Європейська комісія розгляне рішення уряду в Будапешті, яке дозволяє лише автомобілям з угорськими номерними знаками купувати бензин за обмеженими цінами на АЗС країни. Про це повідомляє Euractiv з посиланням на джерела в Єврокомісії.
За словами джерела, влада Угорщини не повідомила заздалегідь про запланований захід Комісію, яка дізналася про цей крок із преси.
Водночас, відповідно до директиви про послуги, яка є обов'язковою для всіх країн ЄС, держави повинні забезпечити, щоб компанії не дискримінували одержувачів послуг, застосовуючи вищі ціни через національність або країну проживання одержувача, а диференційований підхід допускається лише в тому випадку, якщо відмінності відповідно обґрунтовані.
Єврокомісія проведе розслідування, щоб визначити обсяг, зміст та мотивацію і обґрунтування різних цін для споживачів на єдиному ринку ЄС.
"Має бути цілком зрозуміло, що вільне переміщення товарів та послуг на внутрішньому ринку є нашою найсильнішою перевагою у забезпеченні поставок по всій території ЄС", - сказав представник Єврокомісії, наголосивши, що обмеження можуть бути виправдані лише на основі таких переважних підстав як громадський порядок, громадська безпека чи здоров'я населення або інші неекономічні обов'язкові вимоги, встановлені прецедентним правом.
Нагадаємо, Угорщина має найнижчі ціни на пальне в ЄС. 27 травня уряд Угорщини раптово оголосив, що з наступного дня лише автомобілям з угорськими реєстраційними номерами буде дозволено заправляти бензин або дизельне паливо за ціною 1,22 євро (480 форинтів) за літр.
Заморожування цін на бензин подавалося урядом як важливий антиінфляційний захід.
При цьому, право ЄС має наднаціональний характер, оскільки має вищу юридичну силу щодо національного права держав-членів.
Держави-члени делегували значну частину своїх повноважень Європейському Союзу, закріпивши це в установчих договорах (Договорі про ЄС та Договорі про функціонування ЄС). Таке делегування відбулося у багатьох сферах, починаючи з комерційних питань та закінчуючи соціальним захистом або правами споживачів.
До компетенції держав-членів залишаються віднесеними лише сфери, які становлять внутрішньодержавний інтерес та захищені від втручання з боку ЄС, однак не можуть реалізовуватися державами-членами на шкоду Союзові. Зокрема, це:
- форма правління,
- адміністративний поділ,
- система органів державної влади,
- судоустрій,
- громадянство,
- державні кордони,
- національна безпека,
- оборона тощо.
Держави-члени мають право ухвалювати акти лише на виконання відповідних приписів ЄС. До таких сфер віднесено (ч. 1 ст. 3 Договору про функціонування ЄС):
- митний союз;
- встановлення правил конкуренції, необхідних для функціонування внутрішнього ринку;
монетарна політика (тільки для держав-членів, валютою яких є євро); - збереження морських біологічних ресурсів у рамках спільної політики у сфері рибальства;
- спільна торгівельна політика.
Більшість правових актів ЄС підпадають під категорію спільної компетенції. Цей перелік наведено у статті 4 Договору про функціонування ЄС:
- внутрішній ринок;
- соціальна політика;
- економічна, соціальна та територіальна єдність;
- сільське господарство, рибальство (за винятком питань щодо збереження морських біоресурсів);
- навколишнє середовище;
- захист прав споживачів;
- транспорт;
- транс'європейські мережі;
- енергетика;
- простір свободи, безпеки та справедливості;
- спільні проблеми безпеки,
- питання охорони здоров'я (щодо аспектів, визначених у Договорі про функціонування ЄС).
Як писала ZN.UA, хоч Угорщина і приєдналася до санкцій ЄС проти Росії, прем’єр-міністр Віктор Орбан робить усе, аби підтвердити свою репутацію одного з найбільш проросійських лідерів у Європі. Читайте про це в матерілі Володимира Кравченка - "Чому Орбан підігрує Путіну".
ZN.UA неодноразово писала про проблеми, які виникають в Угорщини в рамках європейської сім'ї. Нагадаємо, про частину цих публікацій:
- Європейські маневри Орбана
- Прем'єр Угорщини порівняв ЄС з СРСР
- Угорщина. Найкращі друзі Росії
- Угорщина: ставка на Росію
- Підемо своїм шляхом: Угорщина проігнорувала рішення ЄС про відкриття кордонів
- Угорщина і Євросоюз посперечалися на ЛГБТ-тематику
- ЄС пригрозив Угорщині, Польщі і Чехії судом за відмову приймати біженців
- Орбан про вето Угорщини щодо Гонконгу: "Безрезультатні заяви ЄС - це привід для сміху"
- Угорщина відмовилася голосувати за енергетичні санкції проти Росії – МЗС
- Угорщина відмовилася від розміщення додаткових військ НАТО в країні
- ЗМІ дізналися, яка країна заблокувала вступ України до кіберНАТО
- Орбаноміка з російським ядерним приводом
- МЗС звинуватило Угорщину в спробі створити анклав в Закарпатті
- Угорщина знайшла, як обійти всі обмеження для купівлі газу в РФ
- Три члени "Вишеградської четвірки" скасували зустріч у Будапешті
- ЄС хоче відкупиться від Угорщини в обмін на запровадження нафтового ембарго проти Росії
- Прем’єр Угорщини назвав новий пакет санкцій ЄС проти Росії "історичною помилкою"