Україна цілком реально може стати незалежною від імпортних поставок газу протягом 3-5 років, і в тому, що останніми роками країна відсунулася від цієї мети, відповідальність лежить безпосередньо на трьох людях. Про це заявив глава НАК "Нафтогаз України Юрій Вітренко в інтерв'ю" "РБК-Україна".
За словами Вітренка, падіння видобутку, яке останнім часом демонструє "Укргазвидобування", напряму пов'язане з керівництвом цією компанією Андрієм Фаворовим та відповідальним за цей напрямок в "Нафтогазі"- Отто Ватерландером. Обоє це креатури попередника Юрія Вітренка на посаді глави "Нафтогазу" - Андрія Коболєва.
"Коли за це відповідав Фаворов, видобуток дійсно падав. Потім за це відповідав Отто Ватерландер, і він продовжував падати", - зазначив Вітренко.
При цьому, він наголосив, що вважає саме цих людей безпосередньо відповідальними за падіння видобутку газу в Україні. Він підкреслив, що обоє не були фахівцями з видобутку, але попри це їм була довірена ця функція.
"Насправді, від людей це залежить. Це не питання, що я приходжу особисто і кажу, що цей кран треба крутити ось так ось, а не ось так. Або подивився своїм експертним поглядом і кажу, що бурити потрібно на 6311 метрів, тому що ви пробили тільки на 6310 метрів і не торкаєтеся газового горизонту. Ось метр ще добурите, будь ласка, і все буде добре. Я не претендую на це, але у цьому сенс роботи менеджера. У мене принцип дуже простий. Той же Фаворов або той же Отто Ватерландер – не фахівці у видобутку", - заявив Вітренко.
Вітренко також нагадав, що за часів, коли він особисто координував "Укргазвидобування", видобуток зростав.
"Останній рік, коли я координував і Прохоренко керував "Укргазвидобуванням", то видобуток виріс у рік на один мільярд кубів. Це значний обсяг. Звичайно, хочеться більше, але, принаймні, він зріс. Коли я був головою наглядової ради "Укрнафти" – це був 2019 рік – видобуток теж зріс на 4%, але все ж зріс. Коли я не координував "Укргазвидобування", видобуток відразу почав падати", - зазначив Вітренко.
Падіння видобутку, як випливає зі слів Вітренка, є також відповідальністю Андрія Коболєва, який призначав на посади непрофесіоналів.
"У моїй картині світу ефективність роботи залежить від професійності та компетентності. Тому я даю більше повноважень і більше відповідальності професіоналам з успішним виробничим досвідом, і вибудовую систему управління, яка дозволяє чесним професіоналам реалізувати свій потенціал і потенціал ресурсів, які є у компанії, а у разі національної компанії – у країни", - сказав він.
"Важливий нюанс, Андрій Фаворов був не просто координатором, він став керівником "Укргазвидобування". Коболєв дав Фаворову всі повноваження повністю керувати всім видобутком, у тому числі "Укргазвидобуванням"", - додав Вітренко.
Він також звернув увагу, що вся робота "Нафтогазу" за часів Коболєва будувалася на непрофесійних підходах та, подекуди, приховуванні реальних показників.
"Потім прийшли міжнародні аудитори, яких вони самі найняли. Були виявлені помилки у складанні звітності за міжнародними стандартами, і в результаті у компанії ... збиток. Швидше за все, це була не просто помилка з боку попереднього менеджменту, це була усвідомлена маніпуляція, розповідати, що при них компанія вже знову стала прибутковою. Насправді "Нафтогаз" тоді залишався збитковий. Тільки після зміни менеджменту компанії вдалося у другому кварталі (2021 року, - ред.) вийти на прибуток", - наголосив Вітренко.
Він зазначив, що за грамотного менеджменту Україна має усі можливості через 3-5 років взагалі не імпортувати газ.
"Якщо Україна все робитиме правильно, то через 3-5 років ми взагалі не маємо імпортувати газ", - підкреслив Вітренко.
Нагадаємо, раніше Вітренко також заявляв, що "Нафтогаз" лише у 2021 році експортував близько 200 млн. куб. м газу. Компанія була змушена це робити за контрактом, укладеним попереднім менеджментом. Експорт продовжувався в умовах падіння видобутку газу в країні.
Читайте також на ZN.UA, яким чином Отто Ватерландер опинився в "Нафтогазі". Про це йдеться в матеріалі Олексія Кучеренка - "Про міфи і "Нафтогаз"".