Жодної посиленої підготовки до зими не ведеться, на що розраховує уряд, незрозуміло - експерт

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Жодної посиленої підготовки до зими не ведеться, на що розраховує уряд, незрозуміло - експерт © Pixabay
Крім існуючих проблем, які не вирішуються, уряд готує і одну свіжу - з призначенням нового керівника "Оператора ГТС України".

Напередодні непростої зими Україна не має достатніх запасів палива, не має реальної підтримки в цій сфері з боку союзників, але при цьому підготовка до опалювального сезону ведеться аж ніяк не в режимі воєнного часу, а в звичайних темпах попередніх років. Про це у своїй статті для ZN.UA пише енергетик та економіст із 20-річним досвідом роботи в енергетичній галузі Микола Тесля .

кожного споживача є очікування, що до цієї боротьби уряд підготувався в режимі воєнного часу. На жаль, це не так. Міністр енергетики та заступник глави офісу президента, відповідальні за опалювальний сезон, не повторили успіхів Валерія Залужного. Напередодні непростої зими у нас недостатньо. запасів палива та немає реальної підтримки з боку союзників", - пише експерт.

Так, за його словами, найбільш очевидною проблемою на сьогодні є нестача газу.

Проте грошей "Нафтогаз" не має, компанія — банкрут. Більше того, цифра в 13 млрд газу, нібито закачаного до сховищ - дута, тому що враховує так званий буферний газ - той, який використовується для підняття зі сховищ і який серед зими неможливо буде витягти.

При цьому, із запасами вугілля, що видобувається державними шахтами та корпорацією ДТЕК, ситуація ще складніша.

"Міністерство енергетики лукавить, коли заявляє про "зменшення видобутку через війну". Видобуток на державних шахтах падає вже не перший рік: контролем над їхньою роботою нікому не хочеться займатися, всі обмежуються вибиванням державного бюджету для покриття зарплат шахтарів", - наголошує Микола Тесля.

"За даними, які вдалося знайти у колег-енергетиків, підготовка цього року до сезону жодним чином не відрізняється від усіх попередніх, жодного "режиму військового часу" не передбачалося і не передбачається. Державні шахти працюють у мінімальному режимі - не вистачає грошей ні на техніку, ні на зарплати шахтарям", - стверджує експерт.

У результаті країна видобуває 1,1–1,2 млн. тонн на місяць. З урахуванням споживання це означає, що ми додаємо на склади до опалювального сезону не більше ніж 400 тис. тонн на місяць. На початок опалювального сезону вугілля буде трохи менше 3 млн. тонн. Потім склади почнуть відпрацьовуватися, і цих запасів нам вистачить впритул. Як і газу.

Ситуація із атомною енергетикою. за рахунок якої Україна витягла минулу зиму, всім добре відома.

Робота блоків Запорізької атомної електростанції – найпотужнішої не лише в Україні, а й навіть у Європі, під питанням. Зупинка Запорізької атомної, якою погрожуть не лише окупанти, а й вимагає міжнародне співтовариство (щоправда з іншої причини), зробить станцію споживачем енергії, адже реактори необхідно буде охолоджувати.

Меншою буде потужність і Хмельницької АЕС — там досі не усунули наслідки аварії однієї з турбін.

"І це тільки те, що нам відомо, адже про стан підготовки на інших станціях "Енергоатом" публічно не звітує. Тому про реальний баланс наявних атомних блоків знає лише людина, яка фактично керує галуззю та підготовкою до опалювального сезону. Це заступник Андрія Єрмака Ростислав. Шурма. Це якщо йому доповіли правду", - наголошує Микола Тесля.

Повний провал і з ідеєю "Фонду енергетичної підтримки для України", про яку європейці оголосили на початку квітня (!) цього року.

"Це був чудовий майданчик, через який ми могли отримати живі гроші, якби відповідні відомства почали робити свою роботу. Але в результаті фонд так і не наповнився грошима, - Україна не змогла запропонувати реальні проекти", - стверджує експерт.

Про фінансування проектів енергоефективності в містах і громадах теж жодного слова — мерії залишаються з зимою віч-на-віч, тому і в розпачі говорять про дрова, буржуйки та необхідність мати "запасну піч у селі".

"Все це зовсім не виглядає як "режим воєнного часу" для підготовки до опалювального сезону", - пише експерт.

"Як уряд і офіс президента виходитимуть із цієї ситуації, зараз незрозуміло, регулярні прохання про надання "газового ленд-лізу" наштовхуються на вимоги відновити корпоративне управління в галузі. На що ні уряд, ні офіс президента поки що ніяк не можуть погодитися, незважаючи на прямі натяки послів "великої сімки"", - зазначає Микола Тесля.

Більше того, призначення нового керівника "Оператора газотранспортної системи України", яке вже на підписі у прем'єра, може ще більше зіпсувати відносини з союзникам.

"Як і у випадку з "Нафтогазом", з публічним приниженням правил корпоративного управління. Хоча на публіці глава офісу президента Андрій Єрмак палко підтримує принципи корпоративного управління OECD", - зазначає експерт.

Про те, як уряд веде підготовку до майбутнього опалювального сезону, детальніше читайте у матеріалі Миколи Теслі - "Дуже теплий батальйон".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі