.07.2003 р. посади ректора Національного медичного університету імені О.О.Богомольця». Доцільно буде навести його тут майже в повному обсязі.

«15.07.2003 р. закінчується термін дії контракту МОЗ України з ректором Національного медичного університету імені О.О.Богомольця академіком Є.Г.Гончаруком.

На виконання Закону України «Про вищу освіту», наказу Міністерства освіти та науки України від 7.04. 2003 р. №212 «Про затвердження умов прийому до вищих навчальних закладів», пунктом 8 якого визначено, що головою приймальної комісії вищого навчального закладу є керівник вищого навчального закладу, та у зв’язку із необхідністю забезпечення якісного прийому студентів і проведення з 9.07.2003 р. вступних іспитів та зарахування до 1.08.2003 р. студентів на перший курс денної форми навчання до Національного медичного університету імені О.О.Богомольця

НАКАЗУЮ:

1. Звільнити Гончарука Є.Г. з посади ректора Національного медичного університету імені О.О.Богомольця 15.07.2003 р. згідно з п.2 ст.Зб КЗпП України.

2. Виконання обов’язків ректора з 16.07.2003 р. покласти на завідувача кафедрою комунальної гігієни та екології людини Національного медичного університету імені О.О.Богомольця, доктора медичних наук, професора Є.Г.Гончарука до завершення вступних іспитів та зарахування студентів, які вступили за державним замовленням на перший курс денної форми навчання Національного медичного університету імені О.О.Богомольця.

3. Оголосити конкурс на заміщення вакантної з 16.07.2003 р. посади ректора Національного медичного університету імені О.О.Богомольця, встановити термін подання документів до Міністерства охорони здоров’я України від претендентів на вакантну посаду ректора університету з 18.07.2003 р. по 18.08. 2003 р.

4. У зв’язку із відпустками працівників Національного медичного університету імені О.О.Богомольця провести збори вищого колегіального органу громадського самоврядування — конференцію трудового колективу університету щодо обрання претендента на посаду ректора Національного медичного університету імені О.О.Богомольця у першій декаді вересня 2003 року.

5. Встановити вимоги щодо претендентів на посаду ректора Національного медичного університету імені О.О.Богомольця відповідно до Закону України «Про вищу освіту» від 17.01.2002 р. № 2984-111:

Громадянин України, вільно володіє українською мовою, вік не перевищує шістдесят п’ять років, має вчене звання професора, науковий ступінь доктора або кандидата наук і стаж науково-педагогічної діяльності не менше ніж десять років».

У пункті 6 цього наказу йшлося про створення комісії з розгляду справ, поданих на конкурс, і наведено склад цієї комісії. Наступним пунктом (7) заступника держсекретаря В.Передерія зобов’язано внести кандидатури претендентів, що відповідають вимогам Закону «Про вищу освіту», до вищого колегіального органу громадського самоврядування НМУ. І останнім — Восьмим — пунктом контроль над виконанням цього наказу покладався на держсекретаря МОЗ України Ю.Поляченка.

Цей наказ потім було змінено.

— Яким чином?

— Академік Є.Гончарук призначався виконуючим обов’язки ректора не до проведення конкурсу з обрання ректора, а тільки до 1 серпня. Упевнений, що це був той термін, коли, підписавши наказ про зарахування студентів на перший курс, він мав тихо піти зі своєї посади, звільнивши її, ясна річ, для В.Москаленка. У цьому тепер ні в кого немає ані найменшого сумніву. Переконаний я також у тому, що тоді ж Є.Гончарук мав написати й заяву типу: «У зв’язку з тим, що я не можу (з таких і таких причин) виконувати обов’язки ректора НМУ, прошу мене звільнити за власним бажанням»... Це давало хоч якесь ілюзорне право Міністерству охорони здоров’я призначити іншого в.о., і навіть зі сторони, хоча це й порушувало чинний нині наказ того ж таки МОЗ про те, що виконуючим обов’язки ректора університету призначається тільки хтось із працівників університету, а В.Москаленко, як відомо, у НМУ ніколи в минулому не працював, і думаю, що й не працюватиме. Інакше ми матимемо дуже «хороші» медичні кадри!

— Миколо Охрімовичу, як ви гадаєте, чому з’явився другий наказ, який фактично скасовує перший? Чому така сквапність?

— Це я спробую пояснити трішки згодом. А зараз хочу звернути вашу увагу на такий факт. У пункті 8 наказу № 150-0 від 11.07.2003 р. записано: «Контроль за виконанням наказу покласти на Поляченка Ю.В.». Юрій Володимирович Поляченко — це державний секретар Міністерства охорони здоров’я України, друга після міністра особа.

І погляньте тепер на наступний наказ — «Про внесення змін до наказу МОЗ України від 11.07.2003 р.»:

«На часткову зміну наказу МОЗ України від 11.07. 003 р. №150-0 «Про призначення виконувача обов’язків ректора Національного медичного університету та проведення конкурсу на заміщення вакантної з 16.07. 2003 р. посади ректора Національного медичного університету імені О.О.Богомольця» та з метою створення сприятливих умов для проведення конкурсу

НАКАЗУЮ:

1. Внести зміни до пунктів 2 та 3 наказу МОЗ України від 11.07. 2003 р. № 150-0 «Про призначення виконувача обов’язків ректора Національного медичного університету та проведення конкурсу на заміщення вакантної з 16.07. 2003 р. посади ректора Національного медичного університету імені О.О.Богомольця», виклавши їх у такій редакції:

2. Призначити з 16.07.2003 р. виконувачем обов’язків ректора Національного медичного університету імені О.О.Богомольця доктора медичних наук, професора В.Ф.Москаленка до призначення ректора в установленому порядку.

3. Конкурс на заміщення вакантної з 16.07.2003 р. посади ректора Національного медичного університету імені О.О.Богомольця в зв’язку із відпустками науково-педагогічних працівників провести протягом осіннього семестру 2003/2004 навчального року»

2. Пункти 4,5,6,7 наказу МОЗ України від 11.07. 2003 р. № 150-0 «Про призначення виконувача обов’язків ректора Національного медичного університету та проведення конкурсу на заміщення вакантної з 16.07. 2003 р. посади ректора Національного медичного університету імені О.О.Богомольця» вважати такими, що втратили чинність».

— Хто його підписав?

— Виконуючий обов’язки міністра Ю.Поляченко.

Як бачите, він дуже своєрідно розуміє й виконує положення попереднього наказу: контролювати його виконання. Контролював-контролював, аж чотири дні виконував, а потім узяв та й практично скасував. Але забув скасувати пункт 2 наказу 150-0 від 11.07.03, яким в.о. ректора призначено Є.Гончарука. Тобто з 16.07.03 Національний медичний університет має двох в.о. ректора.

— Як ви гадаєте, чому він це зробив? Адже він не міг не знати, що порушує Закон «Про вищу освіту», що все тут, так би мовити, шито білими нитками?

— Мені, як працівникові вищої школи, багато чого зрозуміло. І як народний депутат я бачу й розумію, що коїться в країні.

Перший наказ МОЗ України дозволяв і міністерству зберегти обличчя, і допомогти тому ж таки Москаленку зберегти якщо не обличчя в цій ганебній історії, то хоча б пристойність. Але, очевидно, ініціатори цієї гри запанікували. Один раз вони вже схопили облизня: Є.Гончарук не написав у травні обіцяної заяви про відставку. А що як шановний Євген Гнатович «кине» ще раз?.. Залишиш його виконуючим обов’язки до 1 серпня, а там він, чого доброго, захворіє або ще щось придумає. Неуважно В.Москаленко прочитав наказ міністра охорони здоров’я, до того ж він ніколи не працював у вузі (а дуже вже кортить, і якнайшвидше), ось і допустився фальстарту. Обрушився усією своєю потугою, особливо потугою тих, хто за ним стоїть, на в.о. міністра, держсекретаря Ю.Поляченка, той і похитнувся... І обидва тепер упевнені, що так усе й пройде. Літо, спека, відпустки — не до виборів...

Основні учасники майбутнього конкурсу на ректора НМУ — тепер підлеглі в.о. ректора В.Москаленка. Можна їх покарати, можна відкликати, можна перевірити, можна пообіцяти коржик, медовий або шоколадний, скажімо, у вигляді рекомендації в члени-кореспонденти або в академіки АМН України, а можна знайти й «законні» способи покарати, притримати... Гадаю, що цим нині й займається в.о. ректора НМУ В.Москаленко. Відпустку всім проректорам затримано, організовано перевірки, проводяться бесіди з членами приймальної комісії, проректорами й деканами. Список виборців на конференцію трудового колективу вивчається. Хто може бути «за», а хто «проти», і як цей ненависний список змінити, кого туди ввести «достойного й свого». І вибори В.Москаленко думає провести десь до Нового року, коли «дозріє» колектив.

Усе це відбувається на очах у студентів та викладачів. Ось і подумайте, чого ця людина може навчити молодь.

Беззаконня, цинізм і вседозволеність викладає сьогоднішня влада як у науці, так і в навчанні...

— Усе, що ви говорите, дуже правильно. Але подивіться, скільки протягом останніх років успішних кроків зробив В.Москаленко: став доктором медичних наук, професором, членом-кореспондентом АМН України, де, до речі, ви також є членом-кореспондентом. І скрізь він виграє. Усі професори в Києві знають йому ціну, а голосують «за». Сумно про це говорити, але й тепер у нього дуже багато шансів «осідлати» НМУ.

— Не будемо квапити події, ще, як мовиться, не вечір. Пам’ятаєте, як у В.Висоцького: «Правда, конечно, восторжествует, если проделает то же, что и наглая ложь». В Україні порушуються закони демократичного розвитку суспільства, народні депутати зобов’язані захищати народ.

Депутати і профільний комітет тримають ситуацію під контролем і не дозволять зухвало нехтувати законами, особливо в такому питанні, як призначення керівників вузів. Ми допоможемо колективу НМУ провести вибори відповідно до закону. Голосування таємне, учені — народ з головою, їм обирати того, з ким працювати. А ми проконтролюємо законність виборів.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі