Загроза нових санкцій США “охолодила” торгівлю між Туреччиною та РФ — Reuters

Поділитися
Загроза нових санкцій США “охолодила” торгівлю між Туреччиною та РФ — Reuters © Pixabay
Банки Туреччини перевіряють бізнес і посилюють дотримання вимог щодо російських клієнтів. 

Попередження США про можливість запровадження санкцій проти фінансових компаній, які ведуть бізнес із Росією, призвела до “охолодження” турецько-російської торгівлі, повідомляє Reuters, посилаючись на джерела. 

Розпорядження США від грудня не було прямо спрямоване на енергетику, але воно ускладнило деякі турецькі платежі за нафту РФ, а також російські платежі за ширший спектр експорту з Туреччини.

Санкції США мають на меті зменшити доходи Кремля, які він використовує для війни проти України, не перекриваючи при цьому потоки російської нафти на світові ринки, щоб уникнути політично чутливого стрибка цін на бензин у Штатах на тлі передвиборчої кампанії президента Джо Байдена, який прагне переобратися в листопаді.

Однак, за словами нафтотрейдерів, проблеми з платежами, подібні до тих, з якими зараз зіштовхнулася Туреччина, вже призвели до зриву поставок російської нафти до Індії та ускладнили транспортування до Об'єднаних Арабських Еміратів і Китаю.

Росія є найбільшим експортером нафти і дизельного палива до Туреччини, транспортувавши 8,9 мільйона тонн нафти і 9,4 мільйона тонн дизельного палива до свого чорноморського сусіда за 11 місяців до листопада.

Проблеми з оплатою пов’язані з тим, що турецькі банки перевіряють бізнес і посилюють дотримання вимог щодо російських клієнтів. Це, однак, не зупинило постачання сирої нафти до Туреччини, затримавши лише невелику кількість вантажів.

Джерело Reuters у російській нафтовій компанії повідомило, що експортери нафти РФ не отримували платежів від Туреччини протягом двох-трьох тижнів.

"Стало важко здійснювати деякі платежі за енергоносії з Росії, особливо після нових санкцій (загрози) наприкінці грудня. Деякі платежі були зірвані. Спочатку узгоджений метод довелося змінити або відкласти оплату, але відправлення продовжилося. Можуть виникнути проблеми на основі кожного вантажу", - сказало Reuters джерело в Туреччині. 

Проблеми у російсько-турецьких платежах почалися, коли Байден підписав указ 22 грудня, попередивши компанії про ризики за допомогу Росії обходити санкції. 

1 лютого Кремль заявив, що йому відомо про те, що турецькі банки посилюють перевірки російських клієнтів через “агресивний” тиск з боку США, тому Росія працює з Туреччиною, аби знайти рішення. Голова Центробанку Росії Ельвіра Набіулліна також казала про додаткові труднощі у зовнішньоторговельних операціях, пов'язаних із розрахунками та логістикою.

Банки Туреччини проводять прискіпливі процедури, ретельно перевіряючи всі операції.

“Протягом останнього року ми провели широкі дискусії з нашими турецькими партнерами. Ми проаналізуємо дані торгівлі за січень, коли вони стануть доступними, і з нетерпінням чекаємо продовження цих розмов”, — сказав чиновник Державного департаменту США.

Початкові дані показали, що турецький експорт до Росії впав на 39% у річному обчисленні до 631 мільйона доларів у січні, зрісши на 16,9% минулого року до 10,9 мільярда доларів. Імпорт із Росії до Туреччини впав у січні на 20,2% до 4 мільярдів доларів, знизившись на 22,5% у 2023 році до 45,6 мільярда доларів.

У 2022 році імпорт сирої нафти з Росії зріс більш ніж удвічі до 12 мільйонів тонн. У січні-листопаді 2023 року РФ транспортувала до Туреччини 8,9 мільйона тонн нафти, що на 20% менше, ніж роком раніше, але все ще більше довоєнного середнього показника.

Також загроза потрапити під санкції значно вплинула на торгівлю іншими товарами.

“Зупинився експорт, зокрема техніки, просто через схожість з військовою технікою”, – повідомило джерело Reuters

"Справжня проблема виникає не з платежем, який Туреччина повинна зробити, а з платежем, який Туреччина отримає. Це свідчить про високий рівень вагань турецьких банків на тлі санкцій", - додало джерело.

Анкара не підтримала санкції Заходу проти Москви, навіть попри критику вторгнення Росії в Україну. З початку повномасштабної війни Туреччина намагається підтримувати тісні зв’язки як з Москвою, так і з Києвом.

Хоча Анкара заявила, що санкції не будуть обходитися в Туреччині, минулого року Вашингтон посилив тиск, щоб припинити транзит товарів подвійного призначення, які Росія може використовувати для виробництва зброї, попередивши, що турецькі банки та компанії можуть постраждати від вторинних санкцій США.

РФ стала світовим лідером з-поміж країн, проти яких запроваджені міжнародні санкції. Втім, лазівки, які дають змогу Росії їх обходити, і залишаються, і знаходяться. Цивільні технології швидко адаптуються під воєнні потреби країни-терористки, а тривалий процес удосконалення санкцій та обмежень, вочевидь, не встигає за цими змінами. Як працює російський «паралельний імпорт», завдяки якому РФ досі купує обладнання для виробництва зброї, розповідав Олександр Лємєнов.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі