Введення перехідного періоду при відкриття земельного ринку відповідає європейській практиці, але заборона іноземцям купувати землю негативно позначиться на конкуренції. Про це заявили у Світовому банку (СБ).
"Це має вирішувати керівництво України – чи дозволяти іноземцям купувати сільськогосподарські землі в Україні. В Європі існує різна практика: деякі країни дозволяють іноземцям купувати землю сільськогосподарського призначення, а деякі – ні, інші забороняли продаж на кілька років", – зазначив СБ в коментарі агентству "Інтерфакс-Україна".
При цьому в СБ відзначають, що дозвіл іноземцям брати участь у ринку сільгоспземель посилив би конкуренцію, сприяв би впровадженню новітніх технологій і прискорив би економічне зростання. Але при цьому відкриття ринку землі з самого початку для іноземців, які мають доступ до дешевого капіталу, може надати їм перевагу при купівлі землі перед місцевими фермерами.
"Цим можна пояснити, чому кілька нових держав-членів ЄС обрали перехідний період на кілька років перед тим, як відкрити ринок землі для іноземців", – прокоментували у Світовому банку.
Нагадаємо, що напередодні президент Володимир Зеленський запевнив, що землю в Україні зможуть купувати лише українські громадяни. Іноземці зможуть купувати земельні ділянки лише у випадку, якщо про це українці проголосують на всеукраїнському референдумі.
Зазначимо, що за даними соціологічних досліджень більше половини населення України підтримують запровадження ринку землі в країні, однак 69% проти надання дозволу іноземцям купувати землю коли-небудь. Однак згідно з планами Кабміну, у першу чергу право на купівлю землі отримають українці, а для іноземців ринок відкриють через 4 роки.
Детальніше про реформу ринку землі читайте в статті "Земельна реформа чи вибоїстий шлях в далеке минуле" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".