Третій президент України Віктор Ющенко закликав лідерів Партії регіонів розірвати газові угоди з Росією в міжнародних арбітражних судах.
«Я закликаю владу подати позов в один з європейських арбітражних судів і врегулювати газові відносини з Росією, використовуючи для цього всі можливі механізми», - сказав третій президент.
Через рішення Ющенка в газовій сфері Україна втратила $38,6 млрд
Більш того, заявив Ющенко, він бачить «серйозні загрози для України у зв'язку зі штрафами за невибраний за договорами газ».
«Штраф за невикористаний газ за три роки дорівнює річному споживанню Україною газу, і ще до початку 2013 року Росія може вимагати сплатити $16-18 млрд штрафу, що рівноцінно державній капітуляції», - заявив Ющенко.
У зв'язку з цим він порадив вдатися до досвіду інших країн, і оскаржити можливі штрафи за невикористаний газ в Стокгольмському арбітражному суді (Швеція) та Міжнародному арбітражному суді Федеральної палати економіки Австрії у Відні.
Визнання недійсним газової угоди в українських судах залишить Україну без газу
Варто відзначити, раніше ZN.UA підрахувало, що якби Віктор Ющенко не дав добро на присутність «РосУкрЕнерго» як посередника, а потім і монопольного постачальника газу в Україні, «поховавши» таким чином контракти із закріпленою до 2011 року ціною газу у $50 , Україна заплатила б за імпортований газ лише $25,7 млрд, а не $ 64300000000, як довелося насправді. Таким чином, рішення Ющенка в газовій сфері обійшлися Україні втратами $38,6 млрд за 10 років.
Нагадаємо, контракт "Газпрому" і "Нафтогазу" містить умову "бери або плати" (take-or-pay), яке поширюється на 80% обсягу закупівлі газу, передбаченого за контрактом. Виходячи з річного контрактного обсягу на 2012 рік в 52 млрд куб м, Україна повинна була б сплатити не менше 41,6 млрд куб м.
Однак у зв'язку з несправедливо високою ціною на російський газ Україна заявила про намір знизити його закупки в 2012 році до 27 млрд куб м. Разом з тим у РФ стверджують, що час для переговорів щодо обсягів закупівель палива на цей рік було упущено: зміни повинні бути зафіксовані не пізніше, ніж за півроку до початку поставок.
На думку юристів, у разі розглядів між "Нафтогазом" і "Газпромом" у Стокгольмському арбітражі, шанси в України виграти набагато вищі, ніж у Росії. Однак влада поки не поспішає з судовими розглядами, і ось вже другий рік поспіль все ще розраховує добитися зниження ціни шляхом "мирних" переговорів. !zn
Читайте також:
Список «Газпрому». Арбітражний
Стокгольмський арбітраж створив прецедент, який може допомогти Україні в газових переговорах з РФ
«Газпрому» загрожує штраф Єврокомісії у розмірі понад 10 мільярдів євро
Росія на прикладі Молдови показала Україні, як добитися знижки на газ
Литва подає в суд на «Газпром» через переплати за газ
Україна могла б відстоювати свої інтереси перед «Газпромом», використовуючи антимонопольні важелі
Збиток від дій Януковича в 2004 році може посперечатися з «газовою справою» Тимошенко