ЄС та його союзники розслідують зростання експорту в сусідні з Росією країни, намагаючись завадити компаніям ухилятися від західних санкцій, запроваджених проти РФ. Про це пише FT.
Представник ЄС з питань санкцій Девід О'Салліван заявив Financial Times, що значне зростання торгівлі з країнами-сусідами Росії викликає питання про те, чи не потрапляють товари, що підпадають під санкції, в РФ через «чорний хід».
«Ми бачимо значне падіння торговельних потоків з ЄС до Росії і незвичні сплески торгівлі з іншими третіми країнами, особливо з тими, що знаходяться в безпосередній близькості до РФ», - сказав він.
«У них раптом з'явилося багато нових потреб у цьому матеріалі, і все це залишається там, або ж частина його в тій чи іншій формі просочується в Росію?», - додав О'Салліван.
Він не назвав конкретні країни, підкресливши, що почав з «презумпції невинуватості», коли справа дійшла до розслідування змін у торговельних потоках.
Згідно з аналізом Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР), Вірменія та Киргизстан є одними з країн, де спостерігається різке збільшення західного імпорту та зростання експорту до РФ. Експорт із Туреччини до Росії також різко зріс.
За словами О'Саллівана, ЄС і партнери, включаючи США і Велику Британію, на зустрічі в четвер, 23 лютого, обміняються розвідувальними даними про можливе ухилення від санкцій, оскільки вони прагнуть досягнути більш жорсткого контролю.
Згідно з даними ЄБРР, які демонструють вплив санкцій, експорт з ЄС, США і Великої Британії до Росії в період з травня по липень минулого року з урахуванням інфляції скоротився більш ніж наполовину в порівнянні з середнім показником за 2017-2019 роки.
Але це падіння збігається зі стрибком більш ніж на 80 відсотків у експорті з Європи та США до Вірменії та Киргизстану. Ці дві країни, своєю чергою, більш ніж подвоїли свій експорт до РФ за той самий період, що вказує на можливе перенаправлення торгівлі новими маршрутами, зазначає банк.
Експорт продукції, включаючи транспортні засоби, електроніку, сільськогосподарську техніку та насоси, з ЄС до Центральної Азії збільшився, в основному за рахунок Казахстану.
Одним із можливих чинників зміни структури торгівлі є те, що західні компанії добровільно відмовляються від прямих продажів до Росії, навіть якщо їхні товари не підпадають під санкції. Однак головний економіст ЄБРР Беата Яворчик зазначила, що також збільшилися потоки товарів, які «потенційно» можуть потрапити під санкції.
Уряд Вірменії заявив, що вживає всіх заходів для запобігання будь-яким спробам обходу санкцій.
Туреччина, яка замінила деяких старих торгових партнерів Москви після війни, продемонструвала 97-відсоткове зростання експорту до Росії в період з травня по липень минулого року порівняно з 2017-2019 роками, згідно з аналізом ЄБРР.
Яворчик зазначила, що дані ЄБРР не свідчать про те, що збільшення експорту з Туреччини до Росії було пов'язане з продукцією, що підпадає під санкції.
«Туреччина просто продає значно більше всього в Росію», - сказала вона.
Деякі імпортні товари можуть мати подвійне призначення. Через кілька місяців після початку війни українська армія почала повідомляти, що деякі мікрочіпи, знайдені в захопленій російській військовій техніці, були «перепрофільовані» з побутових приладів. Тим часом експорт побутової техніки з ЄС до сусідів РФ різко зріс.
Згідно з даними Євростату ЄС, у грудні 2022 року Казахстан імпортував з ЄС пральних машин на суму мільйон євро, що в чотири рази більше, ніж у грудні перед повномасштабним вторгненням Росії в Україну.
«Ми не бачили жодних доказів того, що конкретні компанії в Казахстані використовуються для ухилення від західних санкцій, але будемо продовжувати стежити за цим, і будемо діяти швидко і рішуче, якщо встановимо будь-які правопорушення», - заявив представник Казахстану.
Китай також втрутився, щоб заповнити порожнечу, залишену західним експортом, в тому числі шляхом постачання все більшої кількості напівпровідників до РФ, згідно з даними аналітичного центру Silverado Policy Accelerator.
Цього тижня посли ЄС мають намір узгодити десятий пакет санкцій проти Росії, що включає низку заходів, спрямованих на закриття лазівок в чинному санкційному режимі - серед них заборона на транзит через Росію товарів, які можуть бути перепрофільовані для військового використання.