Український державний холдинг "Нафтогаз", що скоротив цьогоріч імпорт російського газу на 30 відсотків, планує і надалі зменшувати постачання з Росії, подвоївши у 2014 році закупівлі в Європі. Про це міністр енергетики України Едуард Ставицький повідомив в інтерв'ю Reuters.
"Я думаю, що це (імпорт з Європи) буде близько 2,0-2,5 мільярда кубічних метрів газу за підсумками 1 січня 2014 року, в 2014 році - не менше 5 мільярдів за тими планами і заявками, які я вже бачу", - сказав Едуард Ставицький.
За його словами, очікується, що середня ціна європейського газу, що постачається в рамках річного контракту з німецькою компанією RWE, за період з вересня 2012 року до вересня 2013 року складе 385 доларів за тисячу кубометрів, у той час як російський газ коштував понад 400 доларів за тисячу кубометрів.
"Технічно ми на сьогодні можемо забезпечити (імпорт) 6,5 мільярдів кубометрів (на рік)", - сказав Ставицький.
Також, за його словами, з часом Україна розраховує продовжити знижувати залежність від російського палива за рахунок зрідженого газу (ЗПГ), який хоче отримувати танкерами по Чорному морю, і за рахунок освоєння родовищ на морському шельфі та видобутку сланцевого газу.
За словами Ставицького, через плавучий термінал, який Україна планує орендувати в американської компанії Excelerate Energy, можна буде одержати близько 5,0 мільярдів кубометрів палива на рік.
Окрім того, міністр нагадав, що Україна підписала у цьому році угоду про розподіл продукції з компанією Shell, що передбачає розробку Юзівського родовища сланцевого газу.
За словами Ставицького, зараз Україна близька до підписання ще двох угод з великими міжнародними компаніями. Місцеві ради на заході країни повинні цього тижня розглянути проект угоди з Chevron на розробку Олеського родовища сланцевого газу.
"Ми хочемо видобувати 8-10 мільярдів (кубометрів газу) на Юзівській площі і 3-5 на Олеській", - сказав Ставицький.
Також завершується підготовка угоди з консорціумом ExxonMobil і Shell щодо розробки Скіфської ділянки на шельфі Чорного моря. "Я думаю, її буде підписано в найближчі два місяці", - сказав Ставицький.
За його словами, на Скіфській ділянці видобуток через п'ять років може скласти близько 10 мільярдів кубометрів.
Ставицький вважає, що з урахуванням інших запланованих проектів з видобутку вуглеводнів на шельфі Чорного моря Україна до 2020 року зможе повністю забезпечити себе газом.
Україна вважає, що якщо всі перераховані плани будуть реалізовані, власний видобуток палива зможе замістити газ, що купується "Нафтогазом" у російського Газпрому, імпорт якого в цьому році планується в обсязі 18 мільярдів кубометрів.
Але Ставицький заявив, що Україна все ще сподівається знайти компромісне рішення з Росією на найближчі роки, використовуючи свої нові ресурси як важіль.
"На сьогоднішній день ми не можемо повністю відмовитися від постачань із Росії, навіть якщо б ми цього хотіли", - сказав Ставицький.
"Нам здається, що наші партнери не зовсім розуміють наш настрій і наші рішучі дії щодо диверсифікації (постачань), і тому вони живуть сьогоднішнім днем". !zn
Читайте також:
Україна в липні збільшила імпорт газу з Росії
Україна почала в 1,5 рази більше імпортувати реверсного газу з Угорщини
Приєднання вітчизняної ГТС до системи газопроводів Європи вигідне для України