США варто обережно застосовувати свої санкції - The Economist

Поділитися
США варто обережно застосовувати свої санкції - The Economist Американський долар - могутня зброя, якою Вашингтону варто користуватися послідовно. © palinchak / Depositphotos
Інакше їх ефективність почне скорочуватися.

В чому найбільше джерело сили Америки? Її військова сила не має рівних. Її ринок величезний. І поруч з цими активами також стоїть долар. Світ залежить від американської валюти, а отже і від доступу до систем доларових платежів і банків, які Америка ефективно контролює. Зелені банкноти підживлюють торгівлю скрізь. Більше половини глобального міжнародного боргу виражений в доларі. Близко двох третин валютних резервів центробанків теж здійснені в американській валюті. І це дає Міністерству фінансів США право вето у системі міжнародної торгівлі, пише The Economist. Більшість президентів використовували "доларову зброю" ощадливо. Впродовж останніх тижнів адміністрація Дональда Трампа запроважила жорсткі фінансові санкції проти Росії. Вийшовши з ядерної угоди з Іраном, Америка готується тиснути на Тегеран і європейські компанії, які з ним торгують. В 2017 році "чорний" санкційний список адміністрації Трампа поповнився 1000 нових імен, що на 30% більше, ніж вніс Барак Обама в останні роки своєї роботи.

Бувають часи, коли Америка цілком виправдано використовує свій вплив. Але країна ризикує, коли обирає швидкі перемоги, попри довгострокові і менш помітні втрати. Використання долара як кийка вже призвело до примхливих і довільних рішень. Ця практика також може дестабілізувати глобальну фінансову систему. Зрештою, це може похитнути домінування долара.

Амерканська фінансова сила настільки велика, що її застосування важко відкалібрувати. Після того, як Мініфін США в квітні посилив санкції проти Росії, один з найбільших виробників алюмінію у світі компанія "Русал" втратила доступ до фінансових ринків, хоча її бізнес-активність в Америці не велика. Її акції впали більш ніж на половину. Можливо саме тому здивований своєю могутністю Вашингтон запропонував російській компанії певну відстрочку.

Проблема з калібруванням посилюється непослідовністю. В квітні Департамент торгівлі забороним американським фірмам вести справи з китайською ZTE, яка порушила санкції проти Ірану і Північної Кореї. Компанія одразу ж почала буксувати. Президент Дональд Трамп тепер хоче торгувати виживанням ZTE у рамках більш широких торговельних домовленостей з Китаєм. В результаті адміністрація у Вашингтоні посилає суперечливі сигнали: по-перше, що Іран ізольований, а по-друге, що порушення цієї ізоляції суворо не карається можна це обговорювати. Чим більше буде санкцій, тим більше буже і винятків, суперечливостей і непередбачуваних наслідків. І якщо це станеться, ефективність санкцій буде теж падати.

Видання Bloomberg сьогодні пише, що у Німеччині готуються до санкцій США через "Північний потік-2". Берлін обіцяє захищати європейські економічні інтереси, до яких включив і російський газопровід. Раніше видання Bloomberg писало, що зближення з Росією тепер нова мета політики Німеччини, тому що їх об'єднують спільні цілі. Зокрема, Берлін і Москва хотіли б добитися побудови "Північного потоку-2" і захистити свій бізнес від американських санкцій.

А президент Словаччини звинуватив ЄС у ігноруванні втручання Росії. При цьому, він назвав "Північний потік-2" прикладом недалекоглядних, егоїстичних інтересів, ціна яких безпека Східної Європи.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі