Зростання валового внутрішнього продукту в Україні у 2024 році має скласти 3,6%. У 2025 році цей ключовий показник для економіки країни складатиме 3,4%. Таку оцінку економічній ситуації оприлюднив Інститут економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕД) та Німецька економічна група, ґрунтуючись на низці припущень щодо війни та міжнародної допомоги.
Попит і пропозиція у 2024-2025 роках
Щодо попиту, експерти оцінюють його насамперед як приватне споживання та інвестиційну діяльність з відновлення. Саме цей попит в економіці України буде, на їхню думку, основною рушійною силою в макроекономіці у 2024 та 2025 роках.
Оцінюючи пропозицію на макроекономічному рівні, експерти вказують на імовірне помірне зростання в основних секторах економіки. Проте, на їхню думку, руйнування енергетичної інфраструктури та деякі інші фактори, що пов'язані з війною, будуть достатньо потужно стримувати економічний розвиток.
Торгівля: баланс експорту-імпорту
В експертній оцінці зазначається також і щодо ефективності торгівлі на рівні експорту-імпорту та її ключових економічних показниках. “Торговий дефіцит не буде компенсованим первинними та вторинними доходами, що призведе до дефіциту поточного рахунку у 10,3% ВВП у 2024 році та 12,9% ВВП у 2025 році”, – вказують аналітики.
Як зазначають аналітики, на прогнозні показники, оприлюднені експертами, значний вплив матиме невизначеність, пов'язана з розвитком війни та її наслідками.
Нагадаємо, Інститут економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕД) – український незалежний аналітичний центр, який спеціалізується на економічному аналізі та розробці рекомендацій, розвитку громадянського суспільства в Україні. З 2019 року ІЕД є стратегічним партнером Європейського Союзу з розвитку громадянського суспільства.
Як повідомляли раніше експерти ІЕД, вперше за два роки, у червні 2022 року, частка промислових підприємств, що працюють на повну потужність, перевищила 15%. Згідно з даними щомісячного опитування підприємств, яке ІЕД провів у травні 2024-го, частка таких компаній сягнула 18%. У квітні цей показник становив 13%.