Через війну, яку розпочала Росія, багато українців були змушені покинути свої домівки та стати внутрішньо переміщеними особами (ВПО). Фахівці «Юридичного порадника для ВПО» розповіли, чи мають право на державну грошову підтримку переселенці, які повернулися з-за кордону.
Вони нагадали, що 24 листопада набрали чинності зміни до Порядку надання допомоги на проживання ВПО, якими, серед іншого, була переглянута державна політика щодо переміщених українців, які повернулися з-за кордону.
Так, відповідно до п. 8 Порядку особа, яка повернулася з-за кордону, має право на отримання допомоги на проживання за дотримання сукупності умов:
- стала на облік як внутрішньо переміщена особа;
- звертається за допомогою вперше. Особа вважається такою, що звертається вперше, якщо їй не призначалася і не виплачувалася допомога відповідно до Постанови Кабміну від 20.03.2022 р. № 332 до дня звернення;
- звертається за допомогою не раніше, ніж через 15 робочих днів після повернення в Україну. Беруться до уваги лише робочі дні - суботу, неділю та святкові і неробочі дні (якщо такі будуть!) враховувати не варто;
- відповідає майновим критеріям, які встановлені для отримання допомоги на проживання.
Допомога не буде призначена, якщо:
- уповноважена особа з сім’ї або окремий отримувач допомоги з сім’ї зареєстрували/задекларували місце свого проживання у житловому приміщенні/частині житлового приміщення, що зруйновані або пошкоджені внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією РФ, після факту їх пошкодження чи руйнування. Виняток: малолітні та неповнолітні діти;
- орган соціального захисту населення отримав інформацію від правоохоронних органів про те, що особу (отримувача) було засуджено за вчинення кримінального правопорушення проти основ національної безпеки України або оголошено у розшук.
Нагадаємо, хто може продовжити отримання допомоги ще один шестимісячний період, тобто з 1 лютого 2024 по 31 липня 2024. Відповідно до змін, запроваджених постановою Кабміну №709 від 11.07.2023 р, всі отримувачі допомоги на проживання ВПО були умовно поділені на дві групи.