Стабілізації ситуації на валютному ринку й зміцненню гривні сприяли кроки, які були вжиті державою, щоб побороти панічні тенденції серед населення та бізнесу. Про це 2 лютого заявив президент Володимир Зеленський під час спільної пресконференції з прем'єр-міністром Нідерландів Марком Рютте.
"Що стосується гривні. Я вважаю, що сьогодні ми ситуацію втримали, попри інформаційну паніку або хвилю. Ми робили багато різних кроків, стабілізували гривню, заспокоїли ринки", - сказав Зеленський.
Він також додав, що на сьогодні вже спостерігається "укріплення національної валюти".
Нагадаємо, останніми днями гривня зміцнилася з 29 грн за долар до 28,3 грн. Зокрема, Національний банк України на середу, 2 лютого, підняв офіційний курс гривні на 14 копійок - до 28,318 грн за долар.
28 січня гривня на міжбанку пробила психологічний рівень у 29 грн, впавши до рівня семирічної давнини.
Хоча напередодні, 26 січня, НБУ опублікував заяву, в якій йшлося, що зараз валютний ринок України значно стійкіший до шоків, ніж у попередніх кризах.
Якщо порівняти поточну ситуацію із шоком, зумовленим Covid-19 у березні 2020 року, коли тільки почали діяти карантинні обмеження, то побачимо низку відмінностей:
- з початку 2022 року НБУ для стабілізації ситуації продав із резервів $1 068 млн (чисте сальдо), тоді як за аналогічний період березня 2020 року – $2,2 млрд, тобто в цьому році – удвічі менше;
- у січні 2022 року населення купило валюти на суму $165 млн, тоді як у березні 2020 року – на $224 млн;
- гривня в 2022 році девальвувала на 5,1%, тоді як за таку ж кількість днів у березні 2020 року – на 14%.
В Держбюджеті-2022 закладено рівень курсу гривні до долара - на рівні 28 грн. Проте, враховуючи фактори, які сьогодні впливають на курс валют, є вірогідність, що гривня девальвує вище за зазначений рівень. Так вважає Юлія Самаєва, редакторка відділу економіки ZN.UA, з її коментарем можна ознайомитися в публікації "У держбюджеті закладено оптимістичний рівень курсу гривні до долара".