За півроку "Нафтогаз" мав би перерахувати до бюджету 5 млрд грн

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
За півроку "Нафтогаз" мав би перерахувати до бюджету 5 млрд грн Грошей нема — є лише шалені прибутки? © investgazeta.net
Аналізуючи оприлюднену фінансову звітність, можна передбачити наступне: максимум, що реально перерахував "Нафтогаз" за півроку, - близько 5 млрд грн.

У 2016 році група компаній НАК "Нафтогаз України" планує сплатити податків у бюджет на 25 млрд грн більше, ніж бюджет витратить на дотації газу для потреб населення. Але оскільки в "Нафтогазі" збитки попередніх періодів досягають майже 60 млрд грн, то податок на прибуток компанія не буде платити до тих пір, поки не покриє ці збитки.

За результатами першого півріччя "Нафтогаз України" як окрема юридична особа декларує 21,8 млрд грн чистого прибутку. Уважно вивчивши проміжний фінансовий звіт "Нафтогазу", DT.UA звернуло увагу на істотні, на наш погляд, нюанси.

"З точки зору бізнес-логіки, або, як назвав топ-менеджерів головний комерційний директор НАКу Юрій Вітренко, фінансових банкірів, які прикидаються, що вони газовики, напевне, все закономірно. Але як бути із заявою Володимира Гройсмана, який так зрадів, що "Нафтогаз" заробив прибуток, що вже встиг запевнити українців на своїй сторінці в FB у такому: "Прибутки "Нафтогазу" будуть розподілені не тільки на поповнення бюджету, який вирішує проблеми сьогоднішнього дня, але будуть інвестування (інвестовані. - Авт.) і в майбутнє", - пишуть у DT.UA редактор відділу Алла Єрьоменко та журналіст Ганна Люта.

"Нафтогаз" у прес-релізі запевнив, що заплатить за цей рік 60 млрд грн податків, уточнивши, що заплатить на 25 млрд грн більше, ніж бюджет країни витратить на пільги і субсидії.

Таке уточнення важливо, враховуючи той факт, що майже всі субсидії, заплановані на 2016 р. у державному бюджеті (близько 35 млрд грн), уряд спрямовує на оплату газу... "Нафтогазу", який ними ж і розрахується з бюджетом.

Як кажуть, "живих" грошей ця узаконена субсидионная схема не передбачає - такий собі кругообіг папірців. Хоча пан Вітренко наполегливо підкреслює, що варто вже позбутися від таких, так би мовити, атавізмів минулих часів, як "живі" і "неживі", тобто безготівкові гроші. Гроші є гроші. Однак Юрій Вітренко і фінансовий директор "Нафтогазу України" Сергій Коновець фактично підтвердили безготівковий обіг коштів.

Максимально спрощено обіг коштів виглядає приблизно так. Спочатку з держбюджету виділяються кошти на фінансування субсидій, органи соціального забезпечення розраховують розмір субсидії для споживачів газу і передають ці дані у вигляді реєстру постачальникам газу. Далі постачальники передають ці папірці "Нафтогазу" або його дочірнім підприємствам як оплату за спожитий субсидиантами газ, а НАК разом з компаніями, що входять в Групу "Нафтогаз", - "Укртрансгаз" і "Укргазвидобування", платить цими ж папірцями податки до держбюджету.

Отже, єдина відмінність - замість ОВДП, якими раніше держбюджет підтримував штани "Нафтогазу України", тепер виписують так звані протоколи на розраховану суму субсидій. Ці протоколи обертаються по колу: бюджет-споживач газу-постачальник газу (облгази)-"Нафтогаз"-бюджет.

"Грошей як таких (вибачте, пан Вітренко, але фактично ви і фінансовий директор пан Коновець це підтвердили) подібна схема не передбачає. Але всі можуть бути задоволені: бюджет виконаний, "Нафтогаз" отримує звання найбільшого платника податків у країні. Тобто може отримати, якщо не трапиться, як зазначили топ-менеджери "Нафтогазу", чогось непередбаченого. Останні події свідчать, що ймовірність настання таких непередбачених нюансів сверхпрогнозируема...", - пишуть Єременко і Люта.

Читайте також: У "Нафтогазі" вважають сильною свою позицію щодо судового розгляду з "Газпромом" в Стокгольмі

Цікаво, що "Нафтогаз" сподівається цього року, крім паперових протоколів, принести в державну казну живі гроші, навіть називає суму - 25 млрд грн. За рахунок чого? Або, точніше, за чий рахунок?

Аналізуючи оприлюднену фінансову звітність, можна передбачити наступне: максимум, що реально мав би заплатити "Нафтогаз" за півроку, - близько 5 млрд грн. Але ж не заплатив. Можливо, очікують, що за рахунок значного подорожчання газу для ТКЕ і скасування пільгової ціни для побутових споживачів в опалювальний період надходження від продажу газу стрімко зростуть і збільшаться платежі в бюджет ПДВ?

Також серед обіцяних виплат у 25 млрд грн може бути частина ренти, яку треба буде сплатити в бюджет компанії "Укргазвидобування" не "субсидіями", а саме грошима. Але враховуючи те, що сам "Нафтогаз" вкрай погано розраховується зі своїми дочірніми підприємствами - заборгованість НАКу перед компаніями держхолдингу "Укргазвидобуванням" і "Укртрансгазом" у першій половині поточного року порівняно з аналогічним періодом минулого зросла на 22% і досягла 23,6 млрд грн, що такі сподівання марні.

Однак менеджери НАК переконують, що ренту "Укргазвидобування" сплатила вчасно. А заборгованість не критична, в межах півторамісячної - близько 7,4 млрд грн. При цьому, за словами Коновця, на сьогоднішній день існують неоформлені субсидії на суму близько 7,5 млрд грн. "На кінець 2016 р. припускаємо, що поточна заборгованість не буде перевищувати допустимого місячного платежу", - уточнив Коновець. Тобто 4-5 млрд грн.

"Не лякайтеся, в масштабах багатомільярдного обігу "Нафтогазу" і "Укргазвидобування" ця сума справді не критична, запевнили нас фахівці навіть не з НАКу. Проте не критична за умови, що вона, як сказав С.Коновець, буде в межах щомісячних платежів. І що швидше "Нафтогаз" стане дотримуватися цих фінансових рамок, то скоріше подолає часовий дисбаланс", - пишуть автори статті.

Більше читайте у статті Алли Єрьоменко і Ганни Лютої "Чернетка фінзвітності "Нафтогазу": лакмусовий папірець або шагренева шкіра?" у свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі