The Economist: Економіка Росії сильно «перегрівається» через війну проти України

Поділитися
The Economist: Економіка Росії сильно «перегрівається» через війну проти України
Надмірні воєнні витрати Москви роздмухують інфляцію.

Історія інфляції в Росії довга і болюча. Після більшовицього перевороту 1917 року країна роками жила зі стрімким зростанням цін, а потім зіткнулася зі стійким ціновим тиском на початку правління Йосипа Сталіна. Розпад СРСР, світова фінансова криза 2007-09 років, а потім перше вторгнення Владіміра Путіна в Україну в 2014 році також принесли неприємності.

В кінці 2023 року, коли війна в Україні наближається до своєї другої річниці, російські ціни знову зростають навіть попри те, що інфляція в інших країнах послаблюється, - пише The Economist.

Згідно з даними, опублікованими 8 грудня, російська інфляція в листопаді склала 7,5% в річному обчисленні, порівняно з 6,7% місяцем раніше.

«Центральний банк впорався зі сплеском на початку 2022 року, невдовзі після того, як Росія вдруге вторглася в Україну. Однак зараз чиновники побоюються, що вони можуть втратити контроль. На останньому засіданні банку вони підвищили процентні ставки на два процентні пункти, що вдвічі більше, ніж очікувалося. На наступному засіданні 15 грудня очікується аналогічне підвищення. Більшість прогнозів, тим не менш, говорять, що інфляція продовжить зростати», - йдеться в статті.

Інфляція в Росії у 2022 році була спричинена ослабленням рубля. Після початку вторгнення в Україну російська валюта впала на 25% по відношенню до долара, що призвело до подорожчання імпорту. Цього разу валютні коливання відіграють невелику роль. За останні місяці рубль фактично зміцнився, але частково це сталося завдяки тому, що Москва запровадила контроль за рухом капіталу. Інфляція цін на непродовольчі споживчі товари, багато з яких імпортуються, відповідає середньому довоєнному рівню.

«Однак, якщо придивитися уважніше до економіки Путіна воєнного часу, стає зрозуміло, що вона небезпечно перегріта. Інфляція в секторі послуг, який включає в себе все: від юридичних консультацій до ресторанних страв, - надзвичайно висока. Вартість ночівлі в московському готелі «Рітц-Карлтон», який тепер називається «Карлтон» після виходу з цього бізнесу інвесторів, зросла з приблизно 225 доларів до вторгнення до 500 доларів зараз. Це свідчить про те, що причина інфляції внутрішня», - пояснює The Economist.

Багато економістів звинувачують у цьому державні витрати, які стрімко зростають, оскільки Путін намагається перемогти Україну. У 2024 році витрати на оборону зростуть майже вдвічі - до 6% ВВП. Це найвищий показник з часів розпаду Радянського Союзу. Пам'ятаючи про майбутні вибори, уряд також збільшує соціальні виплати. Деякі сім'ї загиблих солдатів отримують виплати, еквівалентні середній зарплаті за 30 років. Дані Міністерства фінансів Росії свідчать про те, що фіскальні стимули наразі становлять близько 5% ВВП, що значно більше ніж під час пандемії COVID-19.

Це, в свою чергу, підвищує темпи зростання країни. Економічні дані в режимі реального часу, опубліковані банком Goldman Sachs, вказують на стійке зростання. Інший банк, JPMorgan Chase, підвищив свій прогноз щодо російського ВВП на 2023 рік з 1% падіння на початку року до зростання на 1,8% у червні, а нещодавно - до 3,3%.

«Тепер ми впевнено говоримо: буде більше 3%», - нещодавно похвалився Путін.

Прогнози щодо економічного колапсу Росії, зроблені майже одностайно західними економістами та політиками на початку війни в Україні, виявилися приголомшливо хибними.

«Проблема в тому, що російська економіка не витримує такого стрімкого зростання. З початку 2022 року її пропозиція різко скоротилася. Тисячі працівників, часто високоосвічених, покинули країну. Іноземні інвестори вивели прямІ інвестиції на суму близько 250 мільярдів доларів, що становить майже половину довоєнного запасу», - пише The Economist.

Ажіотажний попит стикається з обмеженою пропозицією, що призводить до зростання цін на сировину, капітал і робочу силу. Рівень безробіття, що становить менше 3%, найнижчий за всю історію, що заохочує робітників вимагати значно вищих зарплат. Номінальна заробітна плата зростає приблизно на 15% щороку. Компанії перекладають ці вищі витрати на споживачів.

Вищі відсоткові ставки можуть врешті-решт відкусити частину цього попиту, зупинивши подальше зростання інфляції. Відновлення цін на нафту та додаткові заходи контролю за рухом капіталу можуть сприяти зміцненню рубля, знижуючи вартість імпорту.

«Проте все це працює проти непорушної сили: бажання Путіна перемогти в Україні. Маючи велику фінансову вогневу міць, він отримуєте потенціал витрачати ще більше в майбутньому, що передвіщає ще швидшу інфляцію. Як і в багатьох попередніх випадках, в Росії є речі важливіші за економічну стабільність», - йдеться в статті.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі