Банки стримано фінансують економіку у першу чергу через неможливість адекватно відстояти свої інтереси у судових суперечках з позичальниками. Про це ZN.UA розповіла директор департаменту фінансової політики Міністерства фінансів Тетяна Сисоєва.
"У нас сьогодні склався явний перекіс у прийнятті рішень у судових суперечках не так на користь банківської системи", - зауважила Сисоєва.
У свою чергу директор департаменту аналізу і прогнозування грошово-кредитного ринку НБУ Сергій Кораблін підкреслив, що банківський сектор має достатньо ресурсів для кредитування. Так, якщо в середньоденному вимірі за 6 місяців 2012 року обсяг вільних ресурсів банків на коррахунках у НБУ становив 20 млрд грн, то за аналогічний період 2013 року - 25 млрд грн.
"Минулого тижня центробанк провів позачерговий тендер рефінансування на рік, оголошений обсяг - 1 млрд 600 млн грн. Відвантажили 1 млрд 470 млн... Щотижня, по середам НБУ за заздалегідь оголошеним планом проводить тендери з рефінансування банків. Три тижні - коротке рефінансування, четвертий - середньостроковий тендер до 90 днів. З початку року банкам було запропоновано взяти рефінансування за цим інструментом на 4 млрд. Обрано - 3 млрд. Були тендери, на яких не було жодної заявки від жодного банку", - констатував представник НБУ.
У той же час, Кораблін вказав на те, що відносно невисокі темпи зростання кредитного портфеля банків зумовлені у т.ч. динамічним погашенням старих валютних кредитів. "Якщо візьмемо приріст кредитів у річному обчисленні, який був виданий у національній валюті банками за 6 місяців цього року, то виявиться, що темп річного приросту склав 8,2%. Слабо? Не слабо. В іноземній валюті скоротився на 0,4%. Скорочення йде чотири роки поспіль ", - зазначив директор департаменту аналізу і прогнозування грошово-кредитного ринку Національного банку.
Кораблін також зазначив, що завдяки обмеженням на валютне кредитування валютні дисбаланси у банківській системі зменшуються.
"На початок жовтня 2008 року розрив між кредитами, виданими в інвалюті, і депозитами, які були в банківській системі, становив приблизно 40 млрд доларів, а сьогодні - 8 млрд... Крім того, на початок кризи заборгованість населення за інвалютними кредитами до їхнього доходу (за вирахуванням податків та обов'язкових виплат) становила 31%. На початок поточного року ця цифра зменшена до 8%. У чотири рази! Це вражаючий результат. Коли зустрічаєшся з іноземними інвесторами і пояснюєш їм, що зроблено, вони дивуються", - запевнив Кораблін. !zn
Читайте також:
Кредитування зросло на 3% з початку року, - НБУ
Нацбанку потрібно буде жорстко контролювати випуск банківських векселів