З нового пакету санкцій ЄС вилучать ще один пункт

Поділитися
Анонсований пакет не знаходить одностайної підтримки у запропонованому вигляді.

Понад десяток країн ЄС виступили проти запропонованих штрафів за невиконання зобов’язань щодо звітності про місцезнаходження російських державних активів. Це, як повідомляє POLITICO, змусило Європейську комісію відмовитися від включення цього пункту до десятого пакету санкцій.

Новий пакет Комісія намагається схвалити до дня першої річниці повномасштабного вторгнення Росії в Україну, яка припадає на п'ятницю. Для ухвалення пакету потрібна одностайна підтримка країн блоку. 

Мета Комісії полягає в тому, щоб визначити яка частина з  майже $300 мільярдів заморожених активів Росії зберігається в країнах ЄС, та в яких саме.

Цей аналіз має стати першим кроком у дискусіях про те, як залучити ці активи для використання їх на відновлення України.

Комісія запропонувала запровадити широкі зобов’язання для фізичних і юридичних осіб, а також організацій, повідомляти про місцезнаходження, ринкову вартість і тип заморожених національними органами коштів, що належать суб’єктам, які потрапили під санкції, включаючи Центробанк Росії. Згідно з проєктом пропозицій щодо санкцій, це також стосуватиметься тих активів, які мали бути заморожені, проте з різних причин досі такими не є. Крім того, фінустанови мали звітувати про будь-яке переміщення, передачу, зміну та використання коштів упродовж двох тижнів до їх включення до списку.

Недотримання цієї вимоги мало призвести до значних штрафів у розмірі до 10% річного обороту для юридичних осіб і €50 000 для фізичних осіб, які навмисне чи з недбалості не повідомили цю інформацію. 

Втім, група з 13 країн, зокрема Австрії, Німеччини, Бельгії, Чехії, Франції, Італії, Латвії, Мальти та Португалії під час зустрічі у вівторок висунула заперечення проти цієї пропозиції.

За інформацією одного з дипломатів, ці країни посилалися на необхідність юридичних роз’яснень, «які неможливо вивчити, за кілька днів». Деякі з них пропонували винести це питання з 10-го пакету санкцій, провести необхідні обговорення та повернутися до нього в майбутньому. За словами дипломатів, ніхто не заперечує проти досягнення більшої ясності щодо цих активів

«Ми кажемо, що це добре, звичайно, але не зараз, нам просто потрібно більше ясності», — додав один з учасників обговорення.

У новому проєкті, поширеному перед зустріччю послів ЄС у середу, два пов’язаних із штрафами пункти були викреслені. Обговорення пакету продовжиться в четвер.

Штрафи стали особливо спірним моментом для кількох країн ЄС, які поставили під сумнів повноваження Комісії накладати їх, оскільки впровадження санкцій є національною компетенцією. Це відображає традиційні побоювання держав-членів щодо захоплення влади з боку Комісії. 

Комісія наполягала на необхідності чіткого структурування та опису заморожених російських державних активів, але, за словами чотирьох дипломатів і чиновників, погодилася вилучити питання штрафів з обговорюваного пакету санкцій. 

Штрафи були ключовим компонентом пакету, з якого вже довелося викреслити кілька пунктів, які викликали суперечки: алмази та атомну промисловість.  Комісія прагне у взаємодії із G7 узгодити пакет до річниці початку повномасштабної війни. Саме обмеженість в часі й відіграє основну роль, говорять дипломати.

Під час засідання у вівторок Комісія заявила, що робота з G7 щодо алмазів триває і що очікується відповідна заява. Що стосується атомної енергетики, то виконавча влада ЄС заявила, що готова розглянути санкції щодо керівництва середньої ланки «Росатому», однак свої заперечення знову заявила Угорщина.

Водночас, деякі інші країни підтримали пропозицію Комісії, включаючи пропозицію про застосування штрафів.

«Звітувати про активи є обов’язком держав-членів ЄС. Європейська комісія має використовувати всі доступні інструменти», — сказав один з дипломат із цієї групи.

Як повідомлялось, 5 лютого президент України підписав указ про набуття чинності рішення РНБО про санкції проти Росатому та інших атомних організацій РФ.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі