Починаючи з 2008 р. уряд і НБУ витратили десятки мільярдів на підтримку банківської системи. Зокрема, уряд витратив на підтримку фінансового сектора 125,8 млрд грн, з яких 38 млрд - на рекапіталізацію Ощадбанку та Укрексімбанку.
Про це пише в своїй статті для DT.UA Василь Башко.
"На рекапіталізацію збанкрутілих банків, зокрема Укргазбанку, "Родовід банку" та банку "Київ", було витрачено загалом 36 млрд грн протягом 2008–2015 рр. На кінець третього кварталу 2015-го обсяг нерозподілених збитків Ощадбанку становив 14,3 млрд грн, або 54% від обсягу рекапіталізації у 2008–2015 рр.; Укрексімбанку - 17,6 млрд (94% від обсягу рекапіталізації), Укргазбанку - 9,2 млрд грн (70%)", - йдеться в статті.
За словами Башка, деяку частину цих витрат вдасться повернути у вигляді надходжень від реалізації придбаних активів. Однак, враховуючи, що частка повернутих коштів становитиме менше 50% від витрат рекапіталізації цих банків, а також ринкову вартість капіталу в цей період, ці втрати можна вважати безповоротними.
"НБУ також здійснював великі обсяги квазіфіскальних витрат. По-перше, через надання кредитів рефінансування почасти за дуже вигідними для комерційних банків ставками. Обсяг наданих кредитів рефінансування збільшився з 1,8 млрд грн у 2007 р. до 113,8 млрд на кінець 2015-го. Але знову ж таки, у зв'язку з відсутністю альтернативної ринкової оцінки вартості кредитів рефінансування визначити обсяг КФВ важко. По-друге, внаслідок втрат, пов'язаних із неповерненням кредитів рефінансування, які надані збанкрутілим банкам. Зокрема, у табл. 5 відображено стабілізаційні кредити та кредити для збереження ліквідності збанкрутілим банкам, видані в 2008–2015 рр. із найбільшими обсягами рефінансування", - йдеться в статті.
Башко зазначає, що найбільшу серед банкрутів суму отримав банк "Надра" - 10,4 млрд грн.
"Виходячи з даних НБУ про обсяг наданих кредитів і звіту банку, зрозуміло, що на кінець 2015-го цих коштів так і не було повернуто. Згідно із звітністю банку "Фінанси та кредит" на кінець 2014-го, з отриманих у 2008–2009 рр. 6,4 млрд грн він погасив половину. Тому при підрахунку квазіфіскальних і фіскальних субсидій вважатимемо втраченими для держави 3,2 млрд грн, що залишилися, та позики, надані у 2014–2015 рр. Кредити рефінансування під заставу неліквідних активів іншим трьом банкам, відображеним у табл. 5 (на сайті DT.UA), вважатимемо також втраченими", - йдеться в статті.
Нагадаємо, власний капітал групи найбільших українських банків зменшився за минулий рік майже вдвічі (з 99 млрд грн до 54 млрд).
Детальніше про квазіфіскальні витрат держави читайте в статті Басилия Башка "Квазіфіскальні витрати і бюджетні субсидії: скільки коштує "безкоштовний" сир" у свіжому випуску тижневика "Дзеркало тижня. Україна".