Місія Міжнародного валютного фонду щодо України, яка працювала в онлайн-режимі з 11 до 22 листопада 2022 року, завершила свою роботу досягненням угоди на рівні персоналу (Staff-Level Agreement, SLA) щодо умов Моніторингової програми. Про це повідомляє Національний банк України.
Відповідна угода є необхідною передумовою для розгляду керівництвом МВФ питання щодо затвердження моніторингової програми та обговорення цього питання Радою виконавчих директорів МВФ.
Моніторингова програма не передбачає надання фінансування, водночас її затвердження сприятиме залученню фінансування від інших міжнародних донорів у 2023 році.
Щодо зобов'язань, які бере на себе Україна, завісу трохи підняв Національний банк України. Саме належна реалізація Україною зобов'язань за цією програмою допоможе перейти до нової програми МВФ.
Так, визначено заходи, які мають утримувати макроекономічну та фінансову стабільність в Україні.
Домовилися, що:
- Національний банк оновить Стратегію фінансового сектору, що передбачатиме нову оцінку стійкості банківської системи та нову концепцію їх рекапіталізації;
- будуть вживатися певні заходи щодо роботи з непрацюючими кредитами;
- а також будуть розроблені плани подальшого забезпечення безперебійного функціонування фінансового сектору.
Україні доведеться все ж таки повернутися до практики корпоративного управління при управлінні державними компаніями. Під час зустрічей з представниками МВФ розглядалася необхідність:
- відновлення зусиль зі закріплення належної практики корпоративного управління на державних підприємствах та в державних банках;
- захисту незалежності їх наглядових рад.
Крім того, обговорювалися заходи фіскальної політики, які включають:
- шляхи підвищення податкових надходжень;
- кроки для активізації внутрішнього ринку державних запозичень, що дасть змогу уникнути необхідності монетарного фінансування бюджету у 2023 році.
"Ми вдячні колегам з Фонду за розуміння того, наскільки сьогодні час є важливим для України. Ми й надалі відчуваємо підтримку з боку МВФ та, я переконаний, маємо спільну позицію щодо подальшої співпраці. Зі свого боку, підтверджую, що ми готові до роботи за новою програмою й до виконання закладених до неї зобов'язань для збереження макрофінансової стійкості нашої країни", – наголосив Голова Національного банку України Андрій Пишний.
Нагадаємо, Україна планує у 2023 отримати від США та Міжнародного валютного фонду 20 мільярдів доларів.