Україна досі купує російське паливо, але тепер із європейськими документами

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Увесь газ, що їде з Прибалтики без сертифіката, є російським. Але і наявність сертифіката не означає, що купується не російське паливо.

Попри докорінну заміну постачальників скрапленого газу в Україну, є підстави вважати, що ми досі купуємо російське паливо, просто тепер із європейськими документами. Про це заявляють експерти «Консалтингової групи А-95».

Так, за час повномасштабної війни у 2022 р. з Латвії та Литви в Україну було відвантажено 82 тис. т скрапленого газу. При цьому під кінець року темпи помітно зросли.

Успіх нового напрямку зумовлений єдиним фактором - ціною. Газ на латвійських базисах значно дешевше від європейського ресурсу в будь-якій сусідній країні. У січні різниця цін між цінами різних джерел постачань перевищила 120 дол./т або 15%.

При цьому лише 5% обсягу з Прибалтики мали сертифікат Orlen, ще 38% мали інший сертифікат, як правило EUR1, а 57% прибули взагалі без сертифіката.

Звідки ж береться стільки газу у Прибалтиці? Євростат показує чітко показує, що до 90% газу йде туди з Росії. Тобто увесь газ, що їде з Прибалтики без сертифікату є російським. Це має бути зрозумілим. 


А що ж з газом, який має сертифікат EUR1? Варіантів два.

Перший – сертифікати можна отримати не зовсім правомірним шляхом. Наприклад, подати в орган, що їх імітує (щось на кшталт Торговельно-промислової палати), не зовсім точні документи.

І не варто забувати, що оборот російського газу у ЄС не заборонений і нічим не обмежений.

Другий варіант – карусель. Припустимо, компанія з Литви, Латвії чи Польщі реально замішала експортну партію європейським газом більше ніж на 51% і чесно отримала відповідний сертифікат. Питання лише в тому скільки разів цей конкретний сертифікат був пред’явлений на українському кордоні.

Отже, підсумовуючи сертифікатну історію, експерти констатують, що левова частина газу, що йде в Україну з Латвії та Литви без сертифіката Orlen Lietuva, має російське походження.

Детальніше читайте про це на ZN.UA в матеріалі "Європейський газ із російським присмаком" експертів «Консалтингової групи А-95» Артема Куюна та Івана Марченкова.

Нагадаємо, Росія знайшла лазівку, щоб продавати своє пальне навіть в США, попри американські санкції забороняють імпорт російської нафти і нафтопродуктів.

А для перевезення підсанкційної російської нафти у світі формується «тіньовий флот». Росія і тут знайшла спосіб обійти обмеження.

 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі