Українські виробники та експортери в поточному році вже вичерпали всі основні квоти Європейського Союзу на безмитні поставки сільськогосподарської продукції, за винятком м'ясної продукції, повідомили в Міністерстві аграрної політики і продовольства.
"У нас вибрані квоти на мед, овес, цукор, крупи (зокрема ячмінь, солод), оброблені томати... Також вичерпані квоти на виноградні і яблучні соки, ми також можемо нарощувати (поставки – ред.)", – повідомив директор департаменту міжнародного співробітництва МінАП Олександр Романовський в ході круглого столу, повідомляє УНІАН.
Також вичерпані квоти по курятині, пшениці, кукурудзі.
За словами чиновника, оброблені томати, а також яблучні соки є перспективним продуктом, який користується попитом на європейському ринку, і поставки яких можуть бути збільшені ще більше.
"Основні великі квоти Україна вибирає постійно і демонструє хороші показники. Зокрема, можна згадати той же цукор, який ми почали експортувати, і він користується попитом. Це продукція з великою доданою вартістю, і це важливо для наших виробників", – зазначив він.
Невичерпаними залишаються квоти щодо м'ясної продукції (через складність сертифікації), а також за іншими несуттєвим групам товарів - наприклад, на гриби, часник.
На думку експертів, темпи використання українськими аграріями квот на безмитний експорт будуть рости. "Процес потрапляння української аграрної продукції на ринок ЄС може займати від 1 року до п'яти років, але однозначно це нелегка справа виходить в українських аграріїв, виходить успішно. Я більш ніж упевнений, що цей темп продовжиться і більшість квот будуть вичерпуватися і далі", – вважає гендиректор Українського клубу аграрного бізнесу (УКАБ) Тарас Висоцький.
На сьогодні частка ЄС у загальній структурі зовнішньоторговельного обороту сільськогосподарської продукції України становить 33,9%. В кінці вересня Євросоюз розширив доступ ще ряду товарів з України. Завдяки рішенням ЄК про додаткових торгових преференціях Україна зможе додатково поставляти товари в ЄС на $ 200 млн.