Росія продовжує тримати європейський ринок газу "на голодному пайку". Дивлячись на попередні плани щодо постачання російського газу на ринок Європи наступного місяця, можна зробити висновок, що ситуація не покращиться.
Так, «Газпром» вкотре вирішив не бронювати додаткові обсяги трубопроводу для транспортування палива на захід через Україну під час щомісячного аукціону 17 січня.
Голова Оператора ГТС повідомив, що за першу 16 діб 2022 року середньодобовий обсяг транзиту склав лише 52,4 млн кубометрів газу. Для порівняння, у січні 2019 року він був вищим у п'ять разів - більш ніж 250 млн куб. м газу. Нинішній показник також менший за обсяг транзиту в "ковидному" 2020 році (83,4 млн кубометрів) і в 2021 році (124,6 млн кубометрів). Таким чином, він найнижчий за чотири роки.
Крім того, на лютий було зарезервовано нульові потужності для доставки газу до Німеччини через станцію «Мальнов», де закінчується російський газопровід «Ямал-Європа». Про це пише enkorr із посиланням на worldoil.
Іншими словами, Європа бореться із найгіршою енергетичною кризою за останні десятиліття. Від подальшого зростання цін рятує зростання постачань скрапленого природного газу (ЗПГ) зі США, але потоки від основного постачальника палива – «Газпрому» – низькі, і ринок не може на це не реагувати. Невизначеність щодо воєнних дій в Україні також посилює напруженість на ринку.
Минулого місяця «Газпром» забронював близько 21% потужностей Мальноу на січень, але поки що цього місяця потоку не було.
«Цілком очевидно, що щомісячні замовлення (перекачувальних потужностей) більше не є надійним індикатором того, що може статися», — сказав Том Марзек-Мансер, аналітик з європейського газу та ЗПГ у ICIS.
Поточні поставки через Україну також набагато нижчі за 109,6 млн кубометрів газу на добу.
Як Україні пройти цей опалювальний сезон в умовах спустошеного газосховища та високих цін на газ читайте у статті Ігоря Маскалевича для ZN.UA " Про дефіцит газу, грошей та здорового глузду".