Кабінет Міністрів затвердив порядок консервації деградованих, малопродуктивних та техногенно забруднених земель, господарське використання яких є екологічно небезпечним. Відповідну постанову було схвалено на засіданні Уряду 19 січня.
Як наголосив прем'єр-міністр України Денис Шмигаль, в Україні наразі потребують відновлення мільйони гектарів земель.
"Наразі мільйони гектарів земель знаходяться у зношеному стані, або деградовані та потребують відновлення", - заявив Шмигаль.
Він також зазначив, що проблема земельних ресурсів та їх відновлення стає дедалі актуальнішою, оскільки клімат в Україні змінюється, і це є необхідною складовою для ефективного землекористування у майбутньому.
"Наприклад, там де був степ наразі виникає необхідність збільшення лісистості, зокрема для захисту ґрунту", - пояснив Шмигаль.
Ухвалений Кабміном порядок консервації земель передбачає орієнтовні показники, що характеризують ґрунтові властивості й зумовлюють необхідність консервації.
При цьому, в Україні можуть прийняти новий законопроєкт щодо відновлення родючості та охорони ґрунтів. Проєкт закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо охорони ґрунтів та відтворення їх родючості" було виставлено на громадське обговорення у грудні 2021 року.
Проєктом пропонується внести зміни до Земельного Кодексу, законів "Про охорону земель", "Про державний контроль за використанням та охороною земель", "Про землеустрій", "Про державний земельний кадастр", які дозволять врегулювати процедуру державного контролю за охороною земель.
Як писала ZN.UA, площа деградованих сільгоспугідь в Україні вимірюється мільйонами гектарів. Значна частина сільгоспугідь України перебуває на межі деградації: схилові, засолені, закислені ґрунти. Турбує запитання: якою буде доля цих земель у майбутньому? Читатйе про це в матеріалі Арсена Вітера - "Ринок землі. Погляд біолога".
Земля — найцінніший ресурс України, який ми втрачаємо. В гонитві за прибутками ми витискаємо з неї максимум і не думаємо про те, що буде завтра. Між тим, як і чисте повітря та придатна до вживання вода, земля теж може деградувати. Тоді знамениті українські чорноземи стануть історією, а з амбіціями аграрної наддержави доведеться розпрощатися. Вже сьогодні світові експерти оцінюють рівень деградованості українських ґрунтів у 20–40%. Про це йдеться в матеріалі голови Державної екологічної інспекції України Андрія Мальованого - "Земля на межі виснаження".