ДОКТРИНУ — ДО ЖОВТНЯ!

Поділитися
Минулого вівторка на зустрічі з журналістами міністр освіти і науки України Василь Кремень заяви...

Минулого вівторка на зустрічі з журналістами міністр освіти і науки України Василь Кремень заявив: орієнтовно наприкінці наступного тижня у вітчизняних друкованих ЗМІ планується опублікувати проект Національної доктрини розвитку освіти на наступні десять років.

Нагадаємо, що з січня ц.р. Міжнародний фонд «Відродження» разом з Інститутом освітньої політики (Угорщина), Всесвітнім банком, Програмою розвитку ООН і низкою інших міжнародних донорських організацій ініціював масштабний проект «Програма підтримки розробки стратегії реформування освіти». Мета починання — допомогти уряду України створити національну концепцію розвитку освіти в XXI столітті.

Серед основних завдань проекту — проведення загальнонаціональних дебатів, присвячених освіті України, розвиток систем міжнародної та громадської експертизи стратегічних документів і удосконалювання технічних можливостей, урядових структур. А також сприяння Міносвіти і науки в створенні та впровадженні Національної доктрини розвитку освіти.

Згаданий вище стратегічний документ розробляли чотири групи, до складу яких входили провідні фахівці АПН України, представники вищих навчальних закладів, законодавчої і виконавчої влади центрального і регіональних рівнів (керівник — директор Інституту вищої освіти АПН України, доктор філософських наук Віктор Андрущенко).

Перед тим, як приступити до створення тексту доктрини, розробники грунтовно вивчили зарубіжний досвід стосовно розвитку систем освіти різних держав і успішних прикладів реформування освітнього сектора. Без подібного аналізу сьогодні ніяк не можна, переконаний Василь Кремень. Позаяк в умовах глобалізації будь-яка країна, що не прагне до інтеграції у світовий простір, перебуває осторонь від загальнопланетарних тенденцій, прирікає себе на існування на задвірках цивілізації.

Учасники прес-конференції неодноразово повторювали: доктрину мають створювати не лише фахівці — у ній варто максимально об’єктивно відбити думки громадськості. А виконавчий директор Міжнародного фонду «Відродження» Євген Бистрицький підкреслив: суть проекту і полягає в тому, аби саме громадськість створювала Національну доктрину освіти, щоб остаточний її варіант викристалізувався після широкого обговорення. До слова, фонд «Відродження» надає проекту винятково технічну підтримку і ніяким чином не впливає на зміст документа.

Фактично проект реалізується в рамках методики і методології, практикованих у всьому цивілізованому світі для вироблення бездоганних стратегій державної політики в тій або іншій сфері. Тобто, над концептуальним документом працює не просто група фахівців — залучають експертів (міжнародних зокрема), обов’язково враховується суспільна думка.

Перший заступник голови комітету з питань науки й освіти ВР України Петро Толочко зауважив, що деякі тези доктрини доведеться привести у відповідність з українським законодавством. Приміром, одне з її положень говорить: «Випуску україномовних підручників надається першочергового значення». Але ж школам нацменшин підручники потрібні не менше, резонно заперечив пан Толочко. Він переконаний: подібних пасажів, що ображають нечисленні народи України, у такому значимому документі, як доктрина, бути не повинно в принципі.

Наступним етапом удосконалення проекту Національної доктрини розвитку освіти стане всенародне обговорення і наступне доопрацювання. Завершиться весь цей процес на II Всеукраїнському з’їзді працівників освіти (7—9 жовтня 2001 р.). Його учасники в підсумку мають схвалити остаточний варіант документа. До речі, за словами В.Кременя, після з’їзду на нашу систему освіти очікує чергова порція дуже істотних нововведень, що обіцяють стати не менш резонансними, ніж «дванадцятибалка», яка набула гучного розголосу.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі