Золоті часи великих міжнародних корпорацій закінчилися - The Economist

Поділитися
Золоті часи великих міжнародних корпорацій закінчилися - The Economist Міжнародні корпорації почали переживати спад ще до протекціонізму Трампа. © The Economist
Вікно можливостей для транснаціональних компаній, яке було відкритим 30 років, почало зачинятися ще до Трампа і його протекціонізму.

До речей, які Дональд Трамп не любить найбільше, відносяться і великі міжнародні фірми. Без обличчя і коріння вони стали об'єктом звинувачень в організації "розправи" над простими американцями за те, що перемістили заводи і робочі місця за кордон.

І новий президент США пообіцяв приборкати ці зухвалі транснаціональні корпорації. Низькі податки повинні затягти їхні гроші додому, митні збори зламають всі міжнародні ланцюги поставок, а торговельні угоди, які допомагали їм вести бізнес, будуть переписані. Трамп сказав американським бізнесменам, що їм варто лишатися в США, якщо вони хочуть уникнути покарання.

Про це пише The Economist у свіжому номері, зауважуючи, що в агресивному протекціоністському тоні Трампа немає нічого нового. Але міжнародні корпорації, які стали головними агентами глобальної інтеграції, почали відступ ще до "революції популістів" 2016 року.

Їхні фінансові показники скоротилися і вони більше не випереджають локальні компанії. Багато хто, здається, вичерпав можливості скоротити витрати і перехитрити конкурентів на місцях. Наступ Трампа націлений на компанії, які вже виявилися на диво уразливими, а в деяких випадках і без його погроз почали повертатися додому. Це серйозно вплине на глобальну торгівлю.

Транснаціональні корпорації працевлаштовують лише кожного 50-го працівника у світі. Але вони все одно важливі. Кілька сотень компаній впливають на те, що мільярди людей дивляться, одягають і їдять. IBM, McDonald's, Ford, H&M, Infosys, Lenovo і Honda стали взірцем для менеджерів. Вони координують ланцюги поставок, на які припадає 50% усієї глобальної торгівлі і третина вартості світових фондових бірж. У їхніх руках левова частка інтелектуальної власності: від дизайну спідньої білизни до програмного забезпечення віртуальної реальності і ліків від діабету.

Такі корпорації розцвіли на початку 90-х років, коли Китай і пострадянський блок відкрилися, а Європа інтегрувалася. Інвесторам подобалася економіка глобальних фірм через масштаб і ефективність. Замість того, щоб лишатися національними власниками часток ринку, вони розпорошили свої підрозділи. Китайський завод може використовувати інструменти з Німеччини і при цьому мати власника в США, податки платити в Люксембурзі, а продукцію продавати в Японії. Уряди багатих країн мріяли, щоб їхні національні лідери стали підкорювачами світу. А урядам країн, що розвиваються, подобалося, що корпорації створюють робочі місця і імпортують товари і технології з усього світу. Це були золоті часи.

В корені підйому глобальних фірм було твердження, що вони "потужні машини, які роблять гроші". Це твердження розбилося в пух і прах. За останні 5 років доходи міжнародних корпорацій обвалилися на 25%. Прибутковість капіталу скоротилася до найнижчого показника за два десятиліття. Частково це пояснює зміцнення долара США і обвал цін на нафту. Технологічні зірки і споживчі фірми з потужними брендами досі на плаву. Але біль надто поширений і тривалий, щоб не зважати на нього.

Близько 40% транснаціональних корпорацій отримують дохід на акціонерний капітал на рівні 10% і нижче, а це не задовільний показник. У більшості сфер вони зростають все повільніше і отримують менші доходи, ніж локальні фірми. Частка глобального доходу, яка припадає на міжнародні корпорації, 10 років тому складала 35%, а тепер - 30%. Для багатьох індустріальних, виробничих, фінансових, медіа і телекомунікаційних компаній глобальний масштаб став тягарем, а не перевагою.

Все це тому, що 30-річне вікно можливостей почало зачинятися. Податкові рахунки компаній скоротилися настільки, наскільки могли. Зарплати працівників заводів у Китаї зростають. Локальні фірми стали більш розвиненими і складними. Вони можуть красти, копіювати і заміняти інновації глобальних фірм без побудови дорогих відділень і заводів за кордоном. Від американської промисловості до бразильського банківської сфери, від китайської електронної торгівлі до індійських телекомунікацій - на передній план вийшли місцеві, а не глобальні компанії.

А зміна політичного ландшафту лише ускладнює життя гігантів. Трамп став лише останнім словом у світовому зсуві, націленому відібрати якомога більшу частку в транснаціональних корпорацій. Китай хоче, щоб вони розмістили на його території не лише виробничу ланку, а й інтелектуальні активи, такі як дослідні центри. Минулого року Європа і Америка змагалися за щорічну виплату 13 мільярдів доларів податків від Apple і Pfizer. Від Німеччини до Індонезії правила поглинань, конкуренції і захисту даних лише посилюються. Поява Трампа лише пожвавить болючий процес реструктуризації.

Деякі фірми просто надто великі і їм доведеться скоротити свої бізнес-імперії. Інші пускають глибше коріння у ринках, в яких вони діють. General Electric і Siemens переносять на локальний рівень свої мережі поставок, виробництва, робочих місць і оподаткування.

Інший спосіб - стати "нематеріальним". Зірки Кремнієвої долини: від Uber до Google, - досі розширюються закордоном. Фаст-фуд компанії і готельні мережі переключилися на продаж франшиз. Але такі життєвоважливі міжнародні корпорації також дуже уразливі до популізму, тому що вони створюють мало робочих місць, платять мало податків і захищені торговельними правилами, розробленими для матеріальних товарів.

Раніше видання The Economist писало, що глобалізація зупинилася і може почати рух у зворотній бік. Частково причина полягає в тому, що багато можливостей якщо не були вичерпані, то сильно скоротилися.

А видання New York Times писало, що центробанки розвинених країн досі не подолали наслідки фінансової кризи 2008 року. Багато людей і бізнесів намагаються заощаджувати, попри те, що центральні банки встановили майже нульові процентні ставки. Економісти застерігають, що політика "легких грошей" втрачає ефективність, а з часом може навіть погіршити ситуацію.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі