Діючі найбільші банки України за минулий рік втратили майже половину власного капіталу

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Діючі найбільші банки України за минулий рік втратили майже половину власного капіталу DT.UA опублікувало свіжу звітність найбільших українських банків © Ведомости
Скорочення регулятивного капіталу в цілому по групі 1 склало 37,2 млрд грн.

Власний капітал (ВК) групи найбільших українських банків зменшився за минулий рік майже вдвічі (з 99 млрд грн до 54 млрд). Про це свідчать показники банків першої групи (за класифікацією НБУ, з активами більше 0,5% загальносистемних), опубліковані в поточному номері DT.UA.

Скорочення регулятивного капіталу 1) в цілому по групі склало 37,2 млрд грн (з 126,2 до 89 млрд). При цьому його адекватність (достатність – Н2), навпаки, зросла - з 6,0 до 10,8%.

При цьому у двох банків групи – Промінвестбанку і державного Укрексімбанку значення власного капіталу виявилося негативним. Так у Промінвестбанку ("дочка" російського ВЭБу) , після втрати 16,2 млрд. ВК за 2015 р., його значення склало мінус 10,1 млрд. При цьому в прес-службі Укрексімбанку, який DT.UA звернулося як в один з трьох найбільших банків, оголошених Нацбанком системними (інші два – Приватбанк та Ощадбанк) відмовилися давати які-небудь коментарі, пославшись на те, що звітність банку ще знаходиться на стадії підготовки.

Читайте також: DT.UA публікує свіжі дані фінансової звітності 13 найбільших банків України

Найбільшим власним капіталом за національними стандартами фінзвітності мали Приватбанк (27,54 млрд) і державний Ощадбанк (9,89 млрд.).

Як раніше повідомлялося, ще на початку року Кабмін оголосив про збільшення статутних капіталів Ощадбанку (4,96 млрд) та Укрексімбанку (9,32 млрд), а в Промінвестбанку, який виявився на межі введення тимчасової адміністрації, проблема капіталізації повинна бути хоча б частково вирішена за рахунок оголошеного наприкінці лютого вливання на 20 млрд грн (800 млн дол.).

Як пише автор статті, в якій опублікована звітність, Ю. Сколотяний, Нацбанк так і не опублікував результати минулорічних стрес-тестів по найбільшим банкам. При цьому в ЗМІ просочувалася інформація і про те, що загальна потреба в рекапіталізації системи оцінюється в 150-200 млрд. грн (і це – ще до останнього витка девальвації), а багато хто, в тому числі і найбільші банки, працюють з негативним капіталом. Нагадаємо, що другий раунд діагностичного обстеження 20 найбільших банків України було започатковано рівно рік тому – 24 квітня 2015-го. Згідно з програмою розширеного фінансування EFF з МВФ результати щодо оцінки потреби в капіталі 10-ти найбільших банків повинні були бути доступні ще наприкінці серпня минулого року, наступних 10-ти – в кінці жовтня. Протягом трьох місяців після цього банки повинні були підготувати плани докапіталізації. Однак після цього терміни завершення стрес-тестів та надання планів щодо рекапіталізації двічі переносилися – спочатку на кінець листопада 2015-го, а потім на 1 лютого 2016-го для першої десятки, і на 1 квітня – для другої. Відповідно, банки першої десятки повинні були забезпечити позитивне значення капіталу до 1 квітня 2016 року, а другий - до 1 травня 2016, значення достатності на рівні не менше 5% - до 1 вересня, 1 жовтня 2016 року відповідно.

З оприлюдненої публічно в нинішньому році фрагментарної інформації, потреба в докапіталізації отсутвовала у чотирьох з 20-ти найбільших банків, а п'ять установ вже виконали програму докапіталізації. Про решту підсумків і показників окремих банків, виходить, можна тільки здогадуватися.

Також можна поки тільки здогадуватися, наскільки від вищевказаних показників будуть відрізнятися очікувані фінрезультати банків за МСФЗ. Причому очевидно, що далеко не в кращу сторону, так як більш адекватні класифікація активів та оцінка ризиків передбачатимуть необхідність для банків зафіксувати значно менш привабливі показники результатів своєї діяльності.

Детальніше про стан української банківської системи читайте у статті "(Не)зараховані звіти" редактора відділу макроекономіки DT.UA Юрія Сколотяного у свіжому випуску тижневика "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі